24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA İŞ ADAMI YAKUP ŞAHİN TARIMKON ORTA KARADENİZ BAŞKANI OLDU

Samsun'da iş adamı Yakup Şahin TARIMKON Orta Karadeniz Başkanı oldu

Samsun'da iş adamı Yakup Şahin, Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu(TarımKon) Orta Karadeniz Bölge Başkanlığı görevine getirildi.

19 Aralık 2019 Perşembe 19:25 GÜNCEL

Samsun'da iş insanı Yakup Şahin,  Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu'nun Orta Karadeniz Bölge Başkanı oldu.


Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Orta Karadeniz Bölge Başkanı Yakup Şahin, yaptığı açıklamada, toplumun gerekli nitelik ve nicelikte gıda tüketme hakkını korumaya yönelik faaliyetler yürüteceklerini bunun yanı sıra toplumda farkındalık oluşturacak projeleri de hayata geçireceklerini belirtti.

Dünyada gıda kaynaklı hastalık sıklığında her geçen gün artış yaşandığını kaydeden Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Orta Karadeniz Bölge Başkanı Yakup Şahin,  yaptığı açıklamada, "Gıdalarda bulunan zararlı bakteriler, virüsler, parazit veya kimyasal katkılar ishalden kansere kadar 200’den fazla hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Sağlıksız gıdaların tüketimi sebebiyle gençler ve çocuklar dâhil yılda yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bununla birlikte gıda terörünün her sektöre girişi, farklı riskler yaratması ve ekonomik yük getirmesi ulusal gıda güvenilirliğini her geçen gün tehdit etmektedir. Beslenmeye dayalı hastalıkların sağlık sistemine yük getirmesi sosyo-ekonomik gelişmeyi engellemekte, turizm, ticaret ve ulusal ekonomiye ciddi zararlar vermektedir. Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu, fahri gıda müfettişi projesi  ile tarım, gıda, hayvancılık sektörüne yönelik bu sektörlerin çıktısı olan gıda maddelerinin üretimini, paketlenmesini, satışını, lojistiğini, stokunu, hijyenini, halk sağlığına etkilerini, tarladan sofrasına ulaşana kadar olan zincirde, halkın-tüketicinin kendi denetimini kendisinin gerçekleştirmesinin daha kolay daha etkin ve daha ucuz olacağı düşüncesini paylaşmakta ve bu bilinçle fahri olarak kamu yararına ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönüllü destek vermeye çalışmaktadır. Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu, kendi üye firmalarıyla başlattığı bu projeyi ulusal çapta bir farkındalık projesi olarak yürütmeyi hedeflemektedir." dedi.

Fahri Gıda Müfettişi projesi ile gıda güvenliği, güvenilir gıda, gıda hijyeni konularında farkındalıklarını artırmayı amaçladıklarını kaydeden Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Orta Karadeniz Bölge Başkanı Yakup Şahin, TARIMKON olarak söz konusu projenin başarıya ulaşması için toplumun her kesiminden destek beklediklerini dile getirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Samsun Atatürk Kültür Merkezinin yıkımı ile ilgili açıklama yaptı

Mustafa Demir Samsun Atatürk Kültür Merkezinin yıkımı ile ilgili açıklama yaptı