27 Ekim 2021 Çarşamba

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

SAMSUN'DA OKULLAR COVİD ALARMI VERMEYE BAŞLADI!

Felaket tellalı değiliz ama, durumun bu yönde olduğuna dair bilgiler var.. Samsun'da okullar şimdiden alarm vermeye başladı.. 

Samsun'da lise dengi okullarda sınıflar 42-45 kişi.. Tıka basa dolu olan sınıflarda öğrenciler ciddi risk altında. Öğrenci velilerinden karantinada olanlar var.. 

Ve şuan itibariyle Samsun genelinde 18 sınıf, öğrencilerde tespit edilen Covid belirtileri sebebiyle kapatılmış durumda ve öğrencilerde karantinada..  Okulların hijyen temizliği yeterli personel olmaması nedeniyle doğru düzgün yapılamıyor.. Tramvaylarda yapılan denetimlerde ise durumu pozitif olan öğrencilere rastlanıldığı yönünde bilgiler geliyor.. Okullarda virüsü kapan öğrenciler, hastalığı evlerine taşıyor.. Kış sürecinde ah vah etmemek için okullarda ve toplu taşıma araçlarında ciddi tedbirlerin alınması şimdiden elzemdir..

Samsun'un yeni Milli Eğitim Müdürü de bildiğimiz, beklediğimiz klişe açıklamasını yaptı.. Samsun'da tedbir alındığı için 18 sınıf Covid sebebiyle kapalı.. Öğrenci ve öğretmenler tedirgin, karantinada olan veliler var.. Sınıflar pandemi sebebiyle 20 kişi olması gerekirken 42-45 kişi.. Aşı olmayan öğretmen ve öğrenciler var... Okula giden öğretmenler 'Her gün kapatılmış bir sınıfla karşılaşıyoruz' diyor.. Yeterli personel olmadığı için hijyen temizliği ve güvenlik konusunda yaşanan zafiyetlerde cabası.. Ama sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz klasik olarak  'Endişe yok. Maske ve dezenfektanlarla tüm tedbirleri aldık' diyor.. Tedbirler alındı ise 18 sınıf Covid nedeniyle neden kapalı? Okullara maske ve dezenfektan konulunca tüm tedbirler alınmış mı oluyor yani?

Prosedür tedbirlerle kimseyi koruyamayız! Bir çok okulda dezenfektan ve maske olmadığına dair ihbarlar geliyor.. Dört katlı bir okulda 1 hizmetlinin, 17 sınıf ve tüm WC'lerin temizliğini yapması ile hijyenik korumasını sağlaması beklenebilir mi? Temizlik konusunda okullara acil personel desteği sağlanmalıdır. 

Şuan Samsun'da 18 sınıf Covid sebebiyle kapatıldı, öğrencilerde karantinada. Ve yine bazı okullarda, öğretmen ve idarecilerin de aşı olmalarına rağmen karantinada olduklarına dair bilgiler geliyor. Panik olmasın isteniyorsa Milli Eğitim İl Müdürlüğü okullara acil çeki düzen vermeli, her idareci koltuklarından kalkıp okulları tek tek denetlemelidir. İdareciler 'tedbirler alındı' açıklaması yaptıktan sonra geriye yaslanmamalı, böylesi hassas bir konuda prosedür amirliği yapmamalıdır. Alınan tedbirlerin uygulandığını ailelere göstermezseniz, güven duygusu ortadan kalkar.. Böylesi bir durumda da 'Tedbirler Alındı' açıklamanızın hiç bir hükmü kalmaz..

9-C- 9-D- 10-A-10-B-11-E- 12-A- 12-B- 12-C Covid sebebiyle kapalı! Hangi okul olduğunu yazmıyorum.. Bu sınıflar sadece bir okulda! Diğer okullardan da kiminde 3, kiminde 5 sınıf kapalı! Ve sayı artıyor. Şehir idarecilerinin sabahlara kadar bu meseleyi dert etmesi gerekir! Zira bu mesele hayatın olağan akışına bırakılacak rutin bir durum değildir. 

Aşı, maske, mesafe hijyen, uyarısını yineleyerek özellikle ilk ve orta dereceli okullara çocuklarını götüren velilere, okulda karşılaştığı tanıdığı komşusunun ya da mahallesinin çocuklarını sarılıp öpmemeleri gerektiğini de, hatırlatalım.. Zira okul önlerinde çocuklarla sarılıp öpüşen, başka öğrenci velileri ile aynı şekilde şlap şlap olanlar var! Tedbirlere birazda bizlerin uyması gerek! Kişisel tedbirleri almamız ve uygulamamız gerek!

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR