29 Kasım 2020 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

HAYATİ TEKİN O SÖZLERLE NEYİ İMA ETTİ

İYi Parti'nin Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Hayati Tekin, 31 Mart yerel seçimleri sonrası yaptığı basın açıklamasında "Erhan Usta beklentilerden daha fazla oy almıştır" sözünü neden söyledi, niçin söyledi..


CHP'den Samsun Milletvekilliği yapan Hayati Tekin, Millet İttifakı kapsamında Samsun Büyükşehir'in İYİ Parti'ye bırakılması üzerine, hatırlayacağınız gibi İYİ Parti'ye geçerek büyükşehir adayı oldu.

İYİ Parti'nin kemik kadrolarında ise MHP'den ayrılan ülkücüler bulunuyor. Hayati Tekin dün yaptığı basın toplantısında, MHP'den ihraç edildikten sonra bağımsız büyükşehir adayı olan Erhan Usta'nın yerel seçimlerde beklentilerden daha fazla oy aldığını söylemesinin elbette ki bir sebebi, bir nedeni var. 

Bu neden ve sebebi yazmadan önce isterseniz gelin, Hayati Tekin'in dün yaptığı açıklamada söylediği sözlere hep birlikte bir göz atalım.
"Üzülerek söylemek zorundayız ki, proje öngürülerinde ki başarı sandığa maalesef yansımadı. Sebep olarak vatandaşların hizmete, tecrübeye, projelerle değil, siyasete ve oluşturduğu algıya yenik düşerek tercihte bulunduğu görülmüştür."

Hayati Tekin bu sözleri ile Samsun için açıkladığı projelerin başarılı bulunduğunu ancak bunun sandığa yansımadığını söylüyor. 

Devam edelim.. Hayati Tekin dün yaptığı basın toplantısında, Erhan Usta'yı eleştirirken dikkat çekici bir tespitte daha bulunuyor. O tespit içerisinde kullandığı sözler ise  Hayati Tekin'in bu analizimize konu olan sözleridir. 

Hayati Tekin, proje aday olarak suçladığı ve eleştirdiği Erhan Usta için şu sözleri kullanıyor, "Erhan Usta beklentilerden daha fazla oy almıştır. Oy almasının sebebini, AK Partinin adayına oy vermem diyenlerin tepkisine ve MHP'nin yaşadığı çalkantılı Samsun sürecine bağlamaktayım."

Hayati Tekin, Erhan Usta'nın beklenilenden fazla oy almasının sebebini, "MHP'nin yaşadığı çalkantılı Samsun sürecine  bağlamaktayım" sözleri ile neyi söylüyor, neyi ima ediyor.. 

Konuyu biraz açalım; Hatırlayacağınız üzere seçim sürecinde İYİ Parti'de bulunan ülkücülerin Erhan Usta'ya oy verecekleri iddiaları havalarda uçuşmuştu. Hayati Tekin  o süreçte bu konu ile ilgili 'Kol kırılır yen içinde kalır' düşüncesi ile olumsuz bir açıklama yapmasa da, İYİ Parti'deki ülkücülerin Erhan Usta'ya oy verecek olmaları ile ilgili rahatsızlığını ve tepkisini kapalı kapılar ardında olayın muhataplarına dile getirmiştir.

İşte Hayati Tekin'in  Erhan Usta'nın beklenilenden daha fazla oy aldığını söylemesinin ve bu durumu da Samsun MHP'de ki çalkantılı sürece bağlamasının nedeni de budur. İYi Parti çatısı altında Hayati Tekin'e sahip çıkıp,  oy verenleri tenzih ederek, şunu söylemek zorundayız. 

Ne yazık ki, sayın Hayati Tekin bunu şimdilik söylemesede, üzüntü duyduğu bu olayda, kendisi ve kendisinin dışındaki İYİ Partinin tüm Samsun adayları için, seçim sürecinde sahada oy isterken, İYİ Parti'nin içinden birileri ve bazı adaylar Hayati Tekin için değil, seçmenden Erhan Usta için oy istemiştir. Hayati Tekin'de bu durumu gayet iyi bilmektedir ve bu konuda ki üzüntüsünü ikili sohbetlerde dile getirmektedir. 

Hayati Tekin'in dün gerçekleştirdiği basın toplantısında da,  Turhan Akşen ağabeyimiz, parti içinde bulunan partilileri , basın mensuplarına karşı kışkırtan birilerinin yüzüne, bu gerçeği "Benimde bildiğim İYİ Partili yöneticilerin, Hayati Tekin'e değil Erhan Usta'ya oy istemelerini ne yapacağız o zaman" sözleri ile vurmuştur.  Turhan Akşen'in bu sözlerine ise partiden de hiç bir itiraz gelmemiş adeta durum kabul edilmiştir.

İşte sayın Hayati Tekin bu yüzden düzenlediği toplantıda, İYİ Parti'de ki bazı ülkücülerin ve adayların  kendisine destek vermediğini anlatabilmek için "Erhan Usta beklentilerden daha fazla oy almıştır. Oy almasının sebebini, AK Partinin adayına oy vermem diyenlerin tepkisine ve MHP'nin yaşadığı çalkantılı Samsun sürecine bağlamaktayım." demiştir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR