17 Ekim 2021 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

SAMSUN'A TERSANE YAPACAĞIZ DEMEDİK!

Samsun'un en çok tartışılan ve üzerinden siyaset yapılan yatırım vaadi oldu tersane. Peki iktidar partisi milletvekilleri, tersane yapılamayıp, bu konuda eleştirilerde olunca "Tersane yapacağız demedik" dedi mi..

Evet Samsun'a yıllar önce verilen bir yatırım vaadi idi tersane.. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Samsunlulara iş ve aş vaadi ile gündeme getirilen bir  yatırımdı tersane..

28 Mart 2004 seçimlerinde Samsun'da her yerde tersane konuşuldu. Tersane üzerinden siyaset yapıldı, iş vaatleri verildi ve hatta nüfus cüzdanları dahi toplandı.. Tersane yatırımı için belirlenen alana yakın bölgelerde, görünsün diye yol üzerlerine dev 'Samsun Tersane Alanı' yazılı totemler yapıldı. 

Ancak seçim sonrası, seçim öncesi verilen tersane vaadi bir türlü hayata geçemedi. Bakanlar geldi, tersanenin açılışını yaptı, devlet mendirek yapımını üstlendi, yatırımcılara yer tahsisi yaptı ama yine de ortada tersaneye dair bir netice yoktu. 

Yatırımcılardan sadece bir tanesi tersane alanına geldi, diğerleri ortadalar da hiç olmadı. 

Kiminin 5 bin kiminin 17 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını söylediği Samsun tersanesi, 2004 seçimlerinden sonrada, kentte hep tartışılır oldu, iktidar partisi milletvekillerine bu konuda eleştiriler yapıldı ve "Ne oldu tersane" denildi.

İktidar partisinin ve iktidar partisi milletvekili ve adaylarının 2004 yerel seçimlerinde 'Samsun'a tersane yapacağız' sözü o yıllarda büyük bir heyecan yaratmıştı. 

Ancak bu yatırım 2004 seçimlerinden sonra, hayata bir türlü geçemeyince tepkilere neden olmuş ve 'Samsun tersanesi ne oldu' eleştirilerine ise, dönemin AK Parti milletvekili olan Cemal Yılmaz Demir "Tersane yapacağız demedik" yanıtını vermişti.

Şuan milletvekili olmayan Cemal Yılmaz Demir, 2004 ve 2005 yılları arasında Samsun Milletvekiliydi. Cemal Yılmaz Demir, acaba hükümetin ve partisinin arkasında durduğu ve seçim broşürlerine dahi giren Samsun Tersanesi için "Tersane yapacağız demedik" demiş miydi. 

Eğer Cemal Yılmaz Demir "Tersane yapacağız demedik" diyorsa, o zaman bu tersane vaadini Samsun'a 28 Mart 2004 seçimlerinde kim verdi, hangi parti verdi. 

Bir siyasetçi olarak Cemal Yılmaz Demir, o tarihlerde iktidar partisi adına tersane üzerinden siyaset yapmamış yada vaatlerde bulunmamış olabilir. Ancak, "Tersane yapacağız demedik" sözü bireysel bir ifade biçimi değildir. Demir'in ifade ettiği ileri sürülen sözün anlamı, 'Hükümet olarak, iktidar partisi milletvekilleri olarak, belediye başkanları ve adayları olarak 2004 yılında biz Samsun'a tersane yapacağız demedik' demektir.

Yani bizim asıl merak ettiğimiz, iktidar partisi Samsun'a 2004'de tersane yapma sözü verirken, 2005 yılında aynı iktidar partisinin milletvekili "Tersane yapacağız demedik" sözü ile topu taca nasıl atar.

Ve yine bizim asıl merak ettiğimiz Cemal Yılmaz Demir, 2004 seçimlerinden sonra tersane üzerinden gelen eleştirilere gerçekten "Tersane yapacağız demedik" sözünü söyledi mi..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR