21 Ocak 2022 Cuma

Recep SÖYLEMEZ

Recep SÖYLEMEZ

samsunkenthaber@hotmail.com

SAMPA OTOMOTİV ve SAMSUN

Türkiyenin ve dolayısıyla Samsunumuzun uzun süredir beklediği-miz ' Sanayi Çarklarımızı Çevirecek Bir Lokomotif Motor Demişken; ülke Ekonomisine Yön Vermeye Başlamıştı' Ki; öyle zannediyorum, otobandan stabilizeye (taşlı yol) yöneltilmek isteniyor hissine kapıldım.  Olumlu gelişmelerin kursağımızdan iniş halinde geçmişte yaşanılanların yeniden yaşanacağı endişesine kapılmadım desem yalan olur-du..

Temelleri 1994’te Samsun’da yedek parça bayisi olarak atılan Sampa Otomotiv, bugün otomotiv yedek parçası alanında global oyunculardan biri haline gelmiş; şirket, dokuz fabrikadan oluşan entegre tesisinde onbinlerce çeşit yedek parça üretiyor. Ürünler iç pazarda satışın yanı sıra 140 ülkeye ihraç ediliyor. Milyon TL cirolarından bahsetmeye gerek bile duymuyorum. 

Öncelikle! Sampa Otomotiv CEO'su Tarık Altuncu nun sosyal paylaşım sitesinde paylaşımınıda paylaşmak istiyorum. 
"2020, kapsamlı bir yatırım sürecinin ilk yılı olacak. 2023'e kadar, istihdamımızı iki katına çıkararak çalışan sayımızı yaklaşık 5.000'e yükseltmeyi ve üretimimizi de, Türkiye'den yapılan toplam ihracatın binde birinin Sampa tarafından gerçekleştirileceği bir noktaya taşımak istiyoruz."

*
Ya, işte böyle...

 Bu sefer de tarihin tekerrür edeceğine değil, tam aksi edemeyeceğine etmemesi gerektiğine inaniyor ve bekliyorum. 
(......)
*
içinde bulunduğumuz yıl 2020 ne-menem (Pandemi covit19) yıl olmasına rağmen 700 kişi, kuruluşundan bu yana binlerce kişiye önce iş, aş ve dolayısıyla eş buldular.

Hükûmet tarafından kısa çalışma ödeneğinden yararlanmama nedeni 2 bin 500 personelin biranda boşta kalmamasının yani sıra yetiştirmiş oldugu kalifiye personelin bin doksan lirayla geçinemeyeceği düşüncesinden yola çıkan yönetim ocağı söndürmeme yani fabrikanın üretime devam ettirme kararı almışlardı. 

Süreç içerisinde işi beğenmeyen, dayanamayıp ayrılan mücbir sebep vb. gibi nedenlerden dolayı ayrılanlar iyi yada olumsuz eleştirenler olmuştur. Bu tamamen insani bir durumdur. insan kendine yakışanı yapar..

Son bir kaç haftadır dikkatimi çeken fısıltı ve sosyal mecrada (fis-kos) yazılıp çiziliyor. Yazılanlar ve konuşulanlar:

SAMPA'DA İŞÇİ KIYIMI ' (!) cumhurbaşkanını dinlemeyen patron..

Aklıma mukayyet ol! Ya, Rabbim!  Olmaz! Olamaz da çünkü Samsunun ilk ağır sanayi işletmelerinden olan, Ahmet ve Tayyip Altuncu kardeşlerin kurdukları FKKGÜNEY OTO SANAYİ VE TİCARET AŞ'de yetişmiş, Altuncu ailesi işçi işveren kültürüyle (hak-hukuk bilen..)  harmanlanmış iki kardeş Tayfun ve Tarık Altuncu  (Tayyip Altuncunun oğulları) enişteleri Ulaş beyi anmadan olmaz.

Nedir? Ne, değildir!?
Pandemi sebebiyle iş yerinde maske takma talimatına uymayan personelin işine son verilmesi.. 
Peki, işçiler ne yapmış..? 

İş verenin suç işlediğine kanaat getirmiş olacaklar ki, cumhurbaşkanının talimatına uymadıklarını emri tanımadıklarını pandemi nedeniyle isten çıkarmaların önünü kesmek için çıkarılan yasağı deldikleri göz önünde bulundurularak firma hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını veya bulunduklarını kamuoyuyla paylaşma gereğinde bulunmuşlar. 

Gereği düşünüldü bu fabrika Samsuna büyük geldi.. 

Hayır öyle değil 10 yıl içinde Türkiye'nin ilk onunda girecek bir marka doğdu ve bu şehirde büyüyerek şehrin insanına mâal olacaktır. 
*
Tekerrür derken,  bu şehirde yaşayanlar bilirler...
Allah korusun!
 Nicelerini kaybettik! 
Sizi ve diğer ekmek kapılarını kaybetmeye tahammülümüz yok'tur!
Sampa bir dal olabilir; 60 yıllık köklü bir geleneğin sağlam dalı olduğunu bilmek gerek... 

Ayrıca, Samsundan giden sanayi devleri bu denli yatırımlarına henüz başlayamadan gitmek zorunda kalmışlar-bırakılmışlardı.
 Gittikleri şehir ve ülkelerde ayakları ilk olarak kırmızı halıya değdirilmişlerdi. 
Onlar mı, onlar şimdi dünya yıldızı oldular.

Israrla: Eski&Yeni tarifini bu yüzden yaptığımızı bilmenizde fayda var...

Yel kayadan ancak toz götürür.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR