17 Ekim 2021 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

SAMSUN'A VOLKSWAGEN'İ GETİRDİNİZ DE TEPKİ Mİ GÖSTERİLDİ!

Samsun için Karadeniz'in başkenti diyorlar, dört ana ulaşım ağına sahip tek büyükşehir diyorlar..  Doğrudur şehrimiz güzeldir, cennettir.. Ama ne yazık ki dört ana ulaşım ağına rağmen büyük çaplı istihdam alanı yaratacak yatırımları bölgesine çekememiştir.

TERSANE GELECEK MAKUS TALİH YENİLECEK
Yıllar yıllar önce tersane gelecek denilmişti! 17 bin 500-15 bin kişiye iş verilecek denilmişti.. Hatta ortada olmayan ve yeri yurdu belli olmayan yatırım için yıllar yıllar önce siyasilerimiz öyle keyifli konuşmalar, açıklamalar yapıyorlardı ki, dedik ki tamam Samsun makus talihini bu kez yenecek galiba..

NÜFUS CÜZDANLARI TOPLANDI AMA YATIRIM OLMADI
Nüfus cüzdanlarının fotokopileri toplandı, sizi tersanede işe yerleştireceğiz denildi yıllar yıllar önce bu kentte.. Geldiğimiz nokta itibari ile tersane ve 17 bin 500 istihdam gerçekleşmedi, gerçekleşemedi..  Unutuldu..

MOBİL SANTRALLER GELDİ ŞEHİR KARIŞTI
Peşine mobil santraller geldi Samsun'a.. Tartışmalar başladı, tepkiler oldu, mitingler düzenlendi.. Kimi "Yatırıma neden karşı çıkıyorsunuz" diyerek insanları azarladı, kimi mobil santrallerin istihdam yaratacağından dem vurdu..  Bacasından çıkan dumanın zehir olduğunu söyleyenler, asit yağmuru yağacak iddiasında bulunanlar, kuşların, balıkların öleceğini gündeme getirenler oldu.. 

Özelinde yatırım olarak adlandırılan mobil santraller için bu şehirde, meydan muharebesini andıran olaylar yaşandı.. 

KARŞI ÇIKANLAR OĞLUNU KIZINI İŞE SOKTU
Çalışma sistemi tamamen bilgisayar ortamında olan mobil santrallerde, ilkokul, ortaokul yada lise mezunları çalışacak değildi tabi.. Mühendisler, bilgisayar sistemlerinden anlayan uzman kişiler burada işe alınacaktı. O süreçte kimi karşı çıktığı ve zehir saçacak dediği mobil santrallerde, nüfusunu kullanarak oğlunu ve kızına iş başı yaptırdı. Kimi bu santrali istemiyoruz dedi, gidip orada hafriyat işlerini aldı. Biz bunları da unutmadık..

Sonuçta mobil santrallerde maksimum 150 kişi istihdam edildi.. Şuanda kaç kişi çalışıyor onu bilmiyoruz elbette..

YATIRIM İÇİN DOĞRU ADRES SEÇİLMELİ
1999 yılından itibaren 2019 yılına kadar geçen 20 yıllık süreçte, Samsun'a halkın tepki göstermeyeceği, büyük istihdam alanı oluşturacak, şehre sinerji ve enerji katacak, moral verecek bir tek özel sektör  yatırımı gelmedi.. Organize Sanayi Bölgelerimizde bilinen firmaların yanına yeni ve yerli firmalar eklendi, bu firmalar sanayi bölgelerinde istihdam olanağı sağladı.

Organize Sanayi Bölgelerine yapılan hiç bir yatırıma, hiç kimse tepki göstermedi yada eleştirmedi.. Yatırım için yer doğru adresti zira..

Bunları neden mi anlatıyoruz.. Samsun'da yaşayan her yurttaş gibi bizlerde şehrimize yatırımların, yatırımcıların gelmesini canı gönülden isteriz ve de destekleriz..  Her kim ki büyük istihdam yaratacak, şehre enerji katacak, vizyon katacak, marka değerine değer katacak yatırımların gelmesinin önünü açar biz onu da alkışlar, destekleriz.. 

GELEN YATIRIM ŞEHRE ENERJİ KATMALI, VİZYON KATMALI
Bir şehre gelen yatırım, o şehre vizyon katar, sinerji katar, enerji katar.. Katmalıdır da.. Eğer bir şehre gelen yatırım o şehre vizyon katmıyorsa, diğer illeri kıskandırmıyorsa ve o yatırım tepki çekiyorsa, eleştiri alıyorsa, şehri ayağa kaldırıyorsa burada durup düşünmek gerekir..

Kaç kişi istihdam edecek Biyokütle Enerji Santrali.. 50'mi 100'mü, 200'mü.. Bir tekstil atölyesinde bile 50 kişi, 80 kişi çalışıyor ise sırf arkasında enerji firmaları yada siyasi lobilerden mütevellit bağlantılar var diye, istihdam kapasitesi düşük ölçekli bir yatırımı savunmak, "Şehrimize gelen yatırıma karşı çıkıyorlar" mesajları vermek çokta ilgi çekici olmuyor zira..

NEDEN HEP  TARTIŞMA YARATACAK YATIRIMLAR GELİYOR
Samsun'a neden hep tartışma yaratacak, tepki oluşturacak yatırımların konuşlandırılması gayreti var. Neden bu tartışmalara sebep olacak yatırımlar davet edilerek şehrin enerjisi ve morali bozuluyor.  Teknik donanımı ve filtre sistemleri ile çevreye, doğaya daha az zarar verebilir eyvallah. Ama neden bu şehre enerjiyi yükseltecek, moralleri düzeltecek, kentin marka değerini yükseltecek, başka illeri kıskandıracak büyük yatırımlar gelmiyor yada getirilmiyor da, hep oldu bittiye getirilen tepki çekecek tesisler şehrin önüne konuluyor.

YATIRIMCIYI KORKUTUYORLAR DEMEKLE BU İŞ OLMAZ
Tepki çekecek yatırımları buraya davet ediyorsunuz, savunuyorsunuz, halk tepki gösterince de klasik bir şekilde "Yatırımcıyı korkutuyorlar" taarruzuna geçiyor, savunan ve eleştiren insanları karşı karşıya getirip, kaos yaratıyorsunuz. Getirin bu şehre beş bin kişiye, 10 bin kişiye iş verecek bir yatırımı, bakın bakalım bu insanlar tepki gösteriyor mu.  Samsun ne istiyor, Samsunlu nasıl yatırımlar istiyor buna bakmak lazım bir de..

Turizm kenti Samsun, sağlık kenti Samsun, tarım kenti Samsun, spor kenti Samsun diyorsunuz, hani nerede bu kolları destekleyecek yatırımlar.. Eğer biz şehre turizm, sağlık, spor, tarım kenti diyor isek, bu alanlarda yatırımların ve yatırımcıların kentimize gelmesi gerekmez mi. Samsun için doğru tercih sanayi şehri olmak mı, tarımsal sanayi şehri olmak mı.. Hangisi doğru tercih bizim şehir için.. Tarım şehri isek, salça fabrikaları, süt ve süt ürünleri fabrikaları, ve benzeri fabrikaların olması gereken tarım arazilerinde neden enerji santralleri yapılmak isteniyor.

KİRLETMEYEN SANAYİ  TESİSİ OLMAZ DEMİŞTİ
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın merhum eski başkanı (Mekanı cennet olsun) Adnan Sakoğlu mobil santrallerle ilgili tartışmaların yaşandığı yıllarda, "Kirletmeyen sanayi tesisi olmaz" demişti. Ve yine aynı Adnan Sakoğlu mobil santraller için yıllar önce ilginç ve dikkat çekici bir itirafta bulunarak, "Yatırımcıyı desteklememiz gerekirken ilk kez bir yatırıma karşı çıktık" minvalinde bir söz söylemişti.

YENİLENEBİLİR ENERJİYİ DESTEKLİYORUZ AMA..
Zararsızdır, kirletmez söylemlerine merhum Adnan Sakoğlu'nun sözü ile "Kirletmeyen sanayi tesisi olmaz" yanıtını verelim bizdi. Samsun'a gelecek yada getirilecek yatırımlarda, özellikle enerji santrali ve sanayi yatırımlarında şehrin yöneticileri bu şehrin insanlarının sesine birazcık kulak versin ve yer seçimini doğru yapsın.  Yenilenebilir enerjiyi desteklemekle birlikte bu gibi yatırımların yer seçimi ile ilgili düşülen yanlışlığı ise asla savunmadığımızı da belirtelim.

SAMSUN'A 18  YILDA YATIRIMCI NEDEN GELMEDİ
Samsun'a yatırımcı gelmiyor.. Dört ana ulaşım ağımız var, Karadeniz'in başkentiyiz sözlerini sarf eden ve uzun yıllardır iktidar partisinin milletvekilliğini ve bakanlığını yapanlarda bir zahmet bu sorunun cevabını versin. Neden bu şehre 17 yıldır, 18 yıldır milletin sizi alkışlayacağı, helal olsun diyeceği büyük bir yatırım, büyük bir istihdam alanı oluşturacak yerli yada yabancı bir yatırımcı getiremediniz.. Bunun sorumlusu da bu halk olamaz sanırız..

MANİSA HEPİMİZİ KISKANDIRDI
Bakın Manisa'ya Volkswagen'in orada fabrika kuracak olması şehrin enerjisini, sinerjisini, vizyonunu nasıl yükseltti. Şehrin diğer illerde potansiyelini nasıl arttırdı, hepimizi nasıl kıskandırdı... 

Bir şehre gelen yatırım o şehre sinerji, enerji, vizyon katmalı.. Kısaca siz bu 18 yılda şehre Volkswagen'i getirdiniz de bu millet  size tepki mi gösterdi! Samsun işte böyle yatırımlar istiyor..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR