15 Ağustos 2022 Pazartesi

TELEKOM SAMSUN'DAN NEDEN GİTMEMELİYDİ? SAMSUN'UN TELEKOM MÜCADELESİNİN ÖNEMİ

Telekom Samsun'dan neden gitmemeliydi? Samsun'un Telekom mücadelesinin önemi

Samsun, Türk Telekom Bölge Müdürlüğüne sahip çıktı, Trabzon'a bağlanacak olan bölge müdürlüğü, lobi ve mahalle baskısı ile Samsun'da kaldı.. Türk Telekom Bölge Müdürlüğü Samsun'dan gitseydi, AK Parti ciddi prestij kaybedecekti..

22 Mart 2021 Pazartesi 00:42 GÜNCEL

Türk Telekom Samsun Bölge Müdürlüğü neden gitmemeliydi? Türk Telekom Bölge Müdürlüğü Samsun için neden önemliydi? Samsun'un Telekom mücadelesi üzerine analiz yazısı..


Türk Telekom Bölge Müdürlüğünün Samsun'dan alınacak olmasına, kimileri 'Samsun'a ne faydası var gitsin' dedi, kimileri de 'Telekom özel bir şirket ister alır, ister bırakır' dedi..

Tüm şehir bölge müdürlüğünün Samsun'da kalması için kenetlenmişken, bu tezviratları üretenlerin, Samsun ile alakalı aidiyet duyguları, demek ki bu şehirde sadece yemek içmek... ibaretmiş...

Türk Telekom Samsun Bölge Müdürlüğü neden önemliydi? Neden gitmemeliydi, anlatalım...

Bir; Telekom Bölge Müdürlüğünün Trabzon'a bağlanması, AK Parti için ciddi bir prestij kaybı olacaktı..

İki; Yıllar itibari ile geçmişte tüm bölge müdürlükleri elinden alınan Samsun için de, ciddi bir prestij kaybı olacaktı..

Artık kimlerin hangi seçeneği göz önüne alarak, bu işe eğilim sağlayıp, bölge müdürlüğünün Samsun'da kalmasını sağladığını bilemiyoruz.. Bilinen tek bir gerçek var o da; Samsun bu sefer elinden alınmak istenene izin vermedi..

Şehirde; Trabzon lobisi, seçilmiş ve yöneticilerin Trabzonlu olduğu yönündeki eleştiriler, tepkiler varken, böylesi bir süreçte Samsun'daki Bölge Müdürlüğünün Trabzon'a kaydırılmak istenmesi, yada böyle bir alt yapının oluşturulması tabi ki yine lobi ile oldu. Ama bu sefer Samsun lobisi baskın geldi.

Samsun'da deyim yerindeyse ilk kez birlik beraberlik sağlandı ve Telekom zaferi kazanıldı.

Geçmişte Samsun'dan bir çok bölge müdürlüğü tek tek sökülüp alındı. Yıllarca 'falan bölge müdürlüğü gidiyor, filan bölge müdürlüğü şu şehre kaydırıldı' haberleri yapıldı. Giden bölge müdürlükleri için de gitmesin diye kampanyalar başlatıldı, açıklamalar yapıldı. Ama hiç biri kurtarılamadı, hepsi Samsun'dan 'gitmeyecek, kalacak' açıklamalarına rağmen tek tek alındı. 

Hal böyle olunca Türk Telekom Bölge Müdürlüğü konusunda da 'Gitmeyecek, kalacak' açıklamalarının inandırıcılığı olmadı, daha doğrusu bu açıklamalara haklı olarak 'Biz bu hikayeleri geçmişte de gördük' yaklaşımları sergilendi. O yüzden AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu bir şeyler yapmalıydı. Hem şehir hem de partisinin prestijini korumak için harekete geçmeliydi.

Cuma günü SamsunKentTv'de Erhan Usta, Telekom meselesi ile ilgili canlı yayın konuğumuz oldu. Yayın öncesi AK Parti Samsun İl Başkanı Aksu ile de bir telefon görüşmemiz oldu ve bölge müdürlüğünü sorduk. Sayın Ersan Aksu o görüşmede Cuma günü akşam şunu ifade etmişti, "Ben bu mesele için Telekom CEO'su ile tartıştım, bölge müdürlüğünün Samsun'da kalması gerektiğini söyledim. Türk Telekom Bölge Müdürlüğü Samsun'da kalacak"  

İşte Ersan Aksu bu açıklamayı yaptıktan iki gün sonra Pazar günü de Samsun'a Bakan Yardımcısı ve Telekom CEO'sunu getirterek bölge müdürlüğünün Samsun'da kalacağının, resmi olarak açıklanmasını sağladı. 

Yapılan açıklamadan, bölge müdürlüğünün Samsun'da kalacağını anladık ancak bu açıklamalardan bir şey daha anladık. Türk Telekom Samsun Bölge Müdürlüğü evet gündeme geldiği gibi, Trabzon'a bağlanacaktı. Ancak bundan yapılan girişimler sonrası vazgeçilmek zorunda kalındı. Bu vazgeçişin itirafını da Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan  "Samsun'un hassasiyetini biz çok net gördük. Bir daha böyle bir şey yapacak kimsenin olacağını zannetmiyorum. İsteyen varsa yapsın" cümleleri ile yaptı.

Evet Samsun, Türk Telekom Bölge Müdürlüğü konusunda bu sefer kalesinde gol görmedi. Görmediği gibi Bakan Yardımcısı Sayan'ın da ifade ettiği gibi bundan sonra Samsun'dan bir şeyleri kopartmak isteyenlere 'Deneyinde görün' mesajı verdi.

Sonuç olarak bu mücadelede ortak hareket ederek, hassasiyet oluşturan ve sonuç itibari ile de Türk Telekom Bölge Müdürlüğünün, Samsun'da kalmasını sağlayanlara 'Güçlü Samsun' imajını oluşturdukları için teşekkür etmek gerek.. Teşekkürlerimizle.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Atakum Esnaf ve Dayanışma Dernek Başkanı  Yavuz Anuk oldu

Atakum Esnaf ve Dayanışma Dernek Başkanı Yavuz Anuk oldu