02 Temmuz 2020 Perşembe

VEFA NE(RESİ)DİR?

Çok karıştırılır bu kavram bizim dilimizde, karışıktır bizim dilimiz öyle! Kimisi der ki İstanbul’da bir semt, kimisi de bir erdem der vefa için. Öyle bir erdem olduğunu söyleyenlerin sayısı bir elin parmaklarının sayısını geçmez. Çoğunluk İstanbul’da bir semt olduğu konusunda hem fikirdir.

Hele ki siyasetçilere sorun siz, öyle bir sözcüğün, kelimenin olduğunu, böyle bir harf dizesinin olduğundan bile haberi yoktur. Öyledir siyaset! “ Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” düsturundan uzaktır. Gerçi siyaset kurumunun burada bir suçu yoktur, burada ki asıl suçlu siyaseti yapanlarındır. Yani bozulmuş düzende kendilerini kaybetmiş kendilerini o rüzgâra kaptırmış, bu yolda her şeyi mubah gören, işte ne derseniz deyin o siyaseti bir çıkar uğrana yapanlardan bahsediyorum.

Vefa duygusunun yanından geçmezler bu tarz kişiler. Onlar için İstanbul’un bir semti dahi değildir. Sen bir hiçken seni makamlara boğanların çay muhabbetlerine bile katılamayacak kadar büyümüştür bir tarafların. Bakmışsındır hayat senin için birkaç pohpohçu olmuştur. Hayatı birkaç yalakadan ibarettir. Çünkü o vefayı unutmuş, beraber yola çıktıklarını, yolda bulduklarına değişmiştir. Çünkü o, yolda yürüneceklerin bu davanın sefasını sürenlerin değil, bu davanın cefasını çekenler olduğunu çoktan unutmuştur.

Vefa bir semttir, doğru. Ama kimisine göre de yapılanların karşılığının olduğu ve şahidi kendi olduğu hâkimin bir davasında karşılığının alınacağını bilir. Öyle ben ondan kaçayım, ben onun işini görmeyeyim, o bana muhalefet deyip aynı gemide olan kişilerin birbirlerini damgalaması içler acısı bir durum değil de nedir? Ya o aforoz ettiğin kişi geminin makine dairesinden birisi ise, senin gemin büyük olsa ne yazar o motoru kontrol edecek, bozulduğunda tamir edecek, gerektiğinde zorlamaman gerektiğini söyleyecek bir teknisyense! O zaman Cafer’in işine dönmez mi işin? Tez getirmek gerekmez mi bezi?

Yani vefa önemlidir. Vefa bir semtten öte bir erdemdir. Aynı şekilde adamlığın cinsiyetle alakası yoktur tamamen kişilik meselesidir. Vefa da öyledir tamamen kişilik meseledir. Öyle herkes de bulunması da beklenilmez. Zaten herkeste olsa bu dünya da sorun kalmazdı ki, bu ülkenin, bu dünyanın, bu Müslümanlığın birçok şeye ihtiyacı olduğu gibi vefaya da ihtiyacı vardır. Ve biz insanların bunu yapmak için çok fazla zamanımız kalmadı, elimizi çabuk tutmalıyız.

Selametle…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR