24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN VE SAMSUNSPOR'UN BİRLİKTE YÜKSELMESİNDEN KORKANLARIN HİKAYESİ

Samsun ve Samsunspor'un birlikte yükselmesinden korkanların hikayesi

Samsunspor'un şirketleşmesine yıllarca karşı çıkanlar merak ediyoruz şampiyonluğa koşan takımı, maddi sorunları aşmış bir kulübü görünce acaba bugün ne düşünüyor? Samsun ve Samsunspor'un birlikte yükselmesinden korkanların hikayesi

10 Mart 2020 Salı 15:44 GÜNCEL

Samsunspor'da şirketleşmeyi öcü gibi gösterenler, şirketleştikten sonra kulübün üst üste aldığı başarılar, kırdığı rekorlar karşısında acaba şimdi ne düşünüyor. Geçmişi hatırla, oyunları bozan adamı unutma..


Atatürklü armayı göğsünde gururla taşıyan Kuzeyin kralı, Süper ligde fırtınalar estirmiş Balkan Kupası şampiyonu Samsunspor'un içine düştüğü buhran dönemlerinde çare olarak şirketleşmeyi önerenlere karşı çıkanlar, şirketleşmeyi öcü gibi gösterenler, şirketleştikten sonra kulübün üst üste aldığı başarılar, kırdığı rekorlar karşısında acaba şimdi ne düşünüyor.

BİR KOYUP 10 ALANLAR..
Futbolun ve bu sektörün değiştiğini, kulüplerin yönetişim biçiminin artık globalleştiğini görmeyen, göremeyenlerin yada gördükleri halde dernek çatısı altında dönen dolapların gün yüzüne çıkmasını istemeyenlerin, kulüpten nemalananların, bir koyup 10 alanların, temlik koyanların, Samsun ve Samsunspor'un menfaatlerini geri plana atıp kişisel menfaatleri ağır basanların, genel kurullarda 'Şirketleşelim' denilince neden ayağa kalktıklarını ve şirketleşmeye neden karşı çıktıklarını artık Samsun'un ve Samsunspor'un cefakar, fedakar taraftarları daha iyi anlıyordur sanırız.

SAMSUNSPOR SEVGİSİNİ SUİSTİMAL ETTİLER
Yapılan bağışların nereye gittiği belli olmayan,  kimin ne verdiği ne aldığı konusunda şaibelerin olduğu bir ortamda 'Şirketleşme' tekliflerine şiddetle karşı çıkanlar acaba bu şehrin Samsunspor sevgisini suistimal mi ettiler.

Altın dönemlerden, çöküş dönemlerine kadar Atatürklü armanın peşinden deplasman deplasman tüm olanaksızlıklara rağmen aşkla, sevgiyle koşan taraftarlara ve en önemlisi Kurtuluşun şehri Samsun'a, şirketleşmeye karşı çıkanların bugün bir özür borcu olmalı!

İTİBAR CELLATLIĞINA SOYUNDULAR
Şirketleşerek Yılport Samsunspor adını alan Samsunspor'un üzerine çöreklenen, geçmişte sürdürdükleri ayak oyunlarını devam ettireceklerini sanarak, şirketin başına geçen Yüksel Yıldırım'ı bu şehrin insanlarına karşı kötü göstermek için itibar cellatlığına soyunanlarda biliniz ki 'Şirketleşmeye' karşı çıkan aynı kişilerdir. İsmail Uyanık ile Yüksel Yıldırım'ın bir araya gelmesi sonrası hatırlayınız, bu ikilinin arasını bozmak için üretilen dedikoduları..  

KAOS SEVİCİLER İŞ BAŞINDA
Tahammül sınırlarını aşan kaos sevicilerin ortaya attıkları yada yaydıkları itham ve iddiaların her birine hem Yüksel Yıldırım'ın hem de İsmail Uyanık 'Ne yaparlarsa yapsınlar aramızı bozamayacaklar' demeleri boşuna değildi. Fakat kaos seviciler burada da hünerli çıktı ve Uyanık ve Yıldırım arasında iplerin gerilmesini sağlayarak, yolların ayrılmasına neden oldu. Bu ayrılık sonrası kriz bekleyenler, başarısızlık bekleyenler vardı ama bu beklentiler Yüksel Yıldırım'ın hamleleri ile karşılık bulmadı.

KAYYUMA RAZI OLDULAR, ŞİRKETLEŞMEYE OLMADILAR
Para alamadıkları için takımdan gitmek isteyen futbolcularımız vardı.. Kulübün yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle kampanyalar düzenlendi. İcralar, hacizler, tesislerin elektrik ve su borçları her gün manşetlerdeydi.. Şirketleşmeye karşı çıkanlar, Samsunspor'un kayyuma kalmasına bile razı oldu ama güçlü bir sermaye ile işin başına birilerinin geçerek kulübün şirketleşmesine razı olmadı.

YÜKSEL YILDIRIM HIZIR GİBİ YETİŞTİ AMA..
İşte böylesi bir buhranın yaşandığı sıkıntılı bir süreçte, iş insanı Yüksel Yıldırım, çıka geldi..   Yüksel  Yıldırım, şirketleşmeye karşı çıkanları ürkütmüştü, rahatsız etmişti. Şehrin onu tanımamasını fırsata çevirmeye ve bu durumu ona karşı kullanmaya çalıştılar. Ama o bu duruma aldırış etmedi ve Samsunspor'u, Yılport Samsunspor A.Ş yaparak şirketleştirdi. Yine hatırlayınız bu süreçte kaos seviciler yine sahnedeydi.  Taraftarı kışkırtarak  Samsunspor'un isminin başına neden Yılport isminin geldiğini sorgulattılar. Bu durumu kaşıyarak ve kaşıtarak Yüksel Yıldırım'ı sindirme, korkutma, itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Ama bu hamlede kısa sürede ters tepti.

ŞİRKETLEŞME YÜZ GÜLDÜRDÜ
Yılport Samsunspor A.Ş olarak işin başına geçen Yüksel Yıldırım, tüm borçları sildi, kulübe maddi ve manevi tüm kaynakları açarak geçmişten beri süre gelen bir çok soruna neşteri vurarak çözdü. Şirketleşme, profesyonelleşmeyi getirdi, düzeni, nizamı getirdi. Futbolculara moral verdi, yıllarca maaşını alamayan, zor durumda kalan kulüp çalışanlarının yüzünü güldürdü. Ve tüm bunların hepsi fedakarlık yapan, karşılık beklemeyen, almadan, temlik koymayan bir adamın sayesinde oldu.

TARAFTAR OLUP BİTENLERİ UNUTMADI
Taraftarda bir süre sonra olup bitenlerin farkına vardı ve Yüksel Yıldırım'ın yanında, etrafında birleşti. Cesur Yürek dediler ona, sahip çıktılar. Evet Samsunspor'un şirketleşme öncesi içinde bulunduğu can sıkıcı, moral bozucu durumları, ne taraftar ne de bu şehir unutmadı.  Transfer tahtasının kapanmasını, para olmadığı için Samsunspor'a gelmek istemeyen futbolcuları, kulüp zordayken işlerini büyütenleri unutmadı. Güzel günler göreceğiz mottosuyla yıllarca güzel günlere hasret kalan, göz yaşı döken taraftar olup bitenleri unutmadı.

PESPAYE HAMLELER..
Samsunspor'u şirketleştiren Yüksel Yıldırım, son hamlesini de Samsunspor Derneğinde yaptı. Derneğin başkanlığına da talip oldu. Ve o kaos seviciler yine burada da sahneye çıktı. Yüksel Yıldırım'ın üye aidatlarını ödemediği için 2012 yılında Samsunspor üyeliğinin düştüğünü gündeme getirttiler. O kadar panik içindeydiler ki, Yüksel Yıldırım'ın Yılport Samsunspor A.Ş'nin Başkanı yani şirketin başkanı olduğu gerçeğini ıskaladılar. Dünyanın sayılı zenginleri arasında olan ve dünya ticaretinde tanınan, bilinen bir ismin aidat ödemediğini öne sürenler, yıllarca Samsunspor'a Yılyak adıyla finansal destekler veren Yıldırım Holding'i, bu pespaye girişimleri ile de Yüksel Yıldırım'ın dernek başkanlığının önüne geçeceklerini sandılar. Ama sonuçta yine çuvalladılar...

OYUNLARI BOZAN CESUR YÜREK
Taraftarlar onun için Cesur Yürek diyor.. Haklılar da..  Zira onca çilenin, sorunun, krizin, sıkıntının yaşandığı dönemlerden Samsunspor'u hızır gibi yetişerek çıkartıp alan ve bu uğurda kazancını Samsun ve Samsunspor için akıtan bir adama 'Cesur Yürek' denmez de ne denir.  Ama bizim de onun için söyleyeceğimiz bir söz olacak ise 'Oyunları Bozan Adam' diyebiliriz..

SAMSUNSPOR KISKANILAN TAKIM OLDU
Şirketleşmeden önce 'O sene bu sene' mottolarıyla yola çıkan ama her seferinde hüsrana uğrayan taraftara,  Yükseliş Sezonu, Birlikte Yükseleceğiz sloganları ile yeni umutlar, yeni hedefler aşılayan Yüksel Yıldırım, şirketleşen Samsunspor'u onca ayak oyunlarına rağmen imrenilen, kıskanılan, parmakla gösterilen bir kulüp haline getirmeyi başardı.

Bugün Samsunspor ve taraftarı yılların açlığı ve hasreti ile şampiyonluğa koşuyorsa ve yüzler gülüyorsa bunu 'Birlikte Yükseleceğiz' diyerek bu şehre, bu şehrin taraftarına birlik ve beraber olmayı, kenetlenmeyi gösteren Yüksel Yıldırım'a borçludur.  Burada bir parantez açacak olur isek, Ertuğrul Sağlam'a da her ne kadar onu da yıpratmaya çalışanlar çıksa da, takıma ve futbolculara verdiği sinerjiye, enerjiye, öz güvene teşekkür etmek gerekir.  

Son söz olarak geçmişi unutmadan, şampiyonluğa Birlikte Yükseleceğiz.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Corona Virüsüne karşı halk otobüsleri ilaçlanıyor

Samsun'da Corona Virüsüne karşı halk otobüsleri ilaçlanıyor