26 Ekim 2021 Salı

Av.Feyza YILMAZ

Av.Feyza YILMAZ

av.feyzaylmz@gmail.com

Gün KADINLAR GÜNÜ

Her yıl 8 Martta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış bir gün Dünya Kadınlar Günü.

Daha dün Samsun’umuzdan bir haberle yine üzüldük. Yine aramızdan biri darp edildi. Her gün benzer olayları duymaktan yorulduk. 
Bitmiyor, tükenmiyor. Kadına şiddetin son bulması için daha önce çok konuştuk. Kadın hakları, şiddet varlığında neler yapılmalı, hangi mercilere başvurulmalı yazdık. Bu kadar umurunda değil. Bu kadar gözü dönmüş, çocuğunun gözü önünde cani bir şekilde davranabilen bir baba (!).

Olmuyor, bitmiyor. Anlattıklarımız anlaşılamıyor. Zihniyet mekanizmasının komple değiştirilmesinin zorunlu kılınması gerekiyor. Kadın barıştan, sevgiden, iyilikten, huzurdan yanadır. Bunun bir gün değil her gün bu şekilde olmasından yanadır. Kadın güvenilirdir. Siz adalet terazisini kadından başka tutan birini gördünüz mü? Peki ya hastane duvarlarında sus işaretini kadından başka birinin yaptığını. Erkekten daha çok güven
verici olmasından tüm bunlar.

Tarih kitaplarına baktığınızda da erkekleri yönlendiren kadınlarla dolu yaşanmışlıklar göreceksiniz.

Kadın olmak ne çok role bürünmeyi gerektiriyor öyle değil mi? Ailesine evlat, eşine hanım, çocuğuna anne, kardeşine abla, evde temizlikçi, mutfakta aşçı, hastanede doktor, adliyede avukat, işinde patron, ofiste yardımcı… Aynı anda ne çok şey olabiliyor, aynı anda ne çok kişiye yetişmeye çalışıyor.

Kadın olmak, birçok sorumluluğu beraberinde mi getirmeli hep. Hayat müşterek ya hani tüm bu işlerde destek olsa ya birbirine eş dediklerimiz.
gün kadınlar günü.

Tek güne özgülenmemesi gereken bir gün. Sevgililer günü gibi. Her gün sevgilidir kadın. Her gün sevilmeli. Her gün ruhuna iyi gelen şeyler yaşatılmalı. Erkekler günü duydunuz mu hiç? Duyamazsınız çünkü her gün onların..

Yemeğe hazır oturmak, temiz ütülü çamaşırlardan istediğini seçip giymek, çocuk ile sadece sevmek aşamasında ilgilenmek. Ne güzel, her gün sizin gününüz!

Yapmayın! Yapmayın! Kadının tek başına omuzlarındaki yükleri taşımasına izin vermeyin. Tutun bir ucundan kadının sorumluluklarının. Tutun ki altında kalmasın. Kadınınızın elinden tuttuğunuzda, desteğinizi hiçbir konuda esirgemediğinizde huzur zaten sizi bırakmayacak.

Sizden hiçbir şey eksilmeyecek aksine kadının kalbindeki tahtınız daha da sağlamlaşacak. Hayranlığı her konudaki desteğinizle artacak. Kadın huzurlu olduğunda sizi de huzurlu edecek. Narin bir çiçek gibidir kadının ruhu. İncitmeyin. Kırmayın kalbini. Her gün söyleyin, haykırın sevdiğinizi. Sevin, çok sevin. Her gün sevgililer günü gibi, her gün kadınlar günü.

Günümüz kutlu olsun. Bir gün değil her gün kıymet bilen insanlar hayatlarımızda var olsun.

Sevgiyle, merhametle…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR