25 Eylül 2020 Cuma

SAMSUN'DA 13. ULUSLARARASI ROBOT YARIŞMASI 5 BİN 999 YARIŞMACININ KATILIMI İLE BAŞLADI

Samsun'da 13. Uluslararası Robot Yarışması 5 bin 999 yarışmacının katılımı ile başladı

Samsun'da 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Tekkeköy ilçesinde bulunan Yaşar Doğu Kapalı Spor salonunda düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışmasına 5 bin 999 yarışmacı katıldı.

10 Nisan 2019 Çarşamba 13:07 GÜNCEL

Samsun'da düzenlenen ve bugün başlayan 13. Uluslararası Robot Yarışmasına  Türkiye'nin yanı sıra Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adalarından 5 bin 999 yarışmacı katıldı.


Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Yaşar Doğu Kapalı Spor salonunda düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışmasına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'ta katıldı. Samsun'da düzenlenen ve bugün başlayan 13. Uluslararası Robot Yarışmasına ayrıca vatandaşlarda büyük ilgi gösterdi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Samsun'da düzenlenen 13. Uluslararası Robot Yarışmasına 5 bin 999 yarışmacı 3 bin 848 robot ile katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19 Mayıs'ın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması'nın 13'üncüsünün teması, "Yapay zeka uygulamaları" olarak belirlendi.

Yarışma, temalı, çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje olmak üzere 12 kategoriden oluşuyor. 

Tüm katılımcı kurumların robotları, yarışmanın yapıldığı Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu girişinde sergileniyor.

Yarışma, "robot.meb.gov.tr" adresinden canlı olarak yayınlanacak.

Son 7 yıldır TÜBİTAK iş birliğiyle yapılan organizasyonun paydaşları arasına bu yıl, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından yürütülen TEKNOFEST de katıldı. 

Uluslararası MEB Robot Yarışması kapsamındaki yarışmalardan tasarla-çalıştır, yumurta toplama ve hızlı çizgi izleyen yarışmaları İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında da gerçekleştirilecek. Yarışmayı kurallara uygun olarak yönetmek için üniversitelerin robot kulüplerinden 67 öğrenci hakemlik yapacak. TÜBİTAK tarafından belirlenen 5 jüri üyesi, anlaşmazlıkları karara bağlayacak.

İki gün sürecek yarışmada dereceye giren ekiplere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dizüstü bilgisayar, başarı belgesi, madalya ve kupa verilecek.

TÜBİTAK tarafından yarışma kategorilerinde birinci olan yarışmacı ve danışman öğretmenlere kişi başı 2 bin 500'er lira olmak üzere toplam 7 bin 500 lira ödül verilecek.  İkincilik ödülüne layık görülen öğrenci ve danışman öğretmene kişi başı 2 biner lira olmak üzere toplam 6 bin lira dağıtılacak. Kategorilerinde üçüncü olan yarışmacı ve danışman öğretmene de kişi başı bin 500'er lira olmak üzere toplam 4 bin 500 lira ödül sunulacak. Tüm kategorilerde verilen toplam ödül miktarı ise 216 bin lira olacak.

Ödül töreni, Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu'nda 12 Nisan'da gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı, Deveci'ye giden haciz ile ilgili açıklama yaptı!

Atakum Belediyesi eski Başkanı İshak Taşçı, Deveci'ye giden haciz ile ilgili açıklama yaptı!