26 Ekim 2021 Salı

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

BELEDİYELERİMİZDEKİ HACİZ ÇIKMAZLARI

Samsunun gelişmesine yönelik özellikle belde belediyelerindeki sorunlara her gün bir yenisi eklenmektedir. 

İlkadım ve Atakum Belediyeleri iktidar partilerinden muhalefet partilerine geçtiği andan itibaren her iki belediye başkanı koltuklarına oturur oturmaz makamlarında ellerinde çiçeklerle baş başa kalmak zorunda kaldılar. İktidara mensup eski başkanlar ve yardımcılarının bütçeleri delik deşik eden yandaş  firmaların ekmeğine yağ süren palazlandıran siyasi ve kişisel ranta yönelik yatırımlara ağırlık vermelerinin faturasını, yeni seçilen muhalefet partilerinin belediye başkanlarına yansıtılmıştır.

Ekonomide Hazine ve Maliye Bakanının istifası ve ardından Cumhurbaşkanının yeni bir döneme girileceği yönündeki açıklamaları piyasaları rahatlamış dolar 8,80 TL'den 7,60 seviyelerine kadar gerilemiştir. 

Diğer yandan Adalet Bakanının ülkede yaşanan hukuksuzlukları kalbi olarak huzurluyum kalıbına soktuğu sürece iyimser hava bir anda yine tersine döner.

Belediyelerde iktidara mensup başkanların neden olduğu gereksiz ve sadece kendi dünya görüşlerine sahip kişi ve firmalar ile kitabına uygun olmayan ihaleler ile bütçelerin delik deşik edildiği ve aşırı borçlanmalar ile kasası boş bir belediyeyi yeni seçilen muhalefet partilerine devrettikleri için, alacaklılar haciz işlemleri ile belediyenin gerek sosyal, gerekse hizmet sektöründeki kuruluşlara haciz yolu ile alacaklarını tahsil yoluna gitmişlerdir.

Yeni seçilenler ise her gün yeni bir haciz dosyası ile karşılaşmış geriye dönük borçları ödeyebilmek için kentin öncelikli sorunları ile ilgilenemez olmuşlardır.

Alacaklılar geçmiş dönemlerde aldıkları ihaleleri hangi kriterler ile aldıkları hangi ihale şartlarına göre, projeleri uhdelerine geçirdikleri konusunda geriye yönelik hiçbir araştırma yapılmaz. Yapılan yolsuzluklar, usulsüzlükler gündeme getirilmez iken kentin gündemini belde belediyelerine yapılan haciz uygulamaları meşgul eder. 

Son olarak yine hacizler ile boğuşan Atakum Belediyesine ait kilitli taş parke üreten tesisleri haciz kararına muhatap kalmış ve makine haciz edilmiştir.

Alacaklı kimden alacaklı Atakum İmar ve İnşaat firmasından bu firma hangi dönemde kurulmuş AKP'li belediye başkanlığı döneminde. 

Ne kadar ihaleyi usulüne uygun almış bu soruların cevabı verilemez iken bu firma ile ilgisi bulunmayan mevcut belediyeye neden haciz işlemi uygulanırken eski defterler usulsüzlükler araştırılmaz. Haciz işlemine baş vuran alacaklı ise neden iş yaptığı dönemde alacağını tahsil etmeyerek haciz işlemine bugün başvurmuştur. İlkadım  Belediyesinde de durum farklı değildir. Necattin Demirtaş boş kasalı bir belediye teslim almış ve diğer belde belediyesi gibi ödemeler ile baş başa kalmıştır. Sayıştay raporları açıklanmasına rağmen hiçbir işlem yapılmaz. Hukukun üstünlüğü değil güçlünün yani iktidarın hukuku gündemde olduğu sürece yapılan tüm açıklamalar askıda kalacaktır.

Samsun'daki özel hastaneler için Rekabet Kurumu tarafından soruşturmalar açıldığı öğrenilmiştir. Bir Özel Hastanemizde bir akrabamın kalp krizi geçirmesi ile bu özel hastanelerden birinde ameliyat olduğunu, ameliyat ücretinin kendisinden tahsil edilmesine rağmen SSK'dan ikinci kez ameliyat parasının aynı hastane tarafından tahsil edildiğini bir köşe yazımda sadece duyumlarım ile yazmıştım. 

Elimde somut belge bulunmadığından hastanenin ismini zikretmedim. Ancak Rekabet Kurulunun hastane sahiplerinin iktidara yakınlığı uzaklığını baz almadan millet adına incelediklerinde, tüm gerçekler ortaya çıkacaktır. Aksi taktirde tıpkı  eski dönemlerdeki belediyelere uygulanmayan prosedürler iktidara yakın olan hastaneler için uygulanmayacak tıpkı Sayıştay raporlarındaki usulsüzlüklerin tespit edilip herhangi bir yatırıma muhatap kalmamaları gibi havanda su dövülecektir.

Ülkenin tüm varlıklarının sevk ve idaresi için kurulan Varlık Fonunun yönetim kurulu başkan vekili eski bakan Berat Albayrak'dır. Bakanlıktan af istemiş ancak bu fondaki görevinden af istememiştir. Yani arpalığı terk etmemiştir.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR