29 Kasım 2021 Pazartesi

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

ŞEHİRLER, İLÇELER BABANIZIN MALI DEĞİL

Şehirlerimizde özellikle iktidar partisi belediye başkanları Cumhurbaşkanının yarattığı sosyal hayatı, canlandırmak bahanesi ile ürettiği Millet Bahçeleri projesi sanki bir kent için, olmazsa olmaz gibi Cumhurbaşkanının gözüne girmek için şehirlerin siluetlerini bozarak katledilen yeşili ve imar çarpıklığı ile dere kenarlarına yapılan katil binaların ruhsatlandırılması, HES'leri kuran 5'li çetenin icraatlarını kamufle edebilmek için, icat edilen Millet Bahçeleri, Türkiye genelinde iktidar belediye başkanları Cumhurbaşkanının gözüne girmek ve tekrar seçilebilmek için New York iklim konferansında dahi, bu mezbelelikleri yeşil alanları artırıcı bir proje olarak sunmuşlardır. Yer seçimine yönelik çalışmalarda kıyı orman, sahiller kamulaştırılarak bir alan yaratılmaktadır. Çünkü hükümetin bir seçim vaadidir.

Milyonlarca ağacı kes, ülkeyi yeşilden kahverengiye çevir. Millet Bahçeleri ile günah çıkarmak ne kadar akılcıdır tartışılır.

Salıpazarı'nda inşa edilen Emniyet Müdürlüğü, PTT ve Belediye binası Mimarlar Odasının uyarılarına rağmen, dere yatağına yapılmış, İlçenin Ticaret Lisesi Mezunu gerekli önlemlerin alındığını ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmayacağını iddia etmektedir. 

Bunu söylerken hangi akademik kariyerine veya tahsiline güvenmektedir. Bende Ticaret Lisesi mezunuyum, bize çevre ile ilgili şehir mimarisi ile bilgiler yerine, daktilo, muhasebe defterlerinin tutulmasını öğrettiler.

Başkan siz hangi kariyeriniz ile sel anında bu yapıların zarara uğramayacağını iddia ediyorsunuz.

Kentimizde ise Atakum'un sahile inen belediyeye ait kafe için, Büyükşehir Belediyesi bir proje üreterek kentin yararına olduğunu iddia etmektedir. Atakum Belediye Başkanı haklı olarak projeye ret oyu vermiştir. Oylamanın yapıldığı gün, uluslararası bir organizasyon için kentimizin önemli iş hanımlarından Vennas Akyol Haznedar'ında katkısı ile Atakum da, Yeşilyurt AVM önünde plaj futbolu projemiz ne yazık ki bu mantıksız projenin oylanması ve Cemil Deveci'nin ret oyu vermesi ile suya düşmüştür. Oysa bu projenin anlamı İspanyadan, Valencia, Fransa'dan Marsilya, Ukrayna ve Yunanistan'dan plaj futbolu takımlarının kentimize gelerek, Atakum esnafının pandemide uğradığı zararlara bir nebze olsun merhem ve kentin üzerindeki ölü toprağının üzerinden atılması için bir fırsat olacaktı. 

Sayın başkanlar, kent için yapacağınız yatırımları 'Ben yaptım oldu' veya 'Cumhurbaşkanımız bu projeden hoşlanır' mantalitesi ile değil ilgili mesleki kuruluşlar veya kanaat önderlerinin kolektif bir çerçevede ortak akılı ile üretin, kendi başınıza karar vermeyin. Bu kent veya ilçeler sizin babanızın malı değil. Hepiniz kendi aklınız ile hareket ederseniz, Samsun'a daha faydalı olursunuz. Eserleriniz ile anılırsınız. Aksine lanetlenir iseniz, bu kent hizmetleri unutmaz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam Yorum

CANER SAĞLAM

17 Ağustos 2021 Salı 20:14

SÜLEYMAN BEY BİZ SİZİ MHP Lİ BİLİRİZ AMA CUMHUR İTTİFAKINI SÜREKLİ ELEŞTİRİYORSUNUZ.HAKLISINIZ HALİL BAŞKAN TİCARET LİSESİ MEZUNU AMA ŞEHİRCİLİĞİ BİLİR ATAKUM KONUSUNDAKİ ELEŞTİRİNİZE AYNEN KATILIYORUM

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR