17 Ekim 2021 Pazar

KRAL ÇIPLAK!

Siyasetin en janjanlı zamanlarında şakşakçıları çok olur. Ama onların işi de zor. Düşünsenize her şeye evet diyeceksin, her şeyi alkışlacaksın. Zor zanaat zor, şakşakçı olmak da zor! 

Ama asıl siyasetin fayda sağlayanı kral çıplak diyebilen değil mi? 

Tabi ki burada ki en önemli konu “kol kırılır yen içinde kalır” gibi içeride kral çıplak diyebilenlerin yaptığı yapıcı eleştirilerdir. Hakaret varan eleştirileri, eleştiri olarak algılamak doğru olmaz zaten. Yapılan en iyi işler bu yapıcı eleştiriler sonrası yapılan eleştirilerdir. Eleştirine bakmadan eleştirinin seni geliştirmesine yardımcı olmasına izin vermelisin. Yoksa hep alkış aldığında ve bir gün alkışlar bittiğinde kalakalırsın. O yüzden kral çıplak diyene de biraz kulak kabartmalısın. 

Yapılan doğruların alkışlanması, yapılan yanlışlarında düzeltilmesi için yapıcı eleştiriler yapmak ne erdemli bir durum. Her şeyi rahatlıkla söyleyebilen, gerektiğinde eleştiriler getirerek çözüme katkı sunan, sorunun değil çözümün bir parçası olmayı kendine amaç bilmiş bir ekiple çalışmak başarıdan başka bir şey getirmez. O yüzden “kral çıplak” diyeni asimile edip yok etmek yerine, getirdiği eleştirileri önemseyip, gösterdiği çözümleri tartışarak daha iyi hale gelmek için çabalamalıyız. Yapacağımız tek şey budur! 

Böylece siyaset daha iyi bir hale gelecektir. Tabi ki herkese gül dağıtmamak gerekir. Gerektiğinde ağırlığını koymak gerek. Lakin çok sert olmak da ekibin motivasyonunu bozabilmektedir. Farklı olduğunda farkını hissederler. Kral çıplak diyene önem vermek, ekibin konsantresini düzenler. Böylece ekibin üretkenliği artar. Bu da her zaman lideri besler. 

Siyaset zamanla farklılaştığı için liderlerin ve yöneticilerinde değişmesi zorunludur. Böylece çağ ayak uydurmuş bir toplulukla bazı başarılar elde etmek, lideri de motive eder. Çağa uygun stratejiler planlamak, çağı aşan uygulamalar bulmak, hedef kitleyi belirlemek, hedef kitlenin konumlandırılmasını sağlamak başarı için önemli bir durumdur. 

Bu yüzden ufku açık, misyonu ve vizyonu belli, hayalleri uğruna amaçlarını ve hedeflerini iyi belirleyen, yapıcı eleştiri yapma gücü olan, dediklerinin arkasında duran, bunları kanıtlamak için çaba harcayabilecek, boş konuşmayan, kendini yetiştirmiş kişilerle beraber çalışmak her zaman siyaset için önemlidir. Başarı elde etmek isteyenler kral çıplak diyenden korkmayacak, bilakis onun dediklerini uygulama noktasında daha istekli olmalıdırlar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR