Samsun'da büyük bir deprem olması durumunda kentte enkaz altında kaç kişinin kaldığının tespit edilemeyeceği açıklandı.
Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, 6 Şubat deprem felaketinin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, Samsun'a dikkati çekerek, "Kimse Samsun'da deprem olmaz diyemez. Yaşadığımız şehirleri afete hazırlıklı konuma getirmeliyiz. Samsun'da hiçbir belediyenin yapı envanteri yok. Yapıların karnesi yok. Karne zayıf değil karne yok." dedi.![](https://www.samsunkenthaber.com.tr/images/files/2024/02/65c210715be60.jpg)
"Ne yazık ki yaşadığımız şehir Samsun'da hiçbir belediyenin yapı envanteri yok. Bu çok korkunç bir şey. Yapıların karnesi yok. Yapı konusunda zayıf not almayı bırakın, karneleri yok. Jeoloji Mühendisleri Odası olarak sorduk ve bu konuda hiçbir cevap alamadık. Yapılarında bir ömrü var. Biz mahalle mahalle bilmiyoruz envanterimiz nedir. Avrupa'da bütün bunlara bir tuşa basınca o apartmanda kimin yaşadıklarını bile görebiliyorsunuz. Oradan kaç kişinin kurtulduğunu nasıl bilelim? Apartman hakkında bilgi sahibi değiliz ki! Bildiğimiz tek şey 9 katlı apartman. E kaç kişi yaşıyor burada. Belki 2 dairesi boş. Yani bunları güncelleyecek bunları programlayacak hiçbir altyapımız yok. Artık kaçıncı yüzyıla geldik. Bu anlamda mutlaka kendimizi geliştirmeliyiz. Mutlaka bir yol belirlemeniz."