30 Kasım 2021 Salı

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

SAMSUN'DA KARANTİNADA OLANLARA ELEKTRONİK KELEPÇE ÖNERİSİ

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Korona testi pozitif olduğu halde karantina altında olan 262 kişinin evlerinden çıkarak şehirde gezip tozmaya çıkmasına "Bu ne umarsızlık" diyerek tepki göstermiş.. Bizce az bile söylemiş..

Korona Virüs testi pozitif olduğunu bile bile bir insan karantina altındaki evinden nasıl düğüne, restoranta gider, nasıl sokaklarda gezmeye çıkar..  İnsanın bu davranışların sergileyenlere ağzına geleni söylesi geliyor.. 

Samsun'da da ülkemiz genelinde de vakalar artıyor.. Bunun nedeni ve sebebi belli.. Kurallara, tedbirlere uymuyoruz, uyulmuyor.. Bana bir şey olmaz kafasında ki benciller şunun farkında değiller.. Mesele siz değilsiniz, mesele  bütün toplum.. Sana olan olmuş  zaten,  bari bu virüse yakalanmamış insanların canına kast etme.. Otur oturduğun yerde, iyileşene kadar sokağa çıkma.. 

Durumu ciddi olmayan ancak testi pozitif çıkan hastalar evlerde karantina altına alınıyor.. Ama bizim Samsun'da bu ev karantinasında olan 262 kişi, elini kolunu sallayarak sokaklarda geziyor, düğünlere gidiyor, restoranlara gidiyor.. Allah sizi bildiği gibi yapsın.. Ki yapmışta.. Kurallara ve tedbirlere uymadığınız için bu lanet virüs gelip sizi buldu.. Ama uslanmıyorsunuz, ama anlamıyorsunuz.. Binlerce sağlık çalışanı, hem dünyada hem ülkemizde, hem Samsun'da kan ter içinde vakaları iyileştirmek için mücadele ediyor.. Ama bu 262 aymaz bunun farkında mı.. Bunu önemsiyor mu.. Hayır... Ellerini kollarını sallayarak karantina altında ki evlerinden çıkıyor, sokaklara karışıyor, virüsü başkalarına bulaştırmak için adeta çaba sarf ediyorlar..

Allah sizi bildiği gibi yapsın.. Yapmışta zaten..

Bu nasıl bir ruh halidir, bu nasıl bir aymazlıktır.. Bir başkasının canına kast etmektir bunun adı.. Bunun adı kasten adam öldürmeye teşebbüstür.. İyileşecek olan bu hastalara, sağlıklı her insanın bireysel dava açma hakkı vardır. Devlette bu sorumsuzlara Türk Ceza Kanunun kapsamında 'Kasten Adam öldürmeye tam teşebbüsten' dava açmalıdır.. Sadece para cezası ile yırtmasınlar, yaptıkları sorumsuzluğun cezasını da kanunlar nezdinde çeksinler..

Devlet sizi ev karantinasına almış, evinize gelip durumunuzu kontrol ediyor.. İlacınızı, tedavinizi evden yapıyor.. Bu 262 akıllı ise canları sıkıldığı için Korona Virüs testleri pozitif olmasına rağmen ve bunu bile bile sokaklara çıkıyor.. Avrupa da ve ülkemizde bu gibi aymazlar için bazı şehirlerde sert yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Örneğin Avustralya'da Korona Virüs'ü bilerek yayanlara ve bir sağlık çalışanın ölümüne neden olanlara ömür boyu hapis cezası var..  Afyonkarahisar Valiliği, ev karantinasında olan hastalara elektronik kelepçe takılmasına karar verdi..

Korona Virüs ile ilgili yeni alınan tedbirler kapsamında ev karantinasında olanların evlerinin kapısına yazılar asılacak..  Bu işin şakası yok ama  Samsun'da 262 beton kafa,  hepimizin canını hiçe sayarak koskoca şehre ölümcül bir şakayı yani eşek şakası yaptıklarının bilincinde değil...

Samsun Valiliği ve İl Pandemi Kurulu, karantina altında  olmalarına rağmen karantina kurallarını ihlal eden 262 kişiye para cezası vermekle yetinmemeli, bu kişilere tek tek kamu adına adam öldürmeye tam teşebbüsten dava açılmasını sağlamalıdır. 

Samsun'da yaşayan her sağlıklı vatandaş, bilgi edinme yasası kapsamında bu davranışları sergileyen kişi ve kişilerin isimlerini alarak dava açma hakkına sahiptir. Koskoca şehir koskoca ülke sizin cehaletinizle mi uğraşsın, vakalarla mı uğraşsın, gelen hastaları iyileştirmeyle mi uğraşsın. Beyin bedava ama sizde beyin olmadığı kesin..

Samsun Valiliği ve İl Pandemi Kurulu, derhal ev karantinasında olanlar için elektronik kelepçe uygulaması kararını almalıdır.  Bunun İzmir, Afyonkarahisar'da örneği var.. Onca uyarıyı, onca alınan tedbiri yok sayan, hiçe sayan bu yeni tip aymazların başına tek tek polis dikemeyeceğimize göre, bu sorumsuzların aklını başından alacak cezalar, uygulamalar yürürlüğe konulmalıdır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR