22 Ocak 2021 Cuma

SAMSUN'DA 9 MİLYON LİRAYA RESTORE EDİLEN 250 YILLIK CAMİYİ İLK YAĞMURDA SU BASTI

Samsun'da  9 milyon liraya restore edilen 250 yıllık camiyi ilk yağmurda su bastı

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 250 yıllık Hazinedarzade Süleyman Paşa Medresesi ve Camisi 9 milyon liraya restore edilirken yağan ilk yağmurda cami içinin sular altında kalması şaşkınlık yarattı.

20 Haziran 2019 Perşembe 12:18 GÜNCEL

Samsun'da restore edilen tarihi Hazinedarzade Süleyman Paşa Medresesi ve Camisi yağan yağmurda su alınca caminin içinde bulunan mobilyalar ve halılar zarar gördü.


Samsun'un İlkadım ilçesi Saathane Meydanı'nda yer alan tarihi yapılar Taşhan, Şifa Hamamı ve Hazinedarzade Süleyman Paşa Medresesi ve Cami'nde restorasyon çalışmaları sona gelinirken, halkın kullanımına açılan caminin alt katı sular altında kaldı. Saathane'de 2016'da başlayan restorasyon işlemlerinin yaklaşık 16 milyon liraya mal olması beklenirken, 9 milyon liraya restorasyonu tamamlanan Süleyman Paşa Medresesi, bir sürprizle karşılaştı. 

Önceki gün bardaktan boşalırcasına yağan yağmur, camiyi sular içerisinde bıraktı. Caminin yanlış projelendirildiği öne sürülürken, sular altında kalan caminin halıları da bir halı yıkama fabrikasına gönderildi. 

YÜKSEK GİRİŞ VE IZGARA YOK
Hedef Halk Gazetesinden Recep Mol'un haberine göre tarihi caminin alt kat girişinin önüne suyu önleyecek yüksek bir giriş yapılmadığı ve gider ızgaralarının cami girişinin uzağa yapılmasından dolayı caminin su altında kaldığı belirtildi. 500 metrekare alana sahip olan cami kullanılamaz hale gelince Büyükşehir Belediyesi ekiplerince temizlenmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri cami önüne set yapılmaması halinde yağan her şiddetli yağmurda tekrar sular altında kalacağını söyledi. 

MOBİLYALAR KÜFLENDİ
Sular altında kalan caminin mobilyaları da zarar gördü. Mobilyalarda şişmeler ve küflenmeler meydana geldi. Camiye namaz kılmak için gelen vatandaşlar ise restorasyonu yeni yapılan caminin sular altında kalmasına tepki göstererek, “İki defa masraf yaptılar. Buranın restorasyonunda mühendisler çalıştı ama ne yaptılar. Daha suyun akarını bulamamışlar. Cami girişini yüksek yapmamışlar. Bundan sonra yaparlar diye ümit ediyoruz. Ancak bunun faturası büyük ihtimalle bizden çıkacak” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Atakum ilçesinde kapatılan plajlarla ilgili yeni gelişme

Samsun'un Atakum ilçesinde kapatılan plajlarla ilgili yeni gelişme