17 Ekim 2021 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

İKTİDARI MUHALEFETİ SAHADA! ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI MI VAR?

İktidarı, muhalefeti sahada.. Tanınan, tanınmayan siyasetçiler sahada.. Partilerin genel başkanları il il geziyor.. Oy oranı yok denecek kadar az olan partilerin genel başkanları dahi haldır haldır çalışıyor..

Emareler erken seçimi işaret ediyor..

Samsun özelinde siyasi partilerde yaşanan hareketlilik, ülke genelinde de yaşanıyor..

Ankara'da ve siyasi arenada ciddi bir hareketlilik var! Muhalefet toplumu uzun bir süredir erken seçime hazırlıyor ve erken bir seçime motive ediyor.. 

Her fırsatta da muhalefet parti genel başkanları bunu dile getiriyor, erken bir seçim için çıkışlar yapıyor..

Muktedir her ne kadar erken seçim olmayacağını, seçimin tarihinde yani 2023'te olacağını söylese de, onların cephesinde de son haftalarda sahada vatandaş ve esnaflarla ciddi temaslar olmaya başladı.

Samsun'da da durum bu genel tablodan farklı değil!

Samsun'da muhalefet partileri uzun bir süredir, geçmiş yıllarda iktidar partisinin yaptığı eylemleri ve saha çalışmalarını gerçekleştiriyor. Örneğin, eskiden ihtiyaç sahipleri için düzenlenen etkinlikleri, muhalefet partileri 'Hayır Çarşıları' açarak yapıyor. Muhalefet partileri iktidardan adeta rol çalıyor ve geçmişte halkın ve tabanın pozitif olarak tepki vereceği her adımı atıyor. Muhalefet partileri Samsun'da ilçe gezileri, Saathane Meydanında esnaf 

ve vatandaş toplantıları, Adliye'ye gidip parti olarak topluca suç duyurularında bulunma, kentin sorunlarına ciddi olarak eğilim gibi hamleler yapıyor. 

İktidar partisi Samsun'da uzunca bir süredir meydanı boş bıraktı! Yaz sezonunun sonlarına doğru iktidar partisinde kıpırdanmalar başladı. Gelen 'Sahaya inin' talimatı sonrası iktidar partisinin milletvekilleri, il başkanı, ilçe başkanları muhalle toplantıları, çeşitli ziyaretler ile esnaf ve vatandaş buluşmaları gerçekleştirmeye başladı. 

Muhalefet partilerin Genel Başkanları ve Genel Başkan Yardımcıları Samsun'u adeta mesken tuttu. Biri gidiyor, biri geliyor.. 

Muhalefet toplumu 'erken seçime motive ediyor' demiştik.. Bu konuda toplumun genelinde de böyle bir kanı oluşmuş durumda. Sokakta herkes, erken seçimin olacağı yönünde fikir beyan ediyor. Esnafı, vatandaşı, erken seçim öncesi ise ciddi endişelerininin olduğunu da söylüyor. Olası erken seçim öncesi, bir kargaşa çıkmasından korktuklarını söyleyen bir sürü insan var. Samsun'da da bu endişesini dile getiren çok esnaf, çokta vatandaş var. Yani erken seçim ile birlikte, böylesi bir kaosun yaşanabileceği konusunda, toplumda genel bir huzursuzluk hali oluşmuş durumda. 

Siyasilerimizin, karşılıklı atışmaya biraz mola vererek, toplumu böyle bir endişeye iten düşüncenin neden ve sebeplerine gözatması, erken seçimden ziyade, tedirgin ve rahatsız eden bu olasılıkla ilgili, millete 'Böyle bir şeyin olmayacağı' konusunda garanti vermeleri ve ılımlı siyasi mesajlar ulaştırması gerekiyor. Bu mesele ciddi bir olaydır. Zira kitleler üzerinde etkisi olan hemen hemen herkes, bu durum ile ilgili de böyle bir şeyin yaşanacağı konusunda, toplumu ajite etme gayreti içinde.

Ülke bizim, bayrak bizim.. Bu ülkenin bir bireyi olmaktan onur duyan, şeref duyan herkes, bu toprakların evladıdır.. Şayet bir erken seçim olacaksa, bunun sulh içinde olması konusunda herkesin elinden geleni yapması elzemdir.

Sonuç olarak, iktidar ve muhalefet partilerinin saha çalışmalarına son dönemde ciddi ağırlık vermelerine bakılacak olursa, 2022 yılının Kasım- Aralık aylarına doğru erken seçimin gündeme gelebileceği gibi bir tablo var ortada. Bunun için yine ve yeniden daha önce de olduğu gibi 'Seçimse seçim, hodri meydan' diyecek kişinin de sayın Devlet Bahçeli olacağı konusunda da genel bir kanaat var ortada.

Bekleyelim görelim; Toplumu 'Erken seçime' motive edenlerin mi, yoksa 'Seçim zamanında olacak' diyenlerin mi dediği olacak..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR