17 Ekim 2021 Pazar

Serkan AKKUŞ

Serkan AKKUŞ

akkus.serkann@gmail.com

YIL OLMUŞ 2018 VAY BE!

Yıllar su gibi akıp geçiyor değil mi?

Sanki koskoca bir seneyi, 365 gün 6 saati yaşıyor değiliz de senenin bir başını bir de sonunu görüyormuşuz gibi. Seneyi birkaç günden ibaretmiş gibi yaşadığımızı düşünüyorum, biliyorum ki birçoğunuz da benimle aynı fikirdedir. Öyle çabuk, öyle hızlı geçip gidiyor ömrümüzden. Ne yapsak olmuyor ne etsek yetişemiyor, zamanı tutamıyoruz asla. Avuçlarımızdan kaçırıyoruz. Zamanların içinde kayboluyoruz desek yeridir hani…

Yine koskoca bir yılı daha gerimizde bırakmaya sayılı günler kaldı. Yaklaşık on gün sonra 2017 yılını eski yıllar mezarlığına uğurlayıp ruhuna birer Fatiha okuyacağız. Yeni doğacak 2018 model yıla ise merhaba diyeceğiz.

Acısı tatlısıyla, hüznü mutluluğuyla, hastalığı sağlığıyla, ağlaması gülmesiyle, zorluğu kolaylığıyla, ölümü doğumuyla bir seneyi daha tamamlamış olacağız İnşaallah, şükürler olsun.

Kimilerimiz bu seneyi çok sıkıntılı, kimilerimiz ise çok güzel bir şekilde geçirdi. Şu an içimizden bazıları keşke hiç bitmeseydi, takvimler hep bu sene de kalsaydı derken, bazılarının bu senenin kimsesizler mezarlığına gönderilmesini, mümkünse adının tarihten silinmesini istediklerini duyar gibiyim.
Hayat insanın karşısına neler çıkarır bilinmez. Her ne kadar kendi tercihlerimizi yaşadığımızı düşünsek de sonuçlar bizim elimizde değildir. Biz sonuçlara değil sürece hâkim olabiliriz; ancak gerisi bizi bizden daha fazla düşünen Yaratan’ın elindedir. Ne verirse o ne dilerse o, bizim için ne isterse o olur.

Aslında senelerin bitmesi demek ömür sermayemizin biraz daha tükenmesi anlamına geliyor. Yeni yılın gelmesiyle birlikte eski yıl ömrümüzden bir seneyi daha çalıp maziye doğru gömüyor. Ömrümüzün daha kaç senesi olduğu da belli değil, en azından bu durum bize kapalıdır. O Allah katında olan bir bilgidir.

Düşünün hal böyleyken; siz hiç malı çalınan bir insanın mutlu olduğunu gördünüz mü ya da malının çalındığını gördüğünüz bir insanın gece yarılarına kadar bu olayı kutladığını, eğlenmekten kendini alamayıp gülüp oynadığını? Ben bugüne kadar görmedim. Çalınan hele hele çok değerli altın, mücevher, para veya arabaysa ağlamaktan gözleri kan çanağına dönenini, üzülmekten yemek yemeyi unutanını, günlerce gece uykusuna hasret kalanını gördüm. Eminim siz de görmüşsünüz veya görenlerin anlattıklarını dinlemişsinizdir.

Oysa sizin en büyük servetiniz çalınırken buna sevinmeniz garip değil mi?

Servetiniz (Ömür) çalınıyor. Uyumayın, Uyanık kalın, Uyanın!


Yılbaşı demek ömrünüzün çalınması demek değil mi özünde? Bir yıl daha gitti işte, ömrünüz bir yıl daha tükendi. Belki giden son senendi. Yeni gelen sene ise içinde seni barındırmayacak. Ömrünün tamamını senden çalacak. Nerden biliyorsun? Buna sevinilir mi? Buna eğlenilir mi? Buna oynayıp zıplanılır mı? Karar senin, burası sana kalmış…

Kıymetli ve akıllı insan her geçen yılın muhasebesini kendi üzerinde yapan insandır. Kendisiyle mahsuplaşan insandır. Yeni yıla girerken geçen yıl içerisinde yaptıklarını bir bir gözlerinin önüne getirir. Yapılan güzellikleri, iyilikleri nasıl devam ettiririm, yapılan hataları nasıl düzeltirim, yeni sene de bu hatalardan nasıl kurtulurumun planını yapar. Tükenen bir ömre sevinmek yerine kalan ömrünü bereketli kılma yolunda gayret gösterir. Asıl güzel olan, yapılması gereken budur.

Dünyada veya ülkemizde birçok gayrimüslim inancı gereği yılbaşını kutlayabilirler. Dinlerinin gerektirdiği ne ise inançlarını yaşayabilirler. Eğer bu gecenin ibadetini eğlence şeklinde, sarhoş olarak gayri ahlaki hareketlerle kutlayacaklarsa bırakın kutlasınlar.  Bu bizi ilgilendirmez. Kimsenin buna tepki göstermeye de hakkı yoktur. Yeter ki bizi rahatsız etmeden, bize saygı göstererek ne yaparlarsa yapsınlar diyebiliriz.

Eğer sen İslam dinini yaşayan Allah’a inanmış bir Müslümansan sorumlusun. Sen gayrimüslimler gibi bu gece de rahat rahat eğlenemezsin, bu geceyi kutlayamazsın. Hele hele ümmetin gözyaşı oluk oluk akarken İslam coğrafyasına bunu asla yapamazsın.  Yoksa kim bir kavmi taklit ederse onlardan sayılır. Onlar gibi olursun. Yani müşriklerden olursun. Senin Noel baba hikâyelerine karnın tok olması gerekir. Milli piyango gibi kumar işlerinden uzak olman gerekir. Kısacası; senin içkiyle, kumarla gayriahlaki hareketlerle işin olamaz. Sadece bu gece değil hiçbir gün ve gece bu tarz hareketlerde bulunamazsın.  Sen son Peygamber’in (sav) ümmetisin unutma.

Sen diyorsan ki biliyorum böyle olduğunu boşuna nefesini tüketme yılbaşı eğlenmek için bahanemdir. Serbestsin istediğini yapabilirsin. Eğlenebilirsin tabi ki karar senin. Sonuçlarına sen katlanacaksın.

Şimdiden yeni yılın sizlere hayırlar getirmesini, yeni yılda da hayırlarda bulunmanızı Rabbimden niyaz ederim.
31 Aralık Mekke’nin Fethi kutlu olsun şimdiden. Sizde içinizdeki Mekke’yi fethedin yeniden …
Sevgilerimle,

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR