23 Mayıs 2022 Pazartesi

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

AK PARTİ 2002 RUHUNU NASIL KAYBETTİ!

"Bizimkiler parayı bulunca önce zenginleşti, sonra arsızlaştı" bu sözleri biz değil, Samsun'da AK Parti'de kuruluşundan bugüne siyaset yapan bir isim söylüyor..

2002'den bu yana, yeni yıl ile birlikte 20 yıl olacak.. Bu 20 yıl içinde 2002 ruhu ile yola çıkanlar, ebetteki güzel ve önemli hizmetler kazandırdı memlekete..

2002'de iş başına gelenlerin uyumlu ve ılımlı siyaset tarzı, dalga dalga yayıldı ülkeye.. Ekonomik krizle boğuşan ülke, 2002'den sonra krizi atlattı, bolluk, bereket geldi.. Ne kur, ne faizler, ne dolar, ne de bankaların astronomik temerrüt faizleri konuşulmuyordu artık.. 

2002 ruhu başkaydı.. Teşkilatların kapıları vatandaşa açıktı.. Derdi olanın derdi ile hemencecik ilgilenen partililer vardı.. Sıcak ve samimiydi her şey.. Sokaklarda gezen, esnafın halini hatırını soran partililerdi bunlar.. 

2002 ruhunun vücut bulmuş bireyleriydi hepsi.. Mücahitler diye anılanlarda bir seçim, bir seçim daha, sonra bir seçim zaferi daha derken, bir şeyler değişmeye başladı.. Mücahitler, birden müteahhit oldu.. 2002 ruhu ile yola çıkan o yapıda yıllar, yıllar içinde dezenformasyonlar başladı.

Parayla tanıştılar, demir ve çimento ile tanıştılar.. Kazandılar, kazandıkça sosyal statüler değişti, halktan uzaklaşmaya başladılar. Lüks kafeler ve mekanlarda nargile fokurdatmaya başladılar.. Yırtık çoraplardan terfi edip, babet çoraplar giymeye, lüks araçlar satın almaya başladılar.. Fiyaka ve fors ile etrafta dolaşmaya başladılar.. Yanlarına yaklaşılmaz oldu.. Lüks daireler, evler derken, rezidanslara taşındılar.. Yüksek katlı, lüks odacıklarından şehir manzarasına karşı keyif çatmayı öğrendiler..

2002 ruhu ile yola çıkanlar zaman içinde, birbirlerini de beğenmez oldu.. Birbirleri ile kavgalar ettiler.. Küstüler, küslükler çıkarttılar.. Her kongrede yenilenen teşkilatlar, bir öncekilerle ters düştü.. Eskinin mahalle başkanları, teşkilat üyelerine duvarlar ördüler.. Herkes bir şeylerin peşine düştü.. Kimi ihale, kimi rant, kimi arsa, kimi milletin bahçeleri, kimi makam, kimi de kurumların icra dosyalarını alma peşine.. Dezenformasyon giderek artınca, arsızlaşmada başladı.. Kimi uygunsuz ilişkiler, kimi pudra şekeri, kimi ahlaki olmayan işler peşine düştü.. Bu işlerin peşine düşenlerin gaflet ve dalaletleri ise partiye fatura edildi.. Yoksullaşan halkı, gariban haneleri icra ve hacizler için, avukatlık bürolarından arayanlar da yine onlar oldu.. 

Toplumdan kopuş, o kadar hızlı olunca, bireysel çürümüşlükler ön plana çıkmaya başladı.. 2002 yılında hiç bir şeyi olmadan yola çıkanlar, zaman içinde han, hamam, yatlar, katlar sahibi oldu.. Görüştükleri, konuştukları kişi ve kişiler zenginler olmaya başladı.. Parti binaları kibir abidelerine dönüşenler yüzünden ıssızlaşmaya başladı.. Derdi olan gitti, derman bulamadan geri döndü.. Gelen azarlandı.. Vatandaş küstürüldü.. 

2002 ruhuna büyük ümitler bağlayan vatandaş, o ruhu kendilerine empoze edenlerin, zaman içinde ki değişim ve dönüşümlerini gördü, travma geçirdi.. İnancını kaybetti, güvenini kaybetti.. 2002 ruhuna büyük ümitler besleyenler de 'Mücahitler Müteahhit oldu' demeye başladı.. 

2002 ruhunun vücut bulmuş bireylerine vefasızlık yapıldı.. Hepsi bir köşeye atıldı, unutuldu.. Kapıları bile çalınmadı.. Teşkilatların başına gelenler, yeni bulduklarını eskileri ile değişti.. Eski gömleği çıkartıp, yeni gömlekler giydiler.. Sonra o eskiler, 'Biz AK Partiliyiz onlar AKP'li' diyerek 2002 ruhuna ait olduklarını dile getirmeye çalıştılar..

Gelinen süreçte, içinde bulunduğumuz ekonomik sorunlar, zengin ile fakir arasındaki uçurumun büyümesi, vurdumduymazlıklar, halktan kopuşlar, faiz, enflasyon, kur ve dolar sorunları ayyuka çıkınca, 2002 ruhunu yerle bir edenler, şimdi yeniden '2002 ruhuna ihtiyaç var' demeye başladı..

Geçmiş geçmişte kaldı.. Ne mümkün artık geriye dönebilmek.. Hiç birinizde 2002 ruhundan eser kalmadı! Helvasını yediniz o ruhun.. O ruhu hep birlikte talan ettiniz.. Şimdi çıkmış '2002 ruhu heyecanına çok ihtiyaç var' diyorsunuz.. 

Dönün hadi dönebilirseniz.. Şayet edindiğiniz zenginliklerden, hanlardan, hamamlardan, liyakatsiz atamalardan, makamlardan vazgeçebilir, çifter çifter maaşlardan feragat edebilir, küstürdüğünüz 2002 ruhu ile, araya uçurumlar koyduğunuz halk ile yeniden barışabilir, hak ve halk için bir gömlek bir hırka ile kalmayı, tevazu ve samimiyetle yeniden göze alabilirseniz.. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR