01 Mart 2021 Pazartesi

SAMSUN İYİ PARTİ'DE İL BAŞKAN ADAYLARI VE KULİSLERİN NABZI!

Samsun İYİ Parti'de İl Başkan adayları ve kulislerin nabzı!

Samsun'da İYİ Parti'nin İl Başkanlığı için çokça isim adaylığını açıkladı. İYİ Parti İl Başkanlığı için kimler aday, kimler kimlerle beraber, kimler dün neredeydi soruları üzerine bir analiz..

26 Haziran 2020 Cuma 11:56 SİYASET

Samsun'da İYİ Parti'nin İl Başkanlığı için adaylıklarını açıklayan isimler ve kongre öncesi kulislerin nabzı..


İYİ Parti, MHP'de baş gösteren krizler sonrası Meral Akşener'in Genel Başkanlığında kurulan bir siyasi partidir. MHP'de istediğini yada lider ile ilgili sorunları olanlar, Akşener'in kurduğu İYİ Parti'ye geçiş yaptı. 

Bu durum MHP cephesinde her ne kadar tepkilere neden olsa da, İYİ Parti kurulduğu tarihten bu yana kurumsallık ile ilgili önemli adımlar atarak Samsun ve Türkiye genelinde varlığını hissettirdi. Her ne kadar MHP'de kalanlarla İYİ Parti'ye geçenler arasında halen 'Hakiki ülkücü biziz' tartışmaları ve atışmaları yaşansa da, İYİ Parti 31 Mart seçim sonucunu belirleyen kilit bir parti oldu.

İYİ PARTİ SAMSUN'DA KİLİT PARTİ OLDU
Örneğin Samsun'da CHP'nin de oy tabanı bulunan İlkadım ilçesinde, İYİ Parti Millet İttifakı olarak kendi adayını çıkarttı ve CHP'de bu adayı destekledi. Yine Samsun Büyükşehir Belediyesinde, CHP aday çıkartmadı onun yerine İYİ Parti'ye geçen CHP'nin eski milletvekili Hayati Tekin'i destekledi. CHP gibi köklü bir parti, İlkadım ve Büyükşehir'de oy potansiyeline rağmen, yeni kurulan İYi Parti'nin adaylarına meydanı bıraktı. CHP Samsun'da merkez ilçelerden sadece Atakum'da kendi adayını çıkarttı ve İYİ Parti'de Atakum ilçesinde CHP'nin adayını Millet İttifakı olarak destekledi.

CUMHUR İTTİFAKINI KABUL ETMEYİP İSTİFA EDENLER
Şimdi tüm bu süreçlerin öncesinde ise MHP'den meclis üyeliği yapan bazı isimler, 31 Mart seçimleri için hamle yapmadan önce beklemeyi tercih etti ve MHP'nin özellikle İlkadım ilçesinde alacağı karara göre harekete geçmeyi tercih etti. Cumhur İttifakından önce MHP'nin meclis üyeliğini yapanlar, AK Partili belediyelerde ne etliye ne sütlüye karışmadı, aksine AK Parti ile birlikte hareket etti. Sonra ne mi oldu! MHP'nin meclis üyesiyken, Cumhur İttifakından önce AK Partinin dümenine su taşıyanlar, MHP'nin Cumhur İttifakını ilan etmesi ile MHP'nin AK Parti ile hareket etmesini kabul etmediklerini belirterek partiden istifa ederek İYİ Parti'ye geçti. 

Bu hamlenin 31 Mart seçimlerinde MHP'nin listelerinde yer alamayacaklarını anlamış olmaları ve İYİ Parti'de belediye başkan aday adayı olup, meclis üyeliğine razı olmakla alakalı olduğu iddia edilebilir ancak yine de kimseye niyet okumamak gerekir.

KULİSLERDE KONUŞULANLAR
İYİ Parti'ye geçenler, belediye başkan aday adayı olabildi ama aday olamadı.. Aday olamayanlar meclis üyeliği listelerine bile giremedi. Şimdi o isimler İYİ Parti'nin Samsun İl Başkanlığına aday! Neden aday, niçin aday oldular sorusunun cevabı ile ilgili kulislerde konuşulanlarda hayli dikkat çekici. Amaç  İl Başkanlığı değil, asıl amaç belediye başkanlığı.. Yüz eskitmeyerek yarın meclis üyeliği yada belediye başkan adaylığı için hak talep etmek.. 'Er meydanı ver meydanı' sözlerinin gelişinde her ne kadar yiğitlik, mertlik, doğru adam olma gibi temalar işleniyor olsa da, geleceğe yönelik bir emri vaki dayatma ve talebini de bünyesinde barındırmaktadır.

İŞLERİNİN YOĞUNLUĞU NEDENİYLE İSTİFA EDENLER..
Dönelim kimler aday sorusuna.. İYİ Parti İl Başkanlığında görev yapıp sonra 'işlerinin yoğunluğunu' gerekçe göstererek İl Başkan Yardımcılığından istifa edenler, galiba işlerini hafifletmiş olacak ki, şimdi İl Başkanlığına adaylar.

RECEP GÜLEROĞLU'NDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Şu günlerde partiye giderek İl Başkanlığı adaylığını açıklayanlar ile ilgili olarak burada İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu'nu da ayrıca takdir ve tebrik etmek gerekir. Sebebi; koltuğuna talip olan isimleri partide bizzat kendisi karşılıyor, açıklamalarına katılıyor hatta partililere adayların tanıtımını ve anonsunu bizzat kendisi yapıyor. Bu davranış önemlidir. Bir partide koltuğunuza talip de olsalar nezaket ve olgunluğun ne kadar önemli bir unsur olduğunu ortaya koyan bir davranıştır. 

ÖMER SÜSLÜ FAKTÖRÜ..
İYİ Parti Samsun İl Başkanlığı için söylenebilecek önemli bir ayrıntı da eski İl Başkanı Ömer Süslü'nün varlığıdır. Sayın Ömer Süslü, bilindiği üzere bir trafik kazası geçirmiş ve bu kaza sonrası İl Başkanlığı görevinden tedavisi nedeniyle zorunlu olarak bu görevi Recep Güleroğlu'na devretmiştir. Ömer Süslü'ye karşı kurucu il başkanı olması nedeniyle parti tabanından büyük bir sevgi ve saygı vardır. Bu nedenledir ki Samsun sokaklarına afişleri asılmış, İl Kongresi için adeta tabana mesaj verilmiştir.

DELEGE DAVA İKBAL DEĞİL ADAMINI SEÇECEK..
Bize göre İYİ Partinin Samsun İl Başkanlığı için Ömer Süslü kimi işaret ederse, kongrede il başkanlığı yarışında ipi o göğüsleyecek demektir. Tabi burada önemli olan bir detay ise delegedir. Delege çoğunluğunu elinde tutan isimlerde kongrede, ciddi rekabet ortamı oluşturacak demektir..  Müteahhit, eczacı, milletvekili adayı, meclis üyesi gibi görevlerde bulunmuş olan isimler, İYİ Parti Samsun İl Başkanlığına aday.. Ve delege bu isimler arasından en er olanını tercih ederek başkanlık koltuğuna oturtacaktır. Burada yine delegenin tercihi elbetteki, İYİ Parti İl Başkanlığını, milletvekili yada belediye başkan adaylığı için basamak görmeyecek, kerameti kendinden ibaret sanan delegeyi, partiliyi hiç bir ikbal için satmayacak, davasının eri olacak bir isim olacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

iyi parti kurucu üyesi nevzat şahin

05 Temmuz 2020 Pazar 06:41

Sayın recep güler oğlu başkanıma demokrat tavır sergiledikleri için çok teşekkür ler iyi partinin iyi yolda olduğunun göstergesidir ayrıca il başkan adaylarımızın hepsi cesur yürekli birbirinden değerli adaylarımızdır kendileri ilçe kongrelerinde sergiledikleri tavırlar çok önemliydi kendilerini kutlamak lazım inşallah il seçimide güzel geçer aynı beraberliligimizi dik duruşu sergilerler güzel demokrat seçim olur iyi parti kurulduğundan beri iyi yolda olduğunu göstermiştir herkeze teşekkür

Ömer yılmaz

27 Haziran 2020 Cumartesi 17:17

Recep beyle ilgili bölüm hariç sen inanıyomusun bu yazdıklarına yoksa temeninizmi

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Rağıp Göker'in Necattin Demirtaş'ı anlamak yazısı üzerine bir analiz

Rağıp Göker'in Necattin Demirtaş'ı anlamak yazısı üzerine bir analiz