17 Ekim 2021 Pazar

YAPIYORMUŞ GİBİ YAPMAK

Vah ki ne vah!

Alışmışız biz “mış gibi hayatlar” yaşamaya, her şeyi yapıyormuşuz gibi yapmaya!

Hangi işimiz doğru bizim, neyi gerçekten yapıyoruz?

Yaptığımız ne varsa idareten yapıyoruz, hep mazeretlerüretiyoruz!

Bide gerçekten bir şeyler yapmak isteyenler yok mu, onlarındacanını çıkartıyoruz, dönerin demiri gibi sap gibi ortada bırakıyoruz. Resmenkanını emiyor, üretkenliğinin bitmesi için çaba harcıyoruz, çalışmalarınıengelliyor, adım atmasını engelliyoruz!

İyi de ne yapıyoruz biz?

Yaptığımız her ne var ise her geçen gün kıymetsizleşiyor, hergeçen gün bizi istemediğimiz bir çarkın içinde istemediğimiz gelecekleresürükleniyoruz. Kendimize ne zaman geleceğiz bilmiyorum.

Likayate bakmadan adama göre iş üretiyor, saçma sapan komploteorilerini destekliyoruz. İlk önce rakamlara güvenmiyor. Olaylara sadece bizimgözümüzle görüldüğü şekli ile inanıyoruz. Eleştirilere kulak asmıyor, tekdoğrunun bizde olduğunu düşünüyoruz.

Yani her ne yapıyorsak yapıyormuş gibi yapıyoruz!

Ülkemizde ki ne kadar başarılı kişi var ise beyin göçü ile başka ülkelere kaptırıyoruz. Elimizde kalanlar ise hep yapıyormuş gibi yapanlar. Sonra üretmek için bekliyoruz, sonra ilerlemek için bekliyoruz. Ama obeklediğimiz zaman hiç gelmiyor. Üretken insanlar hiç yetişmiyor, eğer bizonların üretkenliğini bitirmeyi başaramadıysak o zaman o zaten kaçıyor.

Elimizden gittiğinde her şey ağlamayı çok iyi biliyoruz. Birbakıyorsunuz en güzel yaptığımız şey ağıt yakmak. Ama bu güzelliklerinelimizden gitmemesi için canla başla çalışmıyoruz. Çalışıyormuş gibi yapıyoruz.

Bir Recep Yazıcıoğlu gibi vali, bir Gaffar Okkan gibi emniyetmüdürü, bir Piri Reis gibi denizci, Hezarfen Ahmet Çelebi gibi çırakolamıyoruz. Biz kendimiz dahi olamıyoruz. Biz kendimiz olsak, bilgimize, tecrübemizegüvensek, örnek olabilmeyi bilsek o zaman mış gibi yaşamayacağız hayatımızı…

Tadına varabileceğimiz, şu fani dünya da hoş bir seda bırakacak kişileriz. İlk önce yapıyormuş, çalışıyormuş gibi yapmayı bırakıp,gerçek bir çalışma ve azimle her şeyi halledebilirsek o zaman her şey bizim enerjimizle daha güzel olacak.

“Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur.”  Necip FazılKısakürek

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR