27 Ocak 2021 Çarşamba

Metin AKBAŞ

Metin AKBAŞ

metinakbas55@hotmail.com

SAMSUNSPOR VE ATATÜRKLÜ ARMANIN YÜKSELİŞİ

83 milyonun gönlünde taht kurmaya talibiz; Çünkü biz Atatürklü Arma’ya sahibiz!
İlk gençlik yıllarımda tanıdığım, futbolla çok ilgili, aslen Çanakkaleli olup Ankara’da doğup büyümüş çok değerli bir arkadaşım vardı. Hayatında bir kez olsun o şehre yolu düşmemişti ama sıkı bir Trabzonspor taraftarıydı.

O yıllarda “Bu nasıl oldu?” sorusuna verdiği cevap çok anlamlıydı.  "Sportif kültür üzerinde, özellikle üç büyükler diye adlandırılan İstanbul kulüpleri adına, büyük bir hegemonya kuruluyor ve bu hegemonyaya ben boyun eğmeyeceğim"

Bu tutumun doğruluğu-yanlışlığı elbette sorgulanabilir ama ortada bir gerçek var ki sportif kültür, bir ‘duruş’ meselesidir. Şimdi gelelim Samsunspor’un bugünkü duruşuna…

Başkan Yüksel Yıldırım, Samsunspor’a olan tutkusunu, hayat tecrübesiyle birlikte harmanlayarak yeni bir eylem planı hayata geçirdi.

Başkanın hassasiyet gösterdiği konuların başında ise kulübümüzün simgesi büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk geliyor. Öyle ki Arma’mızdaki figürü formaya taşıyarak ve bu formayı 83 milyonun gönlünde taht kuracak şekilde tanıtarak müthiş bir işe imza attı. 

Bu da yetmedi;  Arma’ya yönelik olarak sosyal medya üzerinden gelen bir eleştiriye verdiği yanıt, 83 milyonun kalbinde kurulan tahtın ayaklarını daha da perçinledi. Ben sayın başkanın bu duruşunu, yazının başında aktardığım duruşa çok benzetiyorum.

Samsunspor’u 83 milyonun gönlünde taht kuran bir kulüp haline getirmek; Samsun’u görmese de, bilmese de kulübün, tribünün tavrını içselleştiren, milyonlara sahip olmak bizler için gurur vericidir.

Bize bu gururu yaşatan Yüksel başkana ne kadar teşekkür etsek azdır. Fakat bu teşekkür Samsunla sınırlı kalamazdı, kalmamalıydı ve kalmadı da… Atatürklü Forma yurdun dört bir yanından ilgi gördü, talep aldı.

Sosyal medya araçları üzerinden yapılan etkileşimler bize şunu gösterdi; Henüz bu şehri bir kez dahi görmemiş olsalar da, ülkemizin dört bir yanında Samsunspor’umuzun binlerce destekçisi var. Yazının başında anlattığım arkadaşımın, o yıllarda takındığı tavır benim için şimdi çok daha öğretici bir tavır haline geldi.

Bugün önümüzde elde edilecek büyük başarılar, yıkılacak/çöpe atılacak çok daha ağır hegemonyalar var.  Ve bugün Samsunspor, bütün bunları başarmaya taliptir. Bir zamanlar Atatürklü Arma’yı yok edip, ‘proje kulüp kurma’ hayaliyle yanıp tutuşanlar, bu uğurda çalışanlar vardı, şimdi ise 83 milyonun tamamını Atatürklü Arma’nın etrafında kenetleyip, büyük başarıların altına, Atatürklü Arma’nın imzayı atmak için çalışanlar var… İyi ki varlar…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR