07 Temmuz 2020 Salı

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ

Atı alan Üsküdar'ı geçti! Evet bu deyim, sıklıkla her seçim sonrası zafer kazanan  AK Parti kanadından dile getiriliyordu.. Ancak 31 Mart seçimlerinde bu deyimi bu sefer Millet İttifakının CHP'li ve İYİ Partili adaylarından duyduk..


Daha önceki seçimlere benzemedi 31 Mart yerel seçimleri.. Hatırlarsanız, önceki seçimlerde CHP kanadından duyuyorduk, oyların çalındığını ve benzeri iddiaları..  AK Partililer ise CHP'nin bu suçlamalarına verdikleri cevaplarda, sandıktan çıkan karara saygı duymalarını ve milletin kararı verdiğini söylüyordu.

Şimdi ise özellikle İstanbul ve Ankara'da seçim yenilgisi yaşayan AK Parti ve AK Partililer, sosyal medya hesaplarından oyların çalındığı iddiasında bulunarak CHP'yi hırsızlıkla suçladı. Aynı şekilde CHP'liler de bu sefer, AK Partilileri sandıktan çıkan karara saygı duymaya davet etti.

Dedik ya, 31 Mart seçimleri daha önceki seçimlere benzemedi.. Suçlayanlar değişti, deyimleri kullananlar değişti. 

Gelelim Samsun özelinde AK Parti'nin ısrarla seçim sonuçlarına itiraz ettiği Atakum ilçesine.. 

Seçim gecesi yapılan oy sayımında Millet İttifakının CHP'li adayı Cemil Deveci seçimi kazanan isim olsa da, AK Parti İl ve Atakum İlçe Başkanlığı bu sonuca itiraz ederek, geçersiz oyların sayılmasını istedi. Yapılan geçersiz oy sayımlarında, Cumhur İttifakının Atakum adayı Zihni Şahin'e kaç oy geri döndü, ya da sonucun ne olduğu ile ilgili sosyal medyada yayınlanan bilgiler referans alındı.  Bu konuda ne yazık ki AK Parti İl  ve Atakum İlçe Başkanlığı kamuoyuna, geçersiz oyların sayım sonucu ile ilgili anında ve doğru bilgi akışı sağlayamadı. Sonuçta geçersiz oy sayımından da bir şey çıkmadığı ve Cemil Deveci'nin seçimi kazanan taraf olduğunu öğrendik.

Ardından AK Parti Samsun İl Başkanlığı ve Atakum İlçe Başkanlığı, Atakum ilçesinde tüm oyların yeniden sayılması için Samsun İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. Seçim Kurulu, yapılan bu itiraz ile ilgili kararını Cumartesi günü verdi ve tüm oyların yeniden sayılmasını istedi.

Bunun öncesinde ise yapılan itiraz ile ilgili Cuma gününden, İl Seçim Kurulunun, tüm oyların yeniden sayılması yönünde karar verdiği ile ilgili söylentiler, bilgiler sızdırılmaya başlanmıştı bile. Ancak seçim kurulu Atakum ile ilgili kararını belkide bu nedenle Cumartesi günü açıklamak zorunda kaldı. Yani Atakum ile ilgili yapılan itiraz sonucu, Cuma günü henüz belli değilken, saatler öncesinden İl Seçim Kurulunun Atakum'da tüm oyların sayılması yönünde karar verdiği bilgisi dilden dile, kulaktan kulağa yayılmıştı. 

Sonuçta Samsun İl Seçim Kurulu, Atakum ile ilgili kararını Cumartesi günü açıkladı ve tüm oyların yeniden sayılması kararını verdi. Bir gün öncesinden bu duruma hazırlıklı olan CHP ise, Cumartesi günü verilen bu karara anında itiraz ederek Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu ve İl Seçim Kurulunun aldığı kararın iptalini istedi.

İşte buradan sonra analizimizin başlığı olan 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' deyimine geçiş yapıyoruz. 

AK Parti İlçe Başkanının. CHP'nin YSK'ya yaptığı iptal talebinden bilgisi yoktu ve aynı şekilde sanırız İl Başkanının da. Bu nedenledir ki YSK, tüm oyların yeniden sayılması için verilen kararı iptal edince, AK Parti İl Başkanının bir kaç yerde bu konu ile ilgili 'iptal kararının olmadığı ve tüm oyların Cumartesi gecesi için yeniden sayılacağını' söylediği bilgisi geldi.

Bu bilgi üzerine sayın Cemil Deveci ile sıcağı sıcağına görüştük ve YSK'nın iptal kararının olup olmadığını sorduk. Sayın Deveci, YSK'nın iptal kararı verdiğini bu bilgiyi de YSK'da bulunan tanıdıklarından aldığını söyledi. 

Biliyorsunuz Atakum Belediye Başkanı seçilen Cemil Deveci'de bir avukat. Aynı şekilde AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ve AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy'da bir avukat. Sayın Cemil Deveci, YSK'nın aldığı iptal kararının bilgisini, bir avukat olarak bu kurumda bulunan tanıdıkları ile yaptığı görüşmeler sonucu öğreniyor. 

Ancak her ikisi de avukat olan AK Parti Samsun İl Başkanı ve Atakum İlçe Başkanı, Cumartesi günü CHP'nin YSK'ya itiraz ettiğini bilmiyor ve YSK'nın verdiği iptal kararından da haberdar değiller. YSK'nın iptal kararı ise ilerleyen saatlerde netleşiyor ve AK Parti'nin İl  ve İlçe Başkanı, tüm oyları gece saymak için hazırlık yaparken, bilginin resmileşmesi üzerine adeta hüsrana uğruyor.

YSK'nın Atakum'da tüm oyların yeniden sayılması kararını iptal etme gerekçesi de hayli dikkat çekicidir. YSK iptal kararında şuna dikkat çekiyor, 'oy sayımının başlamamış olması nedeniyle... '  Yani burada Cuma gününden CHP'nin eline bir koz verilmiş ve CHP'de Cumartesi günü açıklanan karara jet hızı ile itiraz ederek sandıkların açılmasını engellemiştir.

Yani AK Parti Samsun İl ve Atakum İlçe Başkanlığı, İl Seçim Kurulunun verdiği  kararın ardından, anında ve hızlı bir şekilde Atakum'da sandıkları açtırabilseydi, YSK böyle bir karar veremeyecekti. 

Burada İl Seçim Kurulunun oyların yeniden sayılması yönünde karar aldığı bilgisinin Cuma gününden sızdırılmış olması, CHP kanadına bir nevi avantaj  sağlamış oldu. Zira, Cuma günü açıklanmayan karar, Cumartesi günü açıklandı. Bu  sürede ise CHP, İl Seçim Kurulunun tüm oyların yeniden sayılması kararı alacağını bildiği için hazırlıklarını yaptı ve Cumartesi günü alınan karara anında itiraz ederek YSK'ya başvurdu.

Sözün özü, Atakum'da atı alan Üsküdar'ı geçti ama AK Parti Samsun İl ve Atakum İlçe Başkanının bundan haberi bile olmadı. Ta ki, YSK'nın e- imzalı resmi iptal kararı ellerine ulaşana dek..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

tahsin sönmez

09 Nisan 2019 Salı 08:07

sen de kına yakarsın..

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR