17 Ekim 2021 Pazar

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

MOR FORMA İÇİN TEBRİKLER SAMSUNSPOR

Samsun Kurtuluş Savaşının ilk adımının atıldığı yerdir. Bağımsızlık meşalesi bu kentte ateşlenmiştir. 

Atatürk'ün 'Benim doğum günüm 19 Mayıs 1919'dur' şeklinde dillendirdiği kenttir. Samsunspor ise kentin en büyük markasıdır. Türkiye'de Atatürk armasını göğsünde taşıyan ilk kulüptür.

Kulübümüz kimliğine yaraşır bir biçimde dünyada örnek olabilecek bir ilk adım daha atmıştır. Kadınlara Yönelik Şiddete Dur demek için 15 ayrı dilde mor forma yaptırma kararı almıştır. Bu fikri ve aklı oluşturan kişiler takdir edilmeli ve canı gönülden desteklenmelidir.

Bilindiği üzere 2011 yılında İstanbul'da bir sözleşme imzalanmış ve 46 ülke tarafından imza altına alınmıştır. İstanbul'da hazırlandığı içinde adına İstanbul Sözleşmesi denmiştir. 2012 yılının Mart ayında TBMM'ye getirilen 6284 sayılı yasa Dünya Kadınlar Gününde 246 kabul ve 0 ret oyu ile onaylanmıştır. 

Sözleşmeyi ilk imzalayan ve onaylayan ülke Türkiye olmuş, ardından 34 ülke bu sözleşmeyi yürürlüğe koymuştur.

Türkiye bu sözleşmenin tarafı olduğu halde, rüzgar aniden yön değiştirmiş yasa Cumhurbaşkanının tek imzası ile kaldırılmıştır. 

Yargıtay, Cumhurbaşkanının tek imza ile bu yasayı kaldırabileceği hakkında karar vermiş dolaysıyla, bu karar Türkiye genelinde tüm kadınların haklı tepkileri ile karşılaşılmıştır. Yapacakları her faaliyetler için erkeklerden izin almak zorundadırlar. Daha da vahimi kadınların yüz ve ellerinden başka uzuvlarının gösterilmesi cezayı gerektirir. Çocukların 9 yaşında nikahlanmaları olağandır. Ülkemizde bazı tarikat üyelerinin küçük yaşta kızları alıkoymaları, tecavüze yeltenmelerinin altında yatan zihniyet bu zihniyettir. 

Bu ahlaksız insanların, cezaevlerinden tahliyelerini sağlamak için çeşitli yasalar düzenlenmiştir. Yine malum bir tarikatın mensupları Ensar Vakfı denilen bir çatının altında, onlarca çocuğumuza tecavüz etmiş, kendilerini kanunlardan koruyacak 13. maddenin TBMM'de kabul edilmesini 'Elhamdülililah' nidaları ile kutlamışlardır. Bu kararı onaylayan TBMM de ki AKP ve yancısı MHP'li milletvekillerine sormak gerekir. Mağdur olan sizin çocuğunuz olsa idi, bu maddeyi yine de onaylar mıydınız?

Unutulmamalıdır ki, kadın ümmetin yarısıdır. Kadın bozulursa toplum bozulur. Yükselirse ümmet yükselir. 2008-2009 yıllarında ortalama 90 kadınımız şiddet mağduru iken 2010 yılından sonra bu oran 300-400 ortalamalarına kadar yükselmiştir. Kanunlarımız ise cezai müeyyideler uygularken suçlunun kravat takarak duruşmalara iştirakini iyi hal olarak değerlendirmekte, caydırıcı cezalar yerine adeta teşvik eder tarzda mahkumiyet kararı vermektedir. Suçlu hele ki bir tarikat mensubu ise, onu ve dolaysıyla mensup olduğu tarikatı aklamak için yasaları makyajlayarak tahliyesine zemin hazırlanmaktadır. 78 yaşındaki Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması ve cezadan yırtmak için evlenmeyi düşündüğünü açıklaması, bu sapık zihniyetin bir ürünüdür. Bu nedenle Kadına Şiddet Yasasını bir erkek olarak kulübüm gibi bende destekliyor ve Kadına Şiddete Hayır diyorum.

Kadınlar ile birlikte meydanlara bu yasa için erkeklerinde sokağa çıkması gerektiğine inanıyorum.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR