25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN'UN KAVAK İLÇESİ BEKDEMİR MAHALLESİNDE TAŞ OCAĞI TEPKİSİ! İSTEMİYORUZ

Samsun'un Kavak ilçesi Bekdemir mahallesinde taş ocağı tepkisi! İstemiyoruz

Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Bekdemir mahallesi Dağardı sokak üzerinde kurulan taş ocağı konkasör şantiyesine vatandaşlar tepki göstermek için bölgeye fidan dikti.

18 Ekim 2020 Pazar 11:36 GÜNCEL

Samsun'un Kavak ilçesine bağlı Bekdemir mahallesine, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan taş ocağı şantiyesi vatandaşların tepkisine neden oldu.


Kavak ilçesine bağlı Bekdemir mahallesinde bir araya gelen vatandaşlar, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan mobil taş ocağı şantiyesine tepki göstermek için açıklama yaptı. Bekdemir mahallesine kurulan taş ocağı şantiyesini istemediklerini söyleyen mahalle sakinleri, tesisin kaldırılmasını istedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı Sokak üzerinde kurmayı planladığı taş ocağı ile ilgili çalışmalarına ara vermeden devam ettirirken, bölgedeki tarihi kalıntıların yok edildiğini, projenin ÇED raporu alınmadan vatandaşların arazisi üzerine yapıldığını ileri süren köylüler, Millet İttifakı ilçe başkanları ile şantiye alanında tepki açıklaması yaptı. Tepki açıklamasına CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun, İYİ Parti İlçe Başkanı Sefer Kırış, Asarcık CHP İlçe Başkanı Cemal Baskın, İYİ Parti Kadın Politikaları İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, Bekdemir Köy Muhtarı Şaban Avcı,  Bekdemir Mahallesi Yukarı Bekdemir Sokağı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kavak Aşağı Bekdemir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,Kavak Bekdemir Mahallesi Dağardı Sokağı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanları, yöre sakinleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Taş ocağı projesine tepki gösteren CHP Kavak İlçe Başkanı Şakir Altun,"Yöre halkı hiçe sayılmamalı. ÇED raporu diye bir firmadan alınan rapor geçerli sayılamaz. CHP'li milletvekillerine sesleniyorum, kimliğinde Cumhuriyet Halk Partisi yazan herkes Kavak Bekdemir'in yanında olmak zorunda. Burada doğa katlediliyor. Buradaki vatandaşların sesini duyun "diye konuştu. 

İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış, "Taş ocağının Bekdemir'de ilçede bulunan 5 köyümüz doğasıyla beraber yok olacak. Güzel köyümüzün daha farklı şekilde kullanılıp turizme kazandırılmalı. Yeniden görüşülüp ortak bir karar alınmalı. Bu yanlıştan vazgeçilmeli. İYİ Parti teşkilatı olarak Bekdemir halkının sonuna kadar yanındayız" dedi.YUSUF ZİYA YILMAZ DÖNEMİNDE İPTAL EDİLMİŞTİ
Bölgede kale kalıntıları olduğunu söyleyen CHP Asarcık İlçe Başkanı Cemal Baskın, "Önceki Başkan Yusuf Ziya Yılmaz döneminde kurulması planlanan bu taş ocağı, köylünün istememesi üzerine iptal edilmişti. Mevcut Başkan Mustafa Demir'in yeniden devreye sokmasına anlam veremedik. Tarihi yok etmek kimsenin hakkı değildir "açıklamasında bulundu. 

ÇED RAPORU BAŞKA FİRMAYA AİT
İYİ Parti Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram, "Taş ocakları bu ülkeye lazım. Ama ÇED raporları alınmadan ya da bu raporlar gözardı edilerek devlet arazisi bizimdir diyerek üstüne çökerek ya da milletin tapulu arazisinin üstüne koyarak taş ocağı değil, hiç bir şey yapılamaz. Tozu pisliği milletin yutmasına ya da suyunun kirlenmesine reva görmek insanlık değildir " dedi. 

Bölgedeki tarihi kalıntıların yok edildiğini, projenin ÇED raporu alınmadan vatandaşların arazisi üzerine yapıldığını ileri süren köylüler, Millet İttifakı ilçe başkanları ile şantiye alanında tepki açıklaması yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

KÖYTÜR firması gündeme getirilen iddialara yazılı olarak tek tek cevap verdi

KÖYTÜR firması gündeme getirilen iddialara yazılı olarak tek tek cevap verdi