07 Ağustos 2022 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

YÜKSEL YILDIRIM SAMSUN İÇİN GOLD TİCKET'TIR

Dünya genelinde 24 limanı var.. İspanya ve Portekiz'in ithalat-ihracatı Yüksel Yıldırım'ın limanlarından oluyor.. Böylesi bir hazineye zamanında Samsun Limanını vermedik! Samsun dünyaya açılmak istiyorsa şayet Yüksel Yıldırım Samsun için Gold Ticket'tır..


Global ekonominin en tanınan isimlerinden bir tanesi.. Türkiye'de 5, dünya genelinde ise 24 limanı var.. Bir bakıma Limanların Efendisi yani.. Yüzlerce, binlerce insanın istihdam kapısı.. 

Başarılı işadamlığının yanı sıra müthiş bir PR aracı.. Ama kimse bunun farkında değil..

Geçenlerde Recep Canbolat onu, Ekonomik Kurtuluş Savaşı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a örnek gösterdi. Ve dedi ki, "Türkiye'de 5 tane dünyada 24 limanı var. İspanya ve Portekiz'in ihracatı-ithalatı Yüksel Yıldırım'ın limanlarında oluyor. Portekiz'in en büyük liman şirketini satın aldı. Ve bizim böyle pamuklara saracağımız iş adamları bunlar. Türkiye'ye de büyük yatırımlar yaptı. Bu tip insanlar gidiyor yurt dışında alımlar yapıyor. Amerika'dan, İspanya'dan Malta'dan liman alıyor. Avusturya'nın en büyük krom şirketinin sahibi. Bu adamlar Türkiye'ye para getiriyorlar, kaçırmıyorlar getiriyorlar. Yüksel Yıldırım parayı Türkiye'ye getiriyor."

Canbolat'ın Yüksel Yıldırım için kullandığı cümlelerin en dikkat çekici olanı ise bize göre "Türkiye'ye para getiriyorlar, kaçırmıyorlar getiriyorlar." sözüdür..

Ve daha da önemli bir sözü "İspanya ve Portekiz'in ithalat-ihracatı Yüksel Yıldırım'ın limanlarından oluyor.."

İspanya ve Portekiz gibi dev ülkelerin ithalat-ihracatına hükmeden limanlar Yüksel Yıldırım'a ait.. 

2007 yıllarıydı galiba.. Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının Başkanı merhum Adnan Sakoğlu idi.. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası kendi içinde oluşturduğu bir konsorsiyum ile Samsun Limanı ihalesine girmeye hazırlanıyordu.. O yıllarda muhabir olarak ihale sürecini takip ediyor, rahmetli Adnan Sakoğlu'nun açıklamalarını haber yapıyorduk. Aynı ihaleye Yılyak olarak bilinen Yıldırım ailesi de teklif vermişti.. O tarihte Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ihale için istenen teminatı verememişti.. Ama Yıldırımlar vermişti.. Ne yazık ki o ihale iptal edildi.. Sonra Samsun Limanı ihalesini Samsunport aldı. Bir nevi şehirde biz alamıyorsak Yıldırım'lar da almasın tavrı konuldu. Yıldırım ailesi, Trabzon limanını da  o yıllarda almıştı, ama yine ne yazık ki o ihalede "Samsunlu firma" yaygarası ile iptal edildi..

Yılyak Samsunlu firma olarak biliniyordu.. Rahmetli Mehmet Yıldırım (Mekanı Cennet olsun) o ihale süreçlerinin tam içindeydi.. İptal edilen ve hiç hak etmedikleri halde karşılaştıkları negatif tavırlar nedeniyle üzgündüler.. İskenderun'a yelken açtılar.. İskenderun Limanını aldılar.. İskenderun'a can geldi, bereket geldi.. 

Ve yıllar yıllar sonra Yıldırımlar Samsun'da yeniden boy gösterdi.. Yüksel Yıldırım geldi, şehrin en önemli markası olan Samsunspor'a sahip çıkıp, yatırım yaptı.. Kulüp şirketleşti.. Dünya genelinde 24 limanı bulunan Yüksel Yıldırım, dünya futbolunun en önemli isimleri ile fotoğraflar paylaştı.. Onlara Samsunspor mesajları verdirtti.. Sadece bu bile, Samsun'a moral verdi, şehirde ciddi bir sinerji yarattı..

Yılyak olarak Yıldırım'lar, Samsunspor'un çok çok geçmiş yıllarda da forma sponsoruydu.. Geçmişte kulübe maddi ve manevi destekleri olmuştu.. Yüksel Yıldırım bir nevi yuvaya geri dönmüştü.. Sivaslıydı.. Ama Samsun için "Çok seviyorum" diyordu.. 

Dünya değişiyor, iletişim ise çağın en teknolojik hali.. Şehirlerin ve kentlerin kalkınması, istihdam ve işsizlik gibi sorunların çözümlenmesi ile ilgili algılarda, yatırımlarda bu süreçte değişti.. Artık algıda seçicilik var.. PR var, marka değerleri ile öne çıkma var.. Yatırımcı kar fizibilitesi yapmıyor.. Yatırım için doğru yer arıyor.. Doğru yeri bulduğunda zaten karda peşinden geliyor.. Ve tüm bu bileşenleri akıllıca kullanan şehirler, kullanamayanlardan beş adım öne geçiyor.. 

Samsun ise yağı olan, unu olan ama helvası bir türlü olmayan şehirlerden.. Dört ana ulaşım ağına sahip ama, ticaretini sadece karayolu ile yapan şehirlerden bile ne yazık ki geride.. 

Şehrin ekonomik anlamda PR'ını yapacak işadamları yıllardır mevcut sistemlerinin üzerinden rutin işlerini yürütüyor.. Kabuğunu kıramamış, Samsun'a sıkışıp kalmış gibi bir tablo var ortada..

Yüksel Yıldırım ise kabuğunu kırmış ve dünyaya açılmış bir isim..

Samsunspor üzerinden Samsun'un PR'ını müthiş bir şekilde yapıyor.. Recep Canbolat'ın da dediği gibi pamuklara sarılacak bir iş adamı..

Her fırsatta Samsun'a olan sevgisini dile getiren Selahiyeli Yüksel Yıldırım'ı, bu şehrin ileri gelenleri de kazanmak zorundadır.. 

Yüksel Yıldırım'ın Samsun'a farklı alanlarda yatırım yapması ve yapacağı o yatırımlarla da Samsun'un kabuğunu kırıp dünyaya açılmasına aracı olması sağlanmalıdır.. Ebetteki tek bir işadamı ile tüm bunlar olmaz.. Neil Armstrong 1969 yılında aya ilk ayak bastığında, şöyle bir söz söylemişti, "Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım"

Sözün özü, Samsun'un ileri gelenleri kendileri için küçük ama Samsunlular için dev bir adım olacak, o adımı atmak zorundadır.. Ekonomisi güçlenen bir Samsun, ithalat ve ihracatı artan bir Samsun, işsizlik oranı azalan bir Samsun isteniyorsa, dünya devlerine kafa tutan Türk olarak tanınan Yüksel Yıldırım Samsun için Gold Ticket'tır..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR