15 Ağustos 2022 Pazartesi

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

DOĞANIN, İNSANLIĞIN KATİLLERİ SİZLERSİNİZ

Depremler olur insanoğlunun fıtratında vardır. Seller olur canlarımız gider takdir-i ilahidir. 

Afet sonralarında klasikleşmiş sözler edilir "Devletimiz mağdurların yanındadır, en kısa zamanda zararlar telafi edilecektir"

İlk etapta 3- 5 milyon hibe olarak dağıtılmış (AKP üyelerine) akabinde tüm zararlara devletin sıcak eli uzanacaktır. Ne o sıcak el uzanır, ne de yıkılan binaların yerine yenileri yapılarak mağduriyetler giderilir. 

Örnek İzmir depremi sonrası Kentsel Dönüşüm için İzmir Belediyesine tahsis edilecek kredi Cumhurbaşkanının onayını beklemektedir. Çünkü afet muhalefet partisinin kazandığı Gavur İzmir kentidir. 

6831 sayılı Orman Kanununda ormandan ağaç kesmenin cezası 3 yıldan 5 yıla kadar hapistir. Eğer bu ağaçlar fidan halinde ise 10 yıla kadar hapis öngörülür. Kaz Dağlarında, Rize Fatsa, Ünye hatta Samsun'da kesilen ormanlardaki ağaçların her birine ceza kesilse, toplamda 10 ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza kesilmesi gerekir. 

Suçlular hükümeti yöneten yetkililerdir. Mahkemede kravat takarak iyi hal indiriminden de istifade etmemelidirler. Oysa ağaç temiz hava, toprak verimliliği, küresel denge, mikro organizmaların yaşam alanları her şeyden önemlisi yaşam için temiz hava almaktır, oksijendir. Katiller tüm bu faktörlerin yok olmasına neden olmaktadırlar.

Hayvan öldürmenin cezası ise 1.7.2004 tarih 25509 sayılı kanunla, 1 yıldan 5 yıla kadar hapistir. Nesli yok olan hayvanları öldürenler yine 1 yıldan 5 yıla, canavarca eziyet çektirerek öldürenler 2 yıldan 4 yıla ki, madenler için ormanları katleden katiller bu kategoride yer alırlar. HES'lere madenlere ruhsat verenler, bu katliamın azmettiricileridir. Dolaysıyla cezaları ikiye katlanır. Hakimlerin karşısında kravat takmakla cezalar hafifletilmez. Ancak bu hakimleri siz yanınıza alıp bu bölgelere çay toplamaya götürürseniz elbette cezalar hafifleyecektir.

Adlarına bakan denilen sekreterler ise şov peşindedirler. Tarım Köyişleri ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli, İzmir'deki depremde yıkılan binanın üstüne çıkarak toprak altındaki kızımıza "Biz buradayız merak etme seni kurtaracağız" şeklinde telefon şovu yapmıştır. Bakanlığını ilgilendiren bir konu değildir. Toprak altındaki bir orman canlısı veya üzerine çıktığı bina kesilen bir ağaç değildir. 

Kısaca ülkede yaşanan ve dünyadaki küresel felakete Türkiye'den de fitili ateşleyen bu ülkeyi yönetenler daha doğrusu yönetemeyenlerdir. Dün Samsun, Giresun, Rize yarın bu illerin sayısı giderek artacaktır. Her verilen maden arama veya HES ruhsatı bu katliamın silahı olacak. Bu ruhsat sahipleri ise rant uğruna nice canların telef olmasına neden olacaktır. Dolaysıyla insanlığın ve doğanın katilleri sizlersiniz. Günah bir yana insanlık suçu işlemektesiniz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

Aysel Özata

27 Temmuz 2021 Salı 12:52

Gönlünüze bilginize kaleminize sağlık Süleyman Salur kardeş. Teşekkür ederiz dillendirdiğiniz için.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR