26 Kasım 2020 Perşembe

Süleyman SALUR

Süleyman SALUR

alperentulga@hotmail.com

NE GAM! AYASOFYA İBADETE AÇILDI

1968 yılında geldiğim İstanbul'da 1991 ve 1992 yıllarında defalarca Ayasofya Camiinde Cuma namazı kılan bir Samsunlu olarak  işsizlik oranları tüm makyajlara rağmen yüzde 13 seviyelerinde, genç işsizlik oranı ise yüzde 25 seviyelerinde.

Bu oranlara iş bulamadığı için vazgeçenler veya geceleri farklı işlerde çalışanlar hariç,  enflasyon devlete göre yüzde 12 vatandaş için çarşı pazarda ise yüzde 40; Ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

3600 gösterge rafa kalktı işten çıkarılanlara günde 39 TL ödeniyor,  işten çıkarma süresi 1 yıl uzatıldı. Maaşları devlet işsizlik fonundan ödeyecek, patronların keyifleri keka. 

Gaziler için toplanan paraların akıbeti meçhul,  hakkını arayan gazileri dün meydanlara çağıranlar bugün onları biber gazı ile coplarla mükafatlandırıyor!  Ama ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI ..

Hazine tarihinin en büyük açığını veriyor. Dolar 7,24'ü aşmış, tarım bitmiş, çiftçi traktörünün borcunu ödeyemiyor,  esnaf kepenk kapatıyor! Ama ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Soma maden  faciasında tutuklu sanık kalmadı, Ankara garı olayı ile ilgili bir gelişme yok,  vatandaş borcunu borçla kapatmak için bankalara yönlendiriliyor;  Ama ne gam!  AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Geçmediğimiz köprünün bedelini ödüyoruz, yandaş firmalar en az 25 yıl hiçbir ticari faaliyette bulunmasa dahi, elleri hazinenin üzerinde, tüneller-otoyollar hazinemizi oymaktalar;  Ama ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

3 Y yerinde duruyor,  çocuğuna ayakkabı alamadığı için intihar eden baba, emekli olup pazarda çürük domates toplayan insanlar, cezaevlerinde açlık grevleri, tutuklu gazeteciler, greve gitmeyi göze alan işçiler, yandaşlara peşkeş çekilen ihaleler ülke gündeminde, 3'üncü sayfa haberleri kadar yer almıyor; Ama ne gam!  AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Futbol ülkenin en sevilen sosyal olgusu ama bir bakan mağlup  olan takımının hocasına “Hocam böyle takım mı kurulur” sözüne karşılık hoca “Ben sizin maliyeyi nasıl yönettiğinize karışıyorum” sözü ile karşılık verince, kendini kulübün kapısında buluyor. Kendi takımlarının şampiyon olması için rakip takımların tüm üst düzey oyuncuları, kırmızı kartla oyundan atılıyor; Ama ne gam!  AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Korona belası ile mücadele için vatandaşına ücretsiz maske dağıtımı taahhüdünde bulunup, eczanelerde ücretsiz dağıtım beklerken, önce e-devlet kaydı ile alınacağı ilan edilip, sonrada konu tamamen rafa kaldırılarak ve yüzde 100 kar ile ücretli satılarak, piyasaya sürülen DSÖ kriterlerine göre değil, anlaşılmayan rakamlar ile açıklanan hastalık seyirleri rakamlarını, olağanüstü başarı olarak kamuoyuna deklare eden anlayışın, hüküm sürmesi;  Ne gam!  AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Muhalif belediyelerin yaptığı yardım paralarına kamu bankaları ile el koyulması, yardım toplamalarının yasaklanması, sayısal çoğunluklu belediye meclislerinde elinin kolunun bağlanması;  Ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Asgari ücret, açlık sınırının altında maaşa talim eden,  3 yıldır emeklilere 1.000 TL' lik sadakada artış yok,  enflasyon yüzde 13'ler de, vatandaşa yapılan zam oranı yüzde 5.75 yani 100 TL, kamu harcamalarında sınır yok, itibardan taviz verilmiyor,  köprüler otobanlar hastaneler yapılırken 5 kuruş harcama yapılmayacaktı. 25 yıl süre ile torunlarımızın doğmayan çocukları dahi yıllarca borç ödeyecek;  Ama ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

Kurucumuz Atatürk'e  küfür, hakaret içeren suçlar artık suç kabul edilmiyor,  hakaret edenler bir mevki sahibi yapılıyor, hilafetten bahsedilir oldu, Diyanet İşleri Başkanı kurucumuza lanet okuyor ve hala görevde tutuluyor,  hutbelerde Kurtuluş Savaşlarımızın yerini 15  Temmuz ayaklanması daha çok yer buluyor;  Ama ne gam! AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

İslamiyet 2002 yılında Türkiye'de vücut  buldu. O tarihe kadar Türkler Şamanist idi;  Ama ne gam AYASOFYA İBADETE AÇILDI..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR