19 Ekim 2021 Salı

İYİ PARTİ SAMSUN İL BAŞKANI 750 MİLYON DOLARLIK KREDİ OLAYI DOĞRU MU DİYE SORDU

İYİ Parti Samsun İl Başkanı 750 milyon dolarlık kredi olayı doğru mu diye sordu

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak, "750 milyon dolarlık kredi olayı doğru mu" diye sordu.

19 Haziran 2021 Cumartesi 19:03 SİYASET

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Demirören Holdinge Ziraat Bankası tarafından verilen 750 milyon dolarlık kredinin geri ödenmediği yönündeki iddia ile ilgili Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne başvuru yaptı.


Hasan Aksoy, 750 milyon dolarlık kredinin akıbetini öğrenmek için Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne 4982 Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yaptığı başvuru dilekçesinde şunları dile getirdi.

"Demirören Holding'in Ziraat Bankasından 750.000.000 Amerikan Doları kredi kullandığı ve söz konusu krediyi ödemediği gerek yazılı ve görsel medya gerekse de sosyal medyada çokça habere ve tartışmalara konu oldu. 
4982 Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Madde 4, 5 ve 6 uyarınca; Demirören Holding'e 750.000.000 Amerikan Doları kredi verilmiş midir? Eğer Demirören Holding'e 750.000.000 Amerikan Doları kredi kullandırıldıysa bu kredi 2 yıl ödeme ertelemeli olarak mı verilmiştir? Eğer Demirören Holding'e 750.000.000 Amerikan Doları kredi kullandırıldıysa Demirören Holding söz konusu kredi borcunu ödemiş midir? Herhangi bir temerrüdü var mıdır? Eğer Demirören Holding'e 750.000.000 Amerikan Doları kredi kullandırıldıysa ve borcunu ödemedi ise, temerrüde düştü ise Demirören Holding'e yönelik yasal yollara başvurulmuş mudur? Kurumunuz tarafından 2018 yılından bu yana kaç çiftçiye kredi verilmiştir ve çiftçilere verilen kredilerin toplam miktarı ne kadardır? Kurumuzdan kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen çiftçilerin toplam borcu ne kadardır? Kurumuzdan kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen kaç çiftçiye icra takibi yapılmıştır? Kurumuzdan kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen kaç çiftçiye haciz işlemi yapılmıştır? Kurumuzdan kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen kaç çiftçinin tarlasına haciz işlemi uygulanmış, kaçı için satış kararı alınmıştır?"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da bazı belediyelerde gündeme gelen iddialar üzerine bir analiz yazısı

Samsun'da bazı belediyelerde gündeme gelen iddialar üzerine bir analiz yazısı