26 Ekim 2021 Salı

RECEP TAYYİP ERDOĞAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI İPTAL ETTİ, VATANDAŞLARI İSE UYARDI

Recep Tayyip Erdoğan sokağa çıkma yasağını iptal etti, vatandaşları ise uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun dahil bu hafta sonu 15 şehirde uygulanacak sokağa çıkma yasağını iptal ederken, "Vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı." dedi.

05 Haziran 2020 Cuma 14:05 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta sonu uygulanacağı açıklanan sokağa çıkma yasağını iptal ederken, vatandaşlara ise maske, mesafe ve temizlik riayetlerine uymaları uyarısında bulundu.


Dün gece saatlerinde Korona Virüs salgını sebebi ile Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından bugün öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir açıklama yaparak hafta sonu uygulanacağı açıklanan sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini duyurdu.

Samsun dahil 15 şehirde uygulanacak sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada aldığı karar için "Vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı" derken uyarılarda da bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağını iptal etmesi ile ilgili açıklamasında şunları dile getirdi.
"Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da protokol üyeleri ve vatandaş Cuma namazını Canik Belediyesi önünde kıldı

Samsun'da protokol üyeleri ve vatandaş Cuma namazını Canik Belediyesi önünde kıldı