02 Aralık 2021 Perşembe

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

BU FİYATLAR MI UYGUN HANGİ TÜRKİYEDE YAŞIYORSUNUZ!

Cumhurbaşkanımız kamuoyunda yükselen pahalılığı yerinde tespit etmek için bizzat eşi ve kızı ile, evinin yakınındaki Tarım Kredi Kooperatifinin marketinde alışveriş yapmış, market çıkışında "Fiyatlar gayet uygun" şeklinde bir açıklama yapmıştır. 

Evime yakın olan bu marketten bende alışverişimi yapmaktayım. Cumhurbaşkanımız çerezler, bisküvi ve atıştırmalıkların olduğu reyonlardan alışveriş yapmış, fiyatları uygun bulduğu için ülke genelinde zarar eden bu marketlerden 1000 adet açılması yönünde talimat verdiğini beyan etmiştir.

Yaptığım market alışverişlerinde mukayese etmek için fişleri toplama alışkanlığım olduğundan, bu firmadan geçen yıl yaptığım alışverişler ile bu yıl yaptığım alışverişler arasında ortalama yüzde 100 fiyat artışı yaşanmıştır. Cumhurbaşkanımız market sepetine 1002 TL'lik atıştırmalıkları doldurmuştur. Hangi vatandaş sadece atıştırmalıklara 1002 TL. ödeyecektir.

1 kilo zeytinyağı      25 TL
10 yumurta            22 TL
3 litre süt               20 TL
1 paket çorba        15 TL
0.5 un                  25 TL
Peynir                   60 TL
Zeytin                   40 TL
Sucuk                   60 TL
Piliç                      20 TL
1 kilo Et                60 TL
0,5 kilo kıyma        30 TL
Makarna                30 TL
Mercimek               15 TL
Salca                     15 TL
Tuz                         5 TL
Toplam                 434 TL
Elektrik   150         584 TL 
Su         100          684 TL 
Doğalgaz  75          759 TL 
Ulaşım     50          779 TL
Kira ortalama 1.200 = 2009 TL

Asgari ücretle çalışan veya emeklinin zorunlu sadece gıda harcamaları minimum saraydan görünen tabloyu yadırgamamak gerekir. 

Çünkü vatandaş ile bağları tamamen koparmış bir zihniyet, ülkeyi idare etmektedir. 2 kişilik emekli bir ailenin sadece gıda harcamaları 2009 TL'dir. Üstelik bu kişiler amazonlar gibi doğada doğdukları gibi yaşamalı elbise, ayakkabı gömlek, pardösü gibi kapanmaya yarayan materyallere para harcamamalı sinema, tiyatro veya aile gezmeleri gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Dün patatesçi soğancılar bugün ise market sahipleri teröristtir. 

Türkiye İnandırma Kurumu TÜİK verileri, bu ülkenin gerçek verileri olmadığını bu hesaplamalarda Ayşe Teyze'nin, Mehmet amcanın filesindeki verilerin baz alınması gerekir. Ancak iktidar sahiplerinin çizdiği ülke profili ne yazık ki, pembe hayaller ile süslüdür. Doların her 10 kuruş yükselişinin ülkeye maliyeti 44 milyar dolardır. 5'li çetenin off shore hesaplarla Türkiye'den vergi kaçırmalarına zemin hazırlayanların bu ülke vatandaşlarına diyet borcu vardır. Göstermelik market alışverişleri ile algı yaratanlara bir ay asgari ücretten maaş vererek, nasıl hayatı idame ettirdiklerini vatandaşa öğretmeleri gerekir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR