29 Mayıs 2020 Cuma

STROBOGRAMATİK SİYASET ÇIKMAZI

Öyle bakmayın bu nedir diye? 

Yazacağız işte ilk okunuşunu bir sindirelim neymiş, Strobogramatik! 

Bende ilk okuyunca baya zorlandım. 

Ama manasını öğrenince gerçekten sizde benim gibi seveceksiniz.

Anlamı şu;

Bir rakamı hesap makinasına yazıp 180 derece döndürdüğünüzde yine aynı rakamı görüyorsanız o rakama strobogramatik rakam deniyor. Güzellik göreceli ama 222 bu rakamların en güzeli, hesap makinasını döndür döndür rakam aynı. 

Biliyorsunuz her şeyin matematik olduğu günümüzde rakamların diliyle siyaseti yorumlamak gerek diye düşünüyorum. 
Siyasette hep aynı değil mi? 

Nereye çevirirsen çevir aynı...

Bu kelimeyi ilk okuduğumda merak etmiştim. Sonra ne güzelde bir kelime imiş dedim. Bunun siyasete ne kadar uyduğunu gördüm. 

Aklıma hemen 1 Kasım seçimlerinde AK Parti seçim koordinasyon merkezi açılışında bir millet vekili adayının hoca hikayesi aklıma geldi. Kıssadan hisse işte;

“Oflu hoca mimberde bayram namazı vaazı veriyormuş. Her bayram olduğu gibi bayram namazı tarifine gelmiş sıra. Hoca cemaate demiş ki; Siz şimdu benden bayram namazı tarifi istersunuz. Lakin geçen bayramla bu bayram arasında herhangi bir değişukluk olmadı, ha bu geçen bayram nasılsa bu bayramda aynı, hiçbir değişukluk yok” demiş.

Yani bizim siyasetimizi neresinden tutarsan tut nereye çevirirsen çevir, gene o strobogramatik gibi hep aynı yere gelir. O yüzden uğraşmaya lüzum yok. Kaç tanesi eğitim alıyor, kaç tanesi kendini geliştirmek, profesyonelleşmek için çaba harcıyor. Kaçı ekibine bu işi bilenleri alıyor. Kaçı bu işin bir hizmet olduğunun farkında, o yüzden çevir çevir;

“Siyasi Strobogramatik”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR