24 Eylül 2020 Perşembe

SAMSUN VE TÜRKİYE'YE UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ANDRİİ SYBİHA TEŞEKKÜR ETTİ

Samsun ve Türkiye'ye Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha teşekkür etti

Samsun'a gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Karadeniz açıklarında batan Volga-Balt 214 isimli gemiden kurtarılan 7 mürettebat için Samsun Valisi Osman Kaymak ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etti.

17 Ocak 2019 Perşembe 16:34 GÜNCEL

Samsun'a gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Volga-Balt 214 isimli gemiden kurtarılan 7 mürettebata şahsi cep telefonu numarasını veren Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Ukrayna'da gündem olduğunu açıkladı.


Samsun Valisi Osman Kaymak'a Karadeniz açıklarında batan Volga-Balt 214 isimli geminin 7 mürettabatının kurtarılması ile ilgili yapılan çalışmalar nedeni ile teşekkür eden Ukrayna Ankara Büyükelçisi  Andrii Sybiha, kurtarılan gemi mürettebatına şahsi cep telefonu numarasını veren Vali Osman Kaymak için, "Bizim de böyle bir Valimiz olsa" dedi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makamında ziyaret eden  Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Samsun Sağlık İl Müdürlüğü personeline de teşekkür ederek,  "Bugün buraya tek amaçla geldim. Sizin şahsınızda bütün Türk halkına, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na, cesur ve profesyonel kurtarma ekiplerine en içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sayenizde yedi Ukraynalı denizcimiz kurtarıldı. Büyükelçi ve aynı zamanda diplomat olarak en kalbi duygularımla bu operasyona katılan bütün kurtarma ekibine, sağlıkçılara ve bütün dostlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Kaza sırasında gerçekten her dakika son derece önemliydi ve Türkiye çok hızlı bir şekilde yardım sağladığı için çok olumlu sonuçlar elde etmiş olduk. Helikopterler de dahil olmak üzere teknik araçların da katılması çok başarılı bir operasyonun gerçekleştirilmesine yol açtı." dedi.

YEDİ DENİZCİMİZ KURTARILDI
Gemiden kurtarılan denizcilerle Ankara’da görüştüğünü ve denizcilerin kendisine "Biz çok yere gittik. Ama söz konusu olay Türkiye’de değil de başka bir yerde olsaydı bu kadar ilgi gösterileceğini düşünmüyoruz"  dediklerini ifade eden Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, konuşmasının devamında "Biz de bu olayın hiç yaşanmamış olmasını isterdik ama burada yaşanmış olmasına sevindik. Çünkü çok hızlı yardım sağlandı ve çok başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Aynı zamanda vurgulamak isterim ki; çok zor hava şartlarında kendi hayatlarını tehlikeye atan kurtarma ekibi operasyonu tam zamanında gerçekleştirdi. 80 mil (130 km) uzaklıkta olmuş olmasına rağmen yedi denizcimiz kurtarıldı.” ifadelerini kullandı.BİZİMDE BÖYLE BİR VALİMİZ OLURSA..
Gemiden kurtarılan mürettebatın, kazadan sonra Samsun halkının kendilerini hastanede ziyaret edip samimi bir yaklaşım sergileyerek, başsağlığı dilemesine ve destek olmasına inanılmaz derecede şaşırdıklarını  ve mutlu olduklarını kaydeden Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, "Söz konusu durum iki ülke arasında var olan stratejik ortaklığın bir temsilidir ve iki ülke halkları arasında var olan dostane ilişkilerin bir simgesidir. Aynı zamanda buradaki yönetim, Ukrayna Büyükelçiliği, hayatını kaybedenlerin yakınları ve kurtarılan denizcilerimizin yakınları arasında kurulan iletişim için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bunun sayesinde hızlı bir şekilde haber iletebildik ve ilgili yardımları sağlayabildik. Sayın Valim, aynı zamanda bizim denizcilerimizi vakit bulup hastanede ziyaret ettiğiniz için de çok müteşekkiriz. Ziyaret ettiğiniz için çok mutlu oldular. Şahsi telefonunuzu onlara vermeniz Ukrayna’da ‘TOP’ haber oldu. Hatta ‘Bizim de böyle bir Valimiz olursa her şey daha da yolunda gider’ şeklinde bir haber çıktı." diye konuştu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’ya teşekkür eden Samsun Valisi Osman Kaymak, "Kurtarma operasyonuna katılan Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Vekili Sg. Alb. Ahmet Bahadır ve helikopterleri kullanan pilotlarımız da buradalar, onlara teşekkür ediyor ve onları tebrik ediyorum. Olay bize 8.10’da bildirildi ve arkadaşlarımız gerek denizden gerekse havadan en hızlı şekilde olay yerine intikal etmeye çalıştılar. Hava şartları kötü olduğu için denizden ulaşmanın gecikeceğini düşündük ve helikopterlerle müdahale kararı aldık. Arkadaşlarımız çok başarılı bir operasyonla hayatta olanları kurtarmaya çalıştılar ve böylece yedi denizciyi kurtarmış oldular. Malesef diğer denizciler havanın çok soğuk olması nedeniyle hayatlarını kaybetti. Onlara tekrar rahmet diliyoruz, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.Kurtarılan insanlar için çok mutlu olduklarını ama altı kişiyi kurtaramadıkları için çok üzgün olduklarını dile getiren Vali Osman Kaymak, şunları dile getirdi.
"Bu operasyona İzmir’den keşif uçağı, iki helikopterimiz,  Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan Skorsky helikopter, iki kurtarma botu, TCSG Dost Arama Kurtarma Gemisi, balıkçı arkadaşlarımızın sivil römorkörleri katıldı. Yani sivil halkımız ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri bu operasyona katılarak, daha çok insanı kurtarmanın gayretini verdiler. Ben tekrar operasyona katılan tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Olay Samsun’a 80 mil (130 km) uzaklıkta, çok dalgalı ve 2 bin metre derinlikteki bir yerde gerçekleşti ve ekiplerimiz ulaştıklarında gemi tamamen Karadeniz’de batmış durumdaydı."

Konuşmasının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Petro Poroşenko'nun özel hediyesi olan kol saatini Samsun Valisi Osman Kaymak'a teslim eden Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Andrii Sybiha, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Vekili Sg. Alb. Ahmet Bahadır ve kurtarma çalışmalarına katılan tüm Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli adına helikopter pilotlarına teşekkür belgesi ve hediye verdi.

Vali Osman Kaymak’ın ziyaretin anısına Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Andrii Sybiha’ya ‘Atatürk Anıtı’ tablosu hediye etmesi üzerine, daha önce Bandırma Vapuru’nu ziyaret ettiğini belirten Sayın Büyükelçi, 19 Mayıs 1919’un 100. yılı kutlama etkinliklerine de katılacağını söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Kaymak'a Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko saat hediye etti

Samsun Valisi Kaymak'a Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko saat hediye etti