16 Mayıs 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA DOKTORLAR MESLEK HASTALIĞI YASASI İSTEDİ! 454 SAĞLIK ÇALIŞANINI KAYBETTİK

Samsun'da doktorlar meslek hastalığı yasası istedi! 454 sağlık çalışanını kaybettik

Samsun Tabip Odası, 19 aydır devam eden pandemide 454 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği açıklayarak, "COVID-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz" dedi.

27 Ekim 2021 Çarşamba 16:17 SAĞLIK

Samsun Tabip Odası üyesi doktorlar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3 Nolu kapı önünde yaptığı basın açıklamasında Covid-19 Meslek Hastalığı Yasası istediklerini açıkladı.


Samsun Tabip Odası 'Covid-19 Meslek Hastalığı Yasası ve Her Yıla 120 Gün Yıpranma Payı İstiyoruz' konulu basın açıklaması düzenledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 3 Nolu kapı önünde gerçekleşen açıklamada pandeminin 19 ayının geride kaldığı ve salgının tüm yükünü sağlık çalışanlarının çektiği belirtildi. 

454 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ
Samsun Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada pandemi sürecinde bugüne kadar 484 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğine dikkat çekilerek, "Mesleki maruziyetimizi Cumhurbaşkanının, Sağlık Bakanının dilinden dökülen itiraflar ile de duyduk. Ancak konu yasal bir hak olarak meslek hastalığı yasası talebimize geldiğinde bu sözler unutuldu. Meslektaşlarımızdan başvuru şartı ve illiyet bağı istendi. Yani bizlere pandemide hekimlik yaptığınız için riskli olduğunuzu, hekimlik yaptığınız için hastalandığınızı, mesleğinizden kaynaklı öldüğünüzü kanıtlayın dendi. 19 aydır ölüyoruz, 19 aydır hastalanıyoruz, 19 aydır zamanında ve etkili bir önlem almayanlar, bilime sırtını dönenler, şeffaf davranmayalar, verileri değiştirenler yüzünden gün be gün tükeniyoruz. Bu bulaş riski ve ağır emek yükü altında çalışmak istemeyen, tükenen sağlık çalışanlarına gösterdikleri yol, uzun bir süre zorla çalıştırılmak oldu. İzin, istifa, emeklilik ve rapor haklarımız hukuksuzca engellendi. Bugün soruyorlar hekimler neden istifa ediyor, neden emekli olmak istiyorlar, neden göç ediyorlar diye. Hekimler ölürken dahi mesleki onurları verilmediği için istifa ediyor. Hekimler birçok ülkede COVID-19 meslek hastalığı sayılırken bizim ülkemizde hala daha yasal düzenlemesi yapılmadığı için göç ediyor. Kısacası emeğimiz görmezden gelindiği için ,hekimler bu topraklarda hekimlik yapmak istemiyoruz diyorlar. Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istiyoruz. COVID-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz." denildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 15 milyon lira değerindeki Seyir Terası icra ile 3 milyon 900 bine satıldı

Samsun'da 15 milyon lira değerindeki Seyir Terası icra ile 3 milyon 900 bine satıldı