17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

SAMSUN'DA TURİZM NEDEN CANLANDIRILMAZ?

Rizeli hemşerilerimiz doğadaki engelleri zihni sinir buluşları ile aşarken bu buluşlarını il turizmine adapte ederek bir potansiyel yaratmışlardır.

Rakımı en yüksek dağlardan birinin zirvesine bir dağa çelik halat monte etmişler ve yine dağın en alçak noktasına da bir bağlantı yaparak ZİPLİNE adı verilen bir spor aktivitesi oluşturmuşlardır.

Benzer bir mantıkla yine en yüksek yaylanın zirvesine çelik halatla gökyüzü salıncağı oluşturarak yine kentlerine bir turizm girdisi sağlamışlardır. 

Artvin Karagöl de Kano gezintisi, Heliski de helikopter kayak, fırtına deresinde rafting ve hatta Ordu Boztepe bile teleferiği ile kentlerinin doğal güzelliklerini yerli ve yabancı turistlere sunmaktadırlar.

Samsun'un Anadolu'nun Karadeniz'e açılan konumu itibariyle ve Avrupa-Asya transit yolu üzerinde bir kavşak noktası olması, Kızılırmak ve Yeşilırmak gibi iki doğa cennetine sahip olması denizi, ormanları ve yaylaları ile turizm potansiyeli çok yüksek bir il olmasına rağmen, ne yazık ki turizm yatırımları arzında, bölgenin en fakir ili konumuna gelmiştir.

Oysa kentin her tarafından tarih fışkırmaktadır. Dünya heykel sanatında ikinci sırada yer alan Atatürk heykeli ile camileri ile Taşhan'ı ile ve Holywood filmlerine konu olan Amazon kadınlarının yaşadığı iddia edilen  o dönemdeki adı ile Themiskyra ve bugünkü adı ile Terme bu kentin sınırları içindedir.

Kara, hava, deniz  yolu ile ülkenin ve dünyanın her yerine ulaşmak mümkündür. M.Ö. 5000 yıllarından bu yana yerleşim yeri haline gelmiş Tekkeköy, Bafra İkiztepe surları galerileri, şehir merkezindeki Amisos tepesi, Havza termalleri, Ladik- Akdağ ve Vezirköprü Kunduz Yaylaları, yüzlerce kuşları barındıran Kızılırmak deltasındaki kuş gözlemciliği; Ki, bu deltada tespit edilen kuş çeşidi 308 olup Türkiye'deki kuşların yaklaşık yüzde 74'ünü oluşturmaktadır.

Birkaç yılda bir ülkede Turizm Stratejisi Eylem  Planları hazırlanarak gündeme getirilir yayınlanır. Bu planlar sadece kağıt üzerinde kalır. Ülkemizde en son 2006 ve 2013 yılı dahil olmak üzere pek çok Turizm Stratejileri oluşturulmuştur. Kamu ve özel sektör arasında gerekli koordinasyonlar sağlanamaması veya politik nedenler ile Samsun'un tarihi, kültürel, ve coğrafi potansiyelini tek tek sıralamak gerekmez. Ancak bacasız sanayiden istifade edebilecek yatırımlar özel veya kamu kaynaklarından mahrumdur. Samsun'un sorunlarını dile getirmek için TBMM çatısına gönderilen siyasilerimiz bir sonraki seçimde Reisin gözüne girerek, aday olabilmenin hesabı içindedirler. 

Bu çerçevede yine köşemde Sayın Çiğdem Karaaslan'a 'ÇİĞDEM KARAASLAN'A ÇAĞRI' başlıklı köşe yazımda, sahip olduğu genel başkan yardımcılığı kimliğini aktif bir şekilde Samsun'u geliştirmeye yönelik kullanmasını önermiştim. Yine buradan sayın vekillerimize özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir'e sesleniyorum. Samsunda artık bacasız sanayiinin nimetlerinden istifade edebileceğimiz festivaller veya yerli yabancı turistleri cezbedebilecek etkinlikleri artık gündeme getirelim. 

Kentin üzerindeki ölü toprağını atalım. Yukarıda örneğini verdiğimiz komşu illerimiz basit ancak, kent ekonomisine katkı veren aktiviteler düzenliyorlar. Bizlerde Samsunda finans getirmeyen hiç olmazsa ip atlama gibi sek sek oynama gibi absürt de olsa festivaller organize edelim. 
Çünkü daha fazlasını yapabilecek kapasitemiz maalesef olmadı. Samsunspor'da Yüksel Yıldırım gibi bir yürek takımın makus talihini değiştirdi. Bu kentin Yüksel Yıldırım profilinde bir iki cesur yüreğe daha ihtiyacı var. Belediyelerimiz bu konuda meşaleyi yakabilirler. Turizm İl Müdürlüğümüzde masalarından kalkmalı ve bir eylem planı hazırlamalıdırlar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR