21 Ocak 2021 Perşembe

SAMSUN'DA ATATÜRK'E HAKARET EDEN MECLİS ÜYESİNE CHP, ADD, EĞİTİM-İŞ ADLİYE ÖNÜNDE TEPKİ GÖSTERDİ

Samsun'da Atatürk'e hakaret eden meclis üyesine CHP, ADD, Eğitim-İş Adliye önünde tepki gösterdi

Samsun'da AK Partili Meclis üyesi Hasan Uzunlar'ın Atatürk'e hakaret etmesi olayı ile ilgili CHP Samsun İl Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP İlkadım İlçe Başkanlığı ve Eğitim-İş Sendikası Samsun Adliyesi önünde protesto gösterisi yaptı.

14 Kasım 2019 Perşembe 14:36 GÜNCEL

Samsun'da AK Parti Meclis üyesi Hasan Uzunlar'ın sosyal medya paylaşımları aracılığı ile Atatürk'e hakaret etmesi olayına yönelik tepkiler sürüyor. CHP Samsun İl Başkanlığı, ADD, Eğitim-İş Sendikası Adliye önünde açıklama yaparak Atatürk'e hakaret eden Uzunlar'a tepki gösterdi.


AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, Hasan Uzunlar'ın Atatürk'e hakaret içerikli paylaşımlarda bulunması nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinin AK Parti Grup Başkanvekili olan Hasan Uzunlar'ın görevden alındığını açıklamaştı. Bugün Samsun Adliyesi önünde toplanan ADD, CHP Samsun İl Başkanlığı, CHP İlkadım ilçe Başkanlığı ve Eğitim-İş Sendikası üyeleri, 10 Kasım'da Atatürk'e hakaret mesajları yayınlayan Hasan Uzunlar'a tepki göstererek, suç duyurusunda bulundu.

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, konuyla ilgili Samsun Adalet Sarayı önünde gerçekleştirdiği açıklamasında, "Atatürk’ün mirası makamlarda Cumhuriyetin faziletleri sayesinde oturanların fütursuzca sarf ettikleri hadsiz değerlendirmeler, ne yazık ki kimi kraldan çok kralcı yaltakçılarında Atatürk’e hakaret, hatta iftira etme cüretini doğurmuştur. Bunun en son örneği Samsun Büyükşehir Belediyesi iktidar partisi meclis üyesi ve aynı zamanda Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar’ın Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapmış olduğu ahlaksız paylaşımlardır. Oysa Samsun, Cumhuriyetin ilk adım şehridir ve her Samsun’lu aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisidir. Yerel yönetim meclisindeki bir üyenin Atatürk’e hakaret ve iftiraları, kendisini oraya getiren Samsun’luların tümüne de hakarettir. Atatürk ile özdeşleşen bu şehirde Atatürk’e hakaret ve iftira etmek hem densizlik hem hadsizlik hem de edepsizliktir. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti devrimlerini ve kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü her kim içine sindiremiyorsa, Cumhuriyetin faziletleri sayesinde olan işgal ettikleri o makamlardan derhal istifa etmelidir.  Türkiye Cumhuriyetinin değerleri yasalarımızla da koruma altındadır. Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyetine ve devrimlere dil uzatmak aynı zamanda suç teşkil eder" dedi.

ADD Samsun Şubesi'nin ardından CHP Samsun İl Başkanlığı da Samsun Adalet Sarayı önünde Atatürk'e hakaret içeren paylaşımlarda bulunan Hasan Uzunlar ile ilgili açıklama yaptı.

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak, Samsun Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar adlı şahış, 10 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya platformlarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Uu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında yalan ve hakaret dolu paylaşımları nedeniyle soruşturma yapılarak kamu davası açılması ve açılacak kamu davasına katılma talebimizi Cumhuriyet Savcılığına sunulması amacıyla buradayız. Milli Mücadelenin 100’üncü yıl dönümünde ve Ulu Önderimizin anma gününde yapılan bu çirkin ve yalan içeren paylaşımlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Cumhuriyete, demokratik, laik yaşam felsefesine, bu değerleri sahiplenen yurttaşlarımıza, Samsun Halkına büyük saygısızlıktır. Bu kişinin daha önceki paylaşımları da Cumhuriyetin laik ve demokratik nitelikleri ile ve Atatürk Devrimleri ile ilgili sıkıntılarını yansıtmaktadır. Bu kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açarak gereğini yapacağından eminiz. Ancak bizler de suçtan zarar görenler olarak şüpheliden şikâyetçiyiz ve açılacak Kamu Davasına katılmak istiyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ertuğrul Sağlam Yılport Samsunspor'un yeni Teknik Direktörü oldu

Ertuğrul Sağlam Yılport Samsunspor'un yeni Teknik Direktörü oldu