29 Kasım 2021 Pazartesi

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

KORONA TEHLİKESİ SÜRÜYOR! AVM VE PAZAR YERLERİNİ AÇMAK RİSK OLUR!

Korona Virüs nedeniyle iş yerleri kapandı, ticaret durdu, mağduriyetler var.. 

Bunların hepsine hep birlikte göğüs geriyoruz. Şu sıralar kimsenin kimseden farkı yok. 

Biliyorum herkes biran önce eski düzenine, yaşamına kavuşmak, dilediği gibi özgürce sokaklar da gezmek istiyor. Bunları bizde istiyoruz. 

Covid-19 ile ilgili ülkemizde ki vaka sayıları ilgili de iyi bilgiler geliyor. Virüs sebebiyle hasta olan tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. 

Ancak dereyi görmeden paçaları sıvamayalım. Devlet, Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlere uyulması ve sokağa çıkma yasaklarının da bu sürece kadar devam edeceğini açıklarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tedbirde ısrarcı olalım" derken 4 Mayıs tarihi itibari ile şehrimizde özellikle insanların toplu olarak gittikleri alış veriş noktalarının yeniden açılacak olması, büyük bir sorumluluk almak olur! 

Dereyi görmeden paçaları sıvamayalım derim; 4 Mayıs'ta açılacak yada açılması yönünde karar alınan AVM'ler yada benzeri alış veriş alanları, ne olur bu kararlarını bir kez daha gözden geçirsin ve en azından bayram sonuna kadar beklesin. Aksi hareket insanları rehavete sürükleyebilir, tedbiri elden bırakmalarına sebep olabilir. Bu durumda 4 Mayıs'ta yeniden açılacak AVM yada benzeri alış veriş alanlarında, tam kurtulduk derken bir kişi dahi bu virüsü kaparsa, bunun vebali ağır olur!

SAMSUN YABANCILAR ÇARŞISI FEDAKARLIK YAPMALI
Ve Samsun'da Yabancılar Çarşısını hepimiz özledik! Yabancılar Çarşısında alış veriş yapmayı hepimiz özledik. 

Oranın kendine özgü atmosferini yeniden yaşamayı, oranın havasını içimize çekmeyi, orada tezgah tezgah gezmeyi, tanıdığımız esnaflarla ayak üstü sohbet etmeyi hepimiz özledik!  Ancak bu özlemimizin hüsrana, acı ve acılar ile kabusa dönüşmemesi için Yabancılar Çarşısının 4 Mayıs için almış olduğu yeniden açılma kararını ertelemesi gerektiğini düşünüyorum. 

Devlet tedbirde ısrarcı olalım derken, rehavete kapılıp, para ve ekonomik sorunların can sağlığı ve can güvenliği gibi birinci derece de önemli sebeplerimizin önüne geçmesine izin vermeyelim. 

Parasal ve ekonomik sorunları hepimiz yaşıyoruz, ancak bu fedakarlığı daha fazla ölümler olmaması, daha fazla hasta olmaması için yapmak zorundayız. Yabancılar Pazarı(Çarşısı) esnaflarımızın da bu süreçte devletinin sözünü dinleyeceğine ve Samsun halkı için bu fedakarlığı yaparak 4 Mayıs'ta almış olduğu açılış kararını erteleyeceğine ve yine esnaflarımızın milletinin can güvenliği ve sağlığını düşünerek, devletin vermiş olduğu normalleşme süreci ile ilgili talimatlara ve tavsiyelere göre hareket edeceğine inanıyorum. 

Zira Korona Virüs salgını ile ilgili tehlike geçmiş değil. Bu ölümcül virüsün birinci dalga, ikinci dalga ve üçüncü dalga halinde seyir edeceği yönündeki açıklamaları dikkate alalım. 

Sizi seviyoruz Yabancılar Pazarı.. Lütfen bu şehir ve insanlık için bu fedakarlığı yapın. Bayram sonrasına kadar vaka sayısını sıfıra indiren illerde normalleşme süreci başlayacak. Bunun için alacağınız erteleme kararı bu şehri kurtaracak, tamamıyla normalleşme sürecine ise önemli bir adım olacaktır. Yabancılar Pazarı bizi kurtarın, lütfen yapmayın, şimdi değil, yapmayın..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR