27 Mayıs 2020 Çarşamba

PROFESYONEL ADAY ADAYI OLMAK

Nasip bu işler, herkesin yolu açık olsun. Birini diğerinden ayırmam. Hepsi değerli, hepsi medeni cesaretli, hepsinin bir amacı var. Çıkanları ve çıkacak olanları öncelikle tebrik etmek istiyorum. 

Dedim ya nasip bu işler, kolay da değil. Bir sürü denge mevcut siyasi pazarda. Siyasi pazarı iyi bileceksiniz ve ona göre stratejiler belirleyeceksiniz. Her dengeyi gözetip ona göre adımlarınızı atacaksınız. Bu işte hem zaman hem de para harcayacaksınız. Kolay bir şey değildir. Allah yardımcıları olsun her birinin. 

Ama asıl mesele aday adayı olmak değil, asıl mesele bu dengelerde duruşu değiştirmemek olsa gerek. Düşünsenize bir yola çıkıyorsunuz, ama bu işin sonunda ne siz kalmışsınız ne de duruşunuz. O yüzden sıkı bir siyasi pazarlama çalışması yapmanız gerekmektedir. 

İyi yönlerinizi, zayıf yönlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunların toplumda karşılıklarını bulmak zorundasınız. Çünkü rakipleriniz sizin için kılıçlarınızı bilemiş bekliyor. En zayıf anında kılıfından çıkan kılıç sizi yaralayabilir. Lakin siyasette ne kadar kötü olarak nitelense de bunun kuralı budur. Aday adaylarının dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri de budur. Profesyonel çalışmalıdırlar. Dikkatli olmalı, hem kendine hem de onu destekleyen taraftarlarına zarar verecek şeylerin içinde olmamalıdır. 

Eski mazi de kaldı, yeni şeyler söylemek gerekir artık. Yeni söylemler geliştirmek gerek. Eski kafa ile aday adaylıktan sıyrılma şansınız yoktur. Kendinizi geliştirmek zorundasınız. Tüm maharetlerinizi bu siyasi arenada göstermek zorundasınız. Bu yarışın kuralı budur. 

Yanınızda taşıdıklarınıza dikkat etmelisiniz öncelikle siyasi artıklar, sizden veya adınızdan nemalanan kişilerden kurtulmalısınız. Bu siyasi pazarda sizin gücünüzü alacaktır. Üslubuyla böyle kişilerin yanınızda olmamasını sağlamalısınız. Çünkü bu tarz oluşumların size kardan çok zararı vardır. Yaptıklarınızın kıymetini alır, değersizleşirler. Bunun önüne geçemez iseniz o zaman hem aday olursanız adaylıkta hem de vekil olursanız vekillikte bu kan emicilerin sizi nasıl bitirdiğini göreceksiniz. 

Ve önemli noktalardan biri de sizi yapıcı eleştiren ekip arkadaşlarınız olsun. Bu işte profesyonelleşmiş, tecrübe sahibi kişiler olmalı etrafınızda. Ben her şeyi biliyorum diyenlerin aslında hiç bir şey bilmediği yaşanan tecrübelerle ortadadır. Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu unutmayın. Yanınızda ki kişilerin sizin orkestranız olduğunu unutmayın. Öyle bir parça çalmalısınız ki, herkes mest olmalı. Bunun olması için, piyanist piyanoyu iyi çalmalı, tabiri caizse bağlamacı bağlamayı ağlatmalı. 

Herkesin bir amacı olduğunu söylemiştim. Bu amaca uygun davranışlar ve algılar üretmeli. Tüm ekibin bu davranışları benimsemesi sağlanmalı. Beyin fırtınaları yapmalı, her fikrin bir değeri olduğunun bilinmesi gerekir. Oluşturulan algının iyi yönetilmesi gerekir. 

Sürecin önemli ayaklarından biri -ne kadarda gaz alma operasyonları olarak da görsem- temayül yoklamalarıdır. Buralarda isimlerinizin çıkmasını sağlayacak bazı bağlantılar kurmanız gerekmektedir. En azından teşkilatlar veya sivil toplum kuruluşları açısından da bu durum önemlidir. 
Genel merkezlere bağlı siyaset ile yönetilen bu süreçlerin adaylık ile bitmesi için Ankara ile bağlantıların kuvvetli olması gerekir. Bu durumun iyi okunulması gerekir. Bu bağlantıların gücü sizin adaylık süreçlerin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bazen hiç isminin bilinmediği kişilerin vekil olarak piyasaya çıktığı görülmektedir. Bu yüzden istenen adaylığın olması için genel merkez bağlantıların kuvvetli olmasından geçtiğini bilmek gerekir.
Bu bilgilerle tüm adaylara tekrar başarılar diliyorum. Adaylıklarına eş olmasını diliyor ve yaptıklarının bu millete, devlete, bayrağa ve şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum. Kalın sağlıcakla… 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR