27 Ekim 2021 Çarşamba

Musa UZUNKAYA

Musa UZUNKAYA

musauzunkaya@gmail.com

HAYDAR BAŞ HOCANIN ARDINDAN!

Allah rahmet eylesin. Taksiratlarını affeylesin ve hasenata tebdil eylesin. “Üzkürü mevtaküm bil hayr!..” C. Peygamberimiz; “ Ölenlerinizi rahmetle yadediniz!...” buyuruyorlar.

O bakımdan imanla göçen kardeşlerimize rahmet, mağfiret ve cennet niyaz ediyoruz.
Kısa bir zaman ( 1994-95) yılları arasında AKÇAABAT MÜFTÜLÜĞÜ yaptığım dönemde çok yakından tanıma fırsatım oldu merhum HAYDAR BAŞ HOCAYI.

Filhakika bizler onu gıyabında daha öncelerden de tanıyorduk. MSP TRABZON İL BAŞKANLIĞI, MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI, İPA, medya, ticari ve tasavvufi hayatın yanında, en son ( uzun seneler) BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI... v.s.

Bir kere hemen hemen hayatının tamamını ( konferans ve bir kısım gezileri hariç) doğduğu ilçede geçiren, siyasete, ticarete, yazılı ve görsel medya dünyasına, bir tarikat üzerinden hizmete, yani halk deyimiyle “ bir elinde on marifet” diyebileceğimiz çalışmalara giren, tekrar ediyorum, bunu da doğduğu ilçeden başaran bir şahıstır. Belki de tek şahıstır.

Denir ki ticaret ve dostluk merkezi İstanbul, dolayısıyla; “Dost arayan İstanbul, post arayan Ankara “ yı merkez edinmeli. O fiili olarak ikisini de merkez edinmedi. İlçesinden çıkmadı. Sağlıklı-sağlıksız ticaretini de siyasetini de tüm hizmet ve yatırımlarını Akçaabat merkezli yürüttü.

İlçesinde müftülük yaptığım süreçte kıymetli dostum ve aziz kardeşim, iş adamı KADİR KASAP BEY’in kurduğu AKÇA TV ile, HAYDAR BAŞ HOCA’ya ait olan o zaman bölgesel yayın yapan MESAJ TV. lerde haftanın belli gün ve akşamında ( cuma akşamı AKÇA TV, pazar MESAJ TV) vaaz ve sohbetler yapıyordum. Merhum beni takdirle izlediğini ifade ederdi.

Hatta bir akşam o zamanlar gündemin acı tablolarından olan BOSNA DRAMI üzerine yazdığım bir şiiri BENNN!..- düzenlenen yardım kampanyasında Mesaj Tv’ de okuduğumda canlı yayına bağlanıp çok ciddi bir bağışta bulunduğunu bizimle paylaşmıştı.

Sonra benim REFAH PARTİSİ’nden aday olmamı hayretle karşılayıp, vaktiyle kendisinin de bu alanda yarı yolda bırakıldığını, ancak hayırlı olsun demekten öte de bir şey diyemeyeceğini ifade etmişti.

Milletvekili olduğumda da ilk tebrik edenlerden olduğunu söylemeliyim.
Hülasa, özel ve benim kişisel açıdan dostluk ilişkilerim o süreçte sonlandı.
Sonradan daha etkin bir şekilde herkesin önünde cereyan eden siyasi ve ticari hayatı hizmet ve gayretleri ortadaydı.
74- yaşında neticede adına KORONA denilen bir virüs ( ecel, tayin edilen vakit) aldı, sevenleri ve sevdiklerinden ayırdı.
Ben naçizane bu ve benzeri hastalık ve bazı afetlerden ölen ( mümin olmak şartıyla) lerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Umulur ki onlara özel muamele yapılacaktır.

Rabbim merhuma rahmet, şu anda o hastalıkla mücadele eden diğer yakınlarıyla tüm hastalarımıza şifa, seven dost, ahibba, ciran ve yaranına sabırlar diliyorum.

Beraber yürüdükleri yolun bazı bölümlerinde ayrılsalar da, şimdi aynı yerde buluşan iki dost ve AKÇAABAT’lıyı( KADİR MISIROĞLU ve HAYDAR BAŞ ) bir yıl içerisinde ebediyete uğurladık.

Bilinmez bizim vakt-i saatimiz ne zamandır. Rabbim cümlemize iman ve Kuran selameti ihsan eylesin.
Geride kalan dost ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR