16 Ocak 2022 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

TAKVİM GAZETESİ VE TRT BELGESEL'İN EŞEK ŞAKASI

Takvim Gazetesinin 'Bu Haberi Okumadan Markete Girmeyin' başlıklı haberinde verdiği tavsiyeler ve TRT Belgesel kanalının da çöpe atılan meyve, sebze ve yumurta gibi atıkların nasıl yenilebileceğini bilimsel bir şekilde anlatması, ya 'şahlanıyoruz' diyen hükümete bir şakadır, ya da pandemiden dolayı burnundan soluyan esnaf ve vatandaşla kafa bulmadır..

Takvim Gazetesi şaka gibi market haberinde, adeta fakir ve dar gelirliye 'Nasıl fakir kalınacağını ve fakirliklerini nasıl koruyacaklarını' madde madde anlatmış ve marketlerde kazıklanmadan nasıl alış veriş yapacaklarını izah etmiş.  Zira o market haberinin hedef kitlesi, elbette zengin ve varlıklılar ya da çocuğuna 3 bin liralık oyuncak alan ünlüler değil.. Hedef kitle doğrudan fakirler, dar gelirliler, pandemiden dolayı iş yeri kapananlar, zar zor ayakta duranlar..

Bu şaka gibi gibi market haberine hep birlikte gülerken, TRT Belgesel kanalında da farklı bir eşek şakası ile karşılaştık.. TRT Belgesel kanalında 7 ay önce yayınlanan ve şimdi gündem olan görüntülerde, çöplere atılan meyve, sebze ve yumurtaların nasıl yenilebileceği ile ilgili püf noktalar anlatılıyor. Deniliyor ki; Olurda çöpte bir yumurta bulursanız ve karnınızda gurulduyorsa, ve yumurtanın da taze mi, bayat mı olduğunu merak ediyorsanız; Bir kabın içine tuzlu su doldurun ve yumurtayı o kaba bırakın, yumurta batıyorsa bozulmamış demektir. Bunu gönül rahatlığı ile kaynatabilir afiyetle tüketebilirsiniz.. 

Çöpten beslenenlerin sokakta yaşayan evsizler olduğunu düşünecek olursak, başını sokacak bir çatısı olmayan insana 'Çöpte yumurta bulursan, taze mi değil mi anlamak için bir kap bul, içine de tuz ve su doldur, şayet yumurta batıyorsa tazedir' deneyini tavsiye etmek kara bir mizahtır!

Hükümet, çöpten beslenen kimse yok derken, dar gelirli ve fakir vatandaşı, atıkların yarısından fazlasının organik ve yiyecek olduğunu söyleyerek çöpten beslenmeye teşvik eden TRT Belgesel'in bu yayınını esefle kınıyoruz! Ve bu yayının şahlanan bir ülkeye ve insanlarına yapılmış bir eşek şakası olduğuna inanıyoruz..

Ey fakir ve dar gelirli, orta direk vatandaş! Ey Guruldayan Kalpler
'Bu bilgileri okumadan sakın markete girmeyin' uyarısı ile
Takvim Gazetesi sizin için 'Nasıl fakir yaşayacağınızı ve fakirliğinizi nasıl koruyacağınızı altın tavsiyelerle anlatmış.. 
Dikkate alın! Ve bu önemli bilgileri verdikleri için onlara müteşekkir olun.. 

İşte o bilgiler..

-Alışverişe tek başına ve tok karnına çıkın, çocuklar olmasın
-Büyük araba doldurmaya teşvik eder sepetten şaşmayın
-Ürünlere dokunmayın sahiplik duygusu almaya zorlar
-İkramları geri çevirin dilinize değdi an tuzağa düşersiniz
-Islak yeşillik taze görünür, kolay satılır ama, çabuk çürür
-Pahalı ürün göz hizasındadır yukarıya ve aşağıya bakın
-Gurme reyonunda zemin titrer, yavaşlar daha çok alırsınız
-Kasiyer indirimli ürün teklif eder rafta da aynı fiyattır.
------
Ve ayrıca çöpten nasıl meyve, sebze ve yumurta yenilebileceğini de şayet merak ediyorsanız; Ve olurda bir gün o durumda kalırsanız, hiç tasalanmayın. Bunun da püf noktalarını TRT Belgesel kanalında bilimsel bir şekilde anlatmışlar. Mutlaka izleyin ve öğrenin, ne olur ne olmaz..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR