17 Ekim 2021 Pazar

Haydar ÖZTÜRK

Haydar ÖZTÜRK

haydarozturk19@hotmail.com

CEMİL DEVECİ'NİN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM VE ÇIKARTILAN İŞÇİLER

Samsun'da 31 Mart seçimleri ile el değiştiren Atakum Belediyesinde, dün çok sayıda işçinin iş akitlerinin sonlandırıldığı haberini aldık. 

Yerel seçimlerin üzerinden geçen 12'inci günün sonunda, dün yani Cuma günü, akşam saatlerinde belediyede çalışan bazı işçilerin, iş akitlerinin sonlandırılması, yeni başkan Cemil Deveci açısından belki de verilebilecek en zor kararlardan biri olmuş olabilir.

Atakum Belediyesinde özellikle yerel seçim öncesi yapılan işçi alımları, kadroyu bir hayli şişirmiş gibi görünüyor. Yani Atakum Belediyesinin yeni Başkanı Cemil Deveci'nin içinde bulunduğu durum, 'Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık' misali..

Belediyenin sayın Deveci'nin açıklamasına göre 30 milyon kamu, 15 milyondan fazlada piyasa borcu var. Seçim öncesi AK Parti'li İshak Taşçı'nın yönetiminde olan belediyede, yine Cemil Deveci'nin açıklamasına göre, Atakum Belediyesi İmar İnşaat Şirketinde çalışan işçilere de son 4 aydır maaşları ödenemiyor.. 

Belediyenin elektrik ve su borçlarının dahi ödenmediğini de yine Cemil Deveci açıkladı..

Atakum Belediyesinin içinde bulunduğu mali durum, borçlar, şişkin işçi kadrosu, maaşların ödenememesi gibi sorunlar, sanırız yeni başkan Cemil Deveci'yi kara kara düşündürüyor. 

Bu nedenledir ki, belki de yeni seçilen bir belediye başkanı olarak, alınması gereken zor bir kararı aldı ve seçim öncesi belediyede işe alınan çok sayıda personelin iş akitlerini sonlandırdı. Maaşların ödenemediği bir belediyeyi teslim alan Cemil Deveci, kendine göre tasarruf tedbir almış ve tedbir kararını da seçim öncesi işe alınan işçilere çıkış vererek uygulamıştır.

Cemil Deveci, çıkartılan işçiler nedeniyle eleştirilebilir ancak kendine göre haklıdır.. Haklı olduğu tarafı da kendisi "Son dört aydır işçilerinin maaşlarını ödeyemeyen Atakum Belediyesi, tüm ikazlarımıza rağmen , seçim takvimi ve adaylar açıklandıktan sonra, son iki ay içinde, oy kazanma saikiyle çok sayıda işçi aldı. Bu davranış, hem işe alan yönünden ve hem de işe giren yönünden etik değildir." sözleri ile dile getirmiştir.

AK Partili İshak Taşçı döneminde özellikle seçime son iki ay kala, belediyeye şirket üzerinden çok sayıda işçi alınmıştır. Ve belediyenin içinde bulunduğu mali sorunlarda ortadadır. Seçimlerde belediye el değiştirmiş CHP'li Cemil Deveci seçimi kazanarak, başkan olmuştur. Elbetteki kendisinden önce ve seçime son iki ay kala işe alınanlarla ilgili bir tasarrufa gitmesi normaldir. Herkes evine ekmek götürme derdinde, herkesin işe ve aşa ihtiyacı var. Ancak bir belediye başkanı, yönettiği belediyenin de mali durumunu gözardı edemez. Maaş ödeyemedikten sonra, belediyenin tüm kadrolarını boğazına kadar işçi alımı ile doldursanız ne fayda.. 

Burada bizce olması gereken, sayın Deveci'nin de demokrat ve hümanist kişiliğine yakışan davranış belki de,  çıkartılacak o işçilere bunu yüz yüze kendisinin söylemesi ve helallik alarak yolları ayırması olabilirdi.. 

Gelelim meselenin diğer tarafına, belediyede işçi kadrosunun gereğinden fazla şişirilmesi Cemil Deveci'nin sorunu değildir, zira bu işçi alımları kendisinden önce ve özellikle seçime son iki ay kala yapılmıştır. Bu noktada, devletin bir kanayan yara haline gelen bu mesele ile ilgili, bir kanun çıkartarak, seçim dönemi belediyelere işçi alımının önüne geçilmesini sağlaması da olabilir. Zira, mevcut başkan seçim öncesi, kadroyu yeni işçi alımı ile şişirirken, o belediyede yeni seçilen belediye başkanı ise, işe alınan bu işçilere mecburi çıkış vererek, belkide hiç istemedikleri kararlara imza atmak durumunda kalıyor.

Belediyelerde gelenin, gidenin işe aldığı işçileri  işten çıkarttığı,  yada gelenin kendisinden önceki belediye başkanının partisinden dolayı işe aldıklarını, siyasi nedenlerle işten attığı, bu düzene, devletin el koyması ve özellikle seçim süreçlerinde belediyelere işçi alımının engellenmesi yönünde kararlar alarak,  yaptırımlar uygulaması gerektiği ortadadır.  Atakum Belediyesinde de sayın Deveci'nin bu konuda, olaya en iyimser tarafından  bakarak, siyasi nedenlerle yada işten çıkartılanların a partisi yada b partisinden olduklarını gözetmeden bu zor ve iç burkan kararı aldığını düşünüyoruz.

Sonuçta o da kendisine göre haklıdır.. 

Burada diğer bir yandan eleştirilmesi gereken bir hususta, seçime son iki ay kala belediyeye, o işçilerin belediye yönetiminin el değiştirmesi durumunda, işten çıkartılacaklarını bile bile işe alanlardır. 

Umarız sayın Cemil Deveci'de ilerleyen süreçlerde, belediyenin içinde bulunduğu mali sorunlar ve sıkıntılar varken ve bu gerekçe ile bir yandan işçi çıkartırken, yeni işçi alımları yaparak gündeme gelmez. 

Bu vesile ile kendisine başkanlık görevinde tekrar başarı dileriz..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR