29 Kasım 2021 Pazartesi

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

SAMSUN İÇİN BEN DEĞİL BİZ DENİLMELİ

Kentimizin geleceğine yönelik projelerde yerel yönetimlerin 'Ben böyle istiyorum böyle olacak' mantalitesinin izleri bugüne kadar silinememiş bundan sonrada silinebileceği konusunda bir ümit yoktur.

Kentsel dönüşüm konusunda bir gazeteci kimliğim ile değil, köşe yazarı kimliğim ile bu konuyu gündeme en fazla getiren bir Samsuncu olarak bu konuda atılan adımları hep destekledim.

Sayın Mustafa Demir'in bakanlığı döneminde, kendi inisiyatifinin dışında gelişen olaylar nedeniyle, dönemin parası ile yaklaşık 1,5 milyon Euro'luk yatırımım heba olmuş, firmam konkordatoya gitmek zorunda kalmıştır.
 
Bakanlığa bağlı kurumlar ile adliye koridorlarına taşınmama rağmen Mustafa Demir'in belediye başkanı adayı olduğu açıklandığında şehrimiz adına en çok memnun olanlardan biri oldum. Çünkü Bayındırlık Bakanlığı  kartviziti ile benim en çok üzerinde durduğum kentsel dönüşümü hayatiyete geçirebilecek bir birikime ve kararlılığa sahip olabileceğini düşündüm.

Nitekim kentsel dönüşüm için, start verildi. Kenar mahallelerimiz dahil olmak üzere Site Camisini de, içine alan Cumhuriyet Meydanının kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi, kentimizin silueti anlamında olumlu bir projedir. Ancak bu alanlarda işyeri sahibi olan ve marka fakiri olduğumuz halde, marka yaratan kuruluşların mağdur edilmemesi gerekir.

Yapılması düşünülen alternatif projeler üreterek bir anket yapılmalıdır. Ayrıca proje ilgili meslek kurullarınca belirli bir koordinasyon tesis edilmelidir. Samsunu sahille buluşturan sahil bandı düzenlemelerinin mimarları eski başkan Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun'un en önemli sivil toplum örgütü olan SAM-SEV'dir. Bugün bu projeye katkıda bulunanlar minnetle anılmaktadır.

Atakum beldemizde ise Yalı Kafe projesi adı verilen kentin denizle buluşmasını engelleyen bir proje gündeme getirilmiştir. Muhalif görüşlerin kentin önü beton yığını ile kaplanıyor gerekçesi ile projeye karşı çıkmaktadırlar. Yalı Kafe projesinin kente bir katkısının olmayacağı muhakkaktır. Ekonomik anlamda esamesi okunmayan kentimiz tıpkı hükümetin iddia ettiği gibi, uçuşa mı geçecektir. Eğer proje Samsunluları üst geçitler ile denizle buluşturacak bir düzenleme ile gerçekleştirilebilirse kabul edilebilir.

Kültür parkın ise minibüsler için, tanzim edilmesi planlanmaktadır. Zaten keşmekeş halde olan Samsun trafiği, tamamen çekilmez hale gelecektir. Bu fikir hangi meslek kuruluşunun, veya akademik kuruluşun kararıdır. 

Belediye bu görüşe hangi kriterleri baz alarak gündeme getirmiştir. Kısaca kentin bugününe veya yarınına ilişkin bir proje gündeme getirilerek uygulanacak kentin asıl sahipleri ile istişare yapılmalıdır.

Samsun baki, yönetenler geçicidir. Otogarın bugünkü yerini planlayanlar geleceği görememişlerdir. Kıt olan ekonomik kaynaklar heba edilmiştir. 

Dere kenarına yapılan TOKİ konutlarında yaşanan can kayıplarının faturası hala ödenmemiştir. Bu nedenle Samsunla ilgili kararlar alırken 'Ben değil 'Biz' olarak kararların altına imza atılması gerekir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR