04 Aralık 2021 Cumartesi

NESLİHAN HANCIOĞLU SAMSUN İÇME SUYUNDA YAŞANAN SORUNU SAĞLIK BAKANINA SORDU

Neslihan Hancıoğlu Samsun içme suyunda yaşanan sorunu Sağlık Bakanına sordu

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan, İl Sağlık Müdürlüğü'nün Şubat ayında Samsun'un şebeke suyunda yaptığı analizlerin sonuçlarını açıklamasını istedi.

05 Mart 2020 Perşembe 17:11 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun içme suyunda gündeme gelen koku, bulanıklık ve alüminyum olduğu iddialarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu, SASKİ'nin Şubat ayı su analiz raporlarını istedi.

Samsun'un şebeke suyundaki kirlilik tartışması ile ilgili CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması talebiyle bir önerge vererek İl Sağlık Müdürlüğü'nün Şubat ayında Samsun'un şebeke suyunda yaptığı analizlerin sonuçlarını açıklamasını istedi. 

Önergesinde, Şubat ayı içerisinde Samsun'da, özellikle kentin metropol ilçelerinde şebeke suyunda ağır koku ve bulanıklık olduğuna ilişkin şikayetlerin yoğunlaştığına dikkat çeken Hancıoğlu, Sağlık Bakan Koca'ya şu bilgileri aktardı:
"27 Şubat 2020 tarihinde, 12:30 ile 14:30 saatleri arasında kent merkezinde bulunan dört ayrı mahalleden su numuneleri alınarak, dilekçeler ekinde 15:50 itibariyle Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuarı'na sunulmuş, 'Alüminyum', 'Bulanıklık' ve 'Koku' ile ilgili analizler yapılarak rapor halinde sunulması istenilmiştir. Halk Sağlığı Laboratuarı tarafından 28 Şubat 2020 tarihinde su analizlerini yapılarak raporlar ilgili kurumlara teslim etmiştir. Analiz sonuçlarına göre her bir numune suyunun; 17/02/2005 Tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre Alüminyum ve Bulanıklık sebebiyle "uygun olmadığı" raporlanmıştır. SASKİ ise Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuarı'nca hazırlanan raporda yer alan bulgulara rağmen, kamuoyuna “Şehrimize verilen içme suyu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik hükümlerine ve TS 266'ya göre değerlendirilmekte olup yönetmelikte izin verilen limitler anlık verilere göre değil ortalama verilere göre değerlendirilmektedir” açıklamasını yapmıştır.

Şebeke suyunun, tüketiciler tarafından 'anlık' tüketildiği dikkate alındığında, ortalama verilerle değerlendirme yapılmasının ne bilimsel bir karşılığı vardır ne de halk sağlığı açısından bir tutarlılığı bulunmaktadır."

Hancıoğlu bu değerlendirmelerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan şu sorulara cevap vermesini istedi:
"- 2020 yılı Şubat ayı süresince İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından, Samsun ilinin hangi noktalarından, kaç numune alınmıştır?
- 2020 yılı Şubat ayı içerisinde Samsun Halk Sağlığı Laboratuarı'nda yaptırılan analizlerin sonuçları nelerdir?
- 2019 yılı içerisinde yapılan içme suyu analizlerinin kaçında Alüminyum üst sınır değeri aşılmıştır, kaçında üst sınırın %90’nına ulaşmıştır?
- Samsun şebeke suyunun "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik"e uygun hale getirilmesi konusunda Bakanlığınızca yürütülen/planlanan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, bu çalışmalar nedir?"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da dolmuş ve minibüs güzergahları yeniden planlanacak

Samsun'da dolmuş ve minibüs güzergahları yeniden planlanacak