17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

BİNALARI MANTOLAMA KONUSUNDA UYARDIM TEHDİT EDİLDİM- BÖLÜM 1

İzmir'de  yaşanan elim deprem hepimizin yüreğini yaktı. Ayda bebek ile sevinçten ağladık. Yüzler ölünce de kahırdan ağladık.

Bir Türk müteşebbis olarak Bayındırlık Bakanlığının İskan Bakanlığı dönemin bizzat bakanı olan Faruk Özak ve sonrasında şuan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir'e bir Türk firması olarak binaları depremden koruyamayacak olan strafor malzemeler ile Türk ekonomisine darbe vurulduğunu, depremde binalardaki çatlakların gizlenebileceğini ve binlerce can kaybına neden olunacağını, genleştirilmiş cam teknolojisi ile yeni bir buluş gerçekleştirdiğimizi bu ürünlerin strafor kullanımını ortadan kaldıracağını, yanmaz ve su geçirmez malzeme olduğunu duvarı dübelle delerek değil sıva olarak uygulanabildiğini şahsen ve danışmanım olan Kyoto Protokolünden sorumlu Başbakan danışmanı görevindeki Prof. Dr.Lütfullah Gündüz beyle Mustafa Demir ve bakanlığın teknik tüm üst düzey yetkililerine bürokratlarına TSE genel müdürlüğü yetkililerine ürün örnekleri  ile hocamız ile brifingler verdik. 

Buluşunu gerçekleştirdiğimiz ürün Amerika da Las Wegas Yapı Fuarında 840 firma arasından insanlığa faydalı en iyi buluş olarak seçildi Napoli de Uluslar arası Kalite Sertifikası ürününe layık görüldü. Ama Türkiye'de TSE duvarını aşamadık. Nedeni ise bazı bakanlarımız ve milletvekillerimiz strafor fabrikaları sahibi veya ortağı idiler. 

Standartları hazırlayan kurum TSE idi. Tüm standartlar strafor ürünlerin kullanılmasını işaret ediyordu. Bizim buluşumuz ise muadili yok denilerek kabul edilmiyor Binalarda Enerji Performansı olarak nitelendirilen (BEP-TR) uygun görülmüyor, TSE'ye uygun değil diyerek binalarda sadece inşaat malzemesi olarak değerlendiriliyordu. Bu olumsuzluğu doğuran nedenler strafor ürün üreten dünya devi firmalar ve aralarında milletvekili, parti il başkanlarının bulunduğu iktidar partisi yandaş firma sahipleri idi.

Bu kurumlara tek başıma tabiri caiz ise firma olarak savaş açtım. Rahmetli dostum Muhsin Yazıcıoğlu ile konuyu paylaştım ve "TSE kurumunda ilgili standartları hazırlayan 5 kişilik kurulda görev yapan kişileri bir araştıralım" dedi ve bir süre sonra bu kişiler hakkında bana 183 sayfalık bir dosya hazırlayıp verdi. 

Bu dosyada kurul üyelerinin strafor fabrikaları ile ilişkileri, rüşvet mekanizmaları, özel hayatları ile ilgili çok önemli bilgiler mevcuttu.

- YAZININ DEVAMI YAZARIN KÖŞESİNDEN İKİNCİ BÖLÜM OLARAK YAYIMLANACAKTIR 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR