15 Ağustos 2022 Pazartesi

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

AŞI OL MAÇA BEDAVA GİR

Samsun Sağlık İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada aşı randevu oranının yüzde 45 olduğu birinci doz aşılanma oranının ise yüzde 61 olduğu anlaşılmıştır.

Bunun anlamı 65 yaş üstü kişilerden, her 10 kişiden 4 kişinin aşı olmadığıdır.

Samsun Türkiye'nin en riskli illerinden biridir. Dolaysıyla aşılanan oranı hızla yükseltilmelidir. Sağlık Bakanlığı 18 yaş ve altı vatandaşların aşılama oranlarını aşı haritasında göstermemeleri nedeniyle aşı oranlarındaki rakamların sağlıklı olmadığı malumdur.

Bakan artık salgın başlangıcında her gün yaptığı basın toplantılarını artık yapmamaya başlamıştır. Çünkü rakamların kamuoyu nezdinde inandırıcılığı kalmamıştır. Yüzde 24 aşılama oranına 18 yaş ve altı kişiler dahil değildir. Birinci doz aşı uygulananların sayısı 39.958.465  ikinci doz aşı olanların sayısı ise 24.469.095'dir. 

Spor kulüplerinin sosyal hayattaki etkileri sorgulanamaz. Her ne kadar spor kulüpleri müsabakaları endüstriyel bir moda girse de sosyal sorumluluklardan kaçınmaları mümkün değildir. 

Bu çerçevede Samsunumuzun en önemli markası Samsunspor'a ve başkan Yüksel Yıldırım'a önemli bir sosyal sorumluluk düşmektedir. Türk milleti olarak hediyeyi çok severiz. Örneğin pazarlama stratejilerinde  1'al 1 bedava kampanyalarına, bir alışveriş mağazasının büyük oranda indirim yapmaları halinde o mağazanın kapılarını, kırma pahasına içerden birkaç parça bir şeyler almak için bir birimizi ezeriz. Bu mantıktan hareketle,
Samsunspor açık ve kapalı tribünler önüne bir aşı istasyonu kurularak lig başlangıçta en az 3 maça kapıda aşı olanları, ücretsiz maça girişleri temin edildiğinde böyle bir kampanya başlatıldığında kentimiz riskli bölgeler olan kırmızı çizgilerden çıkarak en güvenilir iller sıralamasında yerini alacaktır. 

Vaka ve ölüm sayıları sıfıra inecektir.  Bu konuda yani kentin pandemi belasından kurtulmasına Samsunspor çok önemli katkıda bulunacaktır. Bu görüşüm diğer 4 büyüklere de şamildir. 3 maça sadece aşı olanlar ücretsiz girebildiğinde tüm ülke virüse karşı bağışıklık kazanacak ve ülke bir an önce ekonomik ve kültürel anlamda turizmde tüm kapılar kısa sürede açılacaktır. Kampanyanın adı Aşı ol Maça Bedava Gir olabilir. 

Haydi Samsunspor, Haydi Yüksel Yıldırım bu sosyal sorumluluğu yüklenin ve kentimizin kısa sürede sağlığına kavuşmasına katkıda bulunun. Sizlerde  Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor büyüklüğünüzü bir kez de ülkemizin sağlığı için gösterin. Asıl alkışı o zaman hak edersiniz. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR