17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

YANDAŞI DEĞİL VATANDAŞI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Yandaşa devlet tüm kaynakları ile hizmetini sürdürmektedir. Köprüler, yollar, tüneller, beş kuruş harcamadık propagandaları ile hazineden 25 yıl ödemeyi hazineden karşılayacağız şeklinde tek laf edilmemiş oysa. 

Milyarlar ve hazine garantileri ile üstelik döviz kuru ile  malum müteahhitlere verdiler. Şehir hastanelerini kara geçirmek için devlet hastanelerini kapattılar. Hasta garantileri ile hastanenin tüm birimlerindeki pek çok malzemeleri kapattıkları hastanelerden temin ederek şehir hastanelerinde kullandırmaya başlamışlardır.
 
Yeşili doğayı canlıları yine yandaşlara peşkeş çekerek maden ruhsatlarının verilebilmesi için her türlü prosedürleri bu ruhsatların verilebilmesi için kolaylaştırdılar. Birkaç gram altın uğruna Kaz dağlarını Ünye'yi Fatsa'yı tüm Karadeniz'i HES'le kapladılar.

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı, yandaşı yaşat ki, bizler yaşayalım anlayışına dönmüştür. Bu ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı Dolar  ile ne işiniz var, dolarla mı  maaş alıyorsunuz" sorusuna yalaka, satılmış basın mensubu "Dolar ile maaş almıyoruz ama, bebeğimizin kıçındaki bezi dahi dolar ile alıyoruz, elektrik su benzin doğalgazı dolar ile tüketiyoruz" demedi, diyemedi.

Hasarlı binaları ve ülkedeki tüm inşaatlarda yalıtım amaçlı kullanılan strafor ürünlerin kullanımı için, mevzuatları yine yandaş ve yabancı firmalara peşkeş çekecek şekilde düzenlediler. 

Bu ürünlerin muadili olarak Türkiye'nin öz kaynakları ile üretilen doğal yalıtım malzemeleri için TSE'de önlerini kapadılar, belge vermediler. Verdikleri TSEK belgelerini bu tür ürünlerin kullanılabilmesi için Binalarda Enerji Programının(BEP-TR)  hesaplama metodolojilerine sokmadılar. Çünkü doğal ürünler sıva ile uygulanabilmekte, dolaysıyla strafor ürünler gibi binalarda ki çatlaklar gizlenememekte, deprem anında arızalı binalar kolaylıkla tespit edilerek gerekli müdahale  yapılabilmektedir.

İzmir depremindeki can kayıplarının artmasında daha önceden çatlayan binaların strafor ürünler ile kapatılmasıdır. Muadil Ürünlere Pazar payı açılmaması için devlet bizzat özel mevzuatlar ile doğal yalıtım malzemelerin kullanımını vatandaşın inisiyatifine bırakan bir model benimsemiştir. Doğal Yalıtım Ürünlerini yalıtım malzemesi olarak değil, yapı malzemesi olarak nitelendirmiştir. Adapazarı'nda Elmas Otel'in yine çatlayan duvarlarının strafor ürünler ile kapatıldığı ortaya çıkmış, ancak yine birkaç can için ağıtlar yakılmıştır.  Yetkililer standart olarak depremzedelere gerekli yardımlar yapılacak, devlet vatandaşının yanında olacak edebiyatına sığınmıştır.

Köşemden bir kez daha bu konularda her türlü baskıya rağmen, 15 yıldır serveti ve canı ile mücadele eden ve bu tür doğal malzemelerin kullanılması için tıpkı Samsunda Çiftlik Caddesi ve Emniyet binalarında strafor ürünlerin kullanılmaması gerektiğini ifade eden bir vatandaş olarak sesleniyorum.

Samsun kentsel dönüşümün eşiğindedir. Binaların yalıtımında kesinlikle doğal yalıtım ürünleri kullanılmalı ve bu tür ürünleri Yapı Malzemesi olarak değil, yalıtım malzemesi gibi değerlendirerek BEP-TR programına dahil edilmelidir. Çünkü bu tür ürünler bina ile birlikte yaşar. Oysa strafor ürünlerin ömrü 5 yıldır, sera gazı oluşturur. Yangın anında zehirli gaz çıkararak ölümlere neden olur. Bu nedenle eski binalarda bu malzemeler ile rehabilite edilmelidir. Tüm standartlar yeniden ele alınmalı ve insan sağlığına uygun hale getirilmelidir. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR