17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

ÇİĞDEM KARAASLANA ÇAĞRI

Sayın vekilim; Dünya görüşünüzü mensup olduğunuz partinin ülkeye bakış açısını tasvip etmeyen Türk milliyetçiliği uğruna bedel ödemiş MHP'li olmayan bir Türk milliyetçisiyim. 

70 yıllık ömrümün yaklaşık 51 yılı ülke sevdası ile gençlik hareketleri liderliğinden başlayarak has bel kader siyaset ile geçti. 

Size bir seçmeniniz değil, hemşeriniz bir ağabeyiniz olarak Samsunlu değil, Samsuncu kimliğim ve naçizane köşemden sesleniyorum.

Samsunumuz ne yazık ki yeterli yatırımlardan nasibini almamıştır. Teşvikli iller kapsamına alınması için Samsunumuz için bizim vekillerimiz değil, başka illerin vekilleri gayret göstermiştir. 

Bu kent geçmişte 2 bakanlık koltuğuna sahip olmuştur. Ancak dönemlerinde yapılan yatırımlar tamamen siyasi yatırım olmaktan öteye geçmemiştir.  
Meydanlarda telaffuz edilen hayali yatırım bedelleri ile istihdam zafiyetinin yaşanmaması gerekirdi. Planlanmamış ve ortak akıl üretilmeyen yatırımlar, örneğin şehir stadyumu bölgenin en kirli hava sahasına sahip sanayi sitelerinin ortasına inşa edilmiştir. 

Bayındırlık Bakanlığı dönemindeki tecrübe ile, bugün kentsel dönüşümü başlatan belediye başkanı Mustafa Demir'in kente kazandıracağı en önemli eser sanırım şehrin değişecek silueti olacaktır.

Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı gibi çok önemli bir misyon yüklendiniz. Bu göreviniz Samsun için bir atılım yaratılabilecek potansiyele kavuşmamızda etken olabilir. 

Malumunuz ülkenin en önemli iki ovası arasında yer almamıza rağmen bu nimetlerden yeterince istifade edememekteyiz. Üreticilerimizin ürünleri piyasalar yerine Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinde yer bulabilmekte. 
Her ne kadar göreve getirildiğiniz alanların dışında bir konu ise de, Çevre ve Şehirden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı kartvizitiniz, Samsun için büyük değer taşımaktadır. 

Eğitimini aldığınız kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı bölümlerini başarı ile bitirmeniz, elbette önemli referanstır. Madenler ile katledilen topraklarımız, zehir kusan santraller, Samsunumuzun havasını maviden mora, yeşili ise kahverengiye çevirmiştir. Bu nedenle görevinizin çerçevesi ülke için bir kurtuluş reçetesi olarak addedilebilir. 

Ancak olaya siyasi gözlükle değil, realite ile bakmak ve değerlendirmek gerekir. ÖNCE İNSAN düsturu ile hareket edildiğinde taşlar yerine oturacaktır.

Greenpeace üyesi olarak OMV santrali ile ilgili köşe yazarlığı ve Samsuncu bakış ile önemli mücadeleler verdim. Ancak karar mercileri ülkenin doğanın yeşiline değil, doların yeşilini ön plana aldıklarından sonuç ortadadır. Tarımcılık tükenmiş, köylerdeki üretici vatandaşlarımız  Saathane meydanında sabahtan akşama kadar üç kuruş kazanmak için bir simitle karnını doyurarak iş beklemektedir. 

Kentimizin makus talihi, değil kentin sorunlarını yeterince gündeme getirilmemesidir. Son Telekom Bölge Müdürlüğünün, Trabzon'a taşınması sendromunun yaşanması, sürpriz olmamıştır. Bu konuda bana göre ileri bir zamana ertelenmiştir. Konuya girmek istemiyorum.

Değerli vekilim, baştan da ifade ettiğim gibi parti vizyonunuz beni ilgilendirmiyor. Ancak Samsun'a borcunuz var, bu kente hizmet için bu vizyona sahip oldunuz. Ama Samsuncu 70 yaşını aşmış bir köşe yazarı olarak size köşemden duygularımı ifade etmek istedim. Görevinizde başarılar diliyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR